Bylo to správné rozhodnutí
Russell Verstappena ani neviděl
Stane-li se havárie, po které zůstane havarovaný vůz na trati nebo blízko ní, ředitelství závodu zvykne použít dvojitou žlutou vlajku. Včera na konci kvalifikace však byla kvůli vozu Maxe Verstappena vyvěšena jen jednoduchá žlutá. To je velký rozdíl, protože dvojitá nutí jezdce přerušit kvalifikační kolo, ale jednoduchá jim pouze přikazuje zásadně zpomalit. A George Russell, jenž jel v posledních chvílích kvalifikace nedaleko za Verstappenem, měl rozjeté tak dobré kolo, i díky rychlosti jeho vozu Mercedes, že přes evidentní zpomalení před nájezdem do deváté zatáčky, zajel nejrychlejší kolo kvalifikace a komisaři mu ponechali pole position.
„Je to zatáčka, kde je vidět docela dost, prostě jsem výrazně ubral plyn a chystal se vyhodnotit situaci, jakmile se do té zatáčky dostanu, abych viděl, jestli tam je vůz,“ vysvětlil britský závodník. „Ale protože svítila jedna žlutá vlajka, byl jsem si docela jist, že nehrozí žádné nebezpečí. Jakmile jsem do zatáčky najel, už jsem před sebou viděl zelenou a pomyslel jsem si, že ten vůz pokračoval dál, protože jsem ho vůbec neviděl. Byl tak daleko mimo trať, že jsem ho vůbec nepostřehl. Teprve když jsem pak viděl opakovaný záběr, všiml jsem si, že je ve zdi. Takže jsem rád, že zvítězil zdravý rozum.“
Jeho týmový kolega Andrea Kimi Antonelli si žlutou vlajku spletl s dvojitou a kolo vzdal, což ho odsunulo na čtvrté místo. Russell však považuje použití jedné žluté vlajky za správné.
„V tomto případě byla jedna žlutá vlajka správným rozhodnutím. Dvojitá žlutá znamená bezprostřední nebezpečí. Když uberete plyn sto metrů před zatáčkou, nebo prostě zvolníte pod jednou žlutou, nikdy nad vozem neztratíte kontrolu. U Verstappena byl jediným důvod, proč skončil až ve zdi. Tlačil na pilu a ztratil kontrolu nad vozem. Takže si myslím, že jedna žlutá vlajka byla správná. Udělal jsem všechno správně, abych měl vše plně pod kontrolou. Dvojitá žlutá by byla něco zcela jiného.“
„Nevím proč, ale myslel jsem, že je to dvojitá žlutá,“ přiznal po skončení kvalifikace Kimi Antonelli, jenž bude dnes startovat až za oběma vozy Ferrari. „Takže jsem kolo úplně vzdal a přišel o první řadu. Neměl jsem to dělat, byla to moje chyba. S Georgem by to bylo velmi těsné. Byl mezi námi rozdíl jen jedné desetiny, ale i kdyby byl o kousek napřed, znamenalo by to první řadu. Škoda.“
Russellovi to včera vyšlo. Foto: Mercedes
„Už v šesté zatáčce jsem měl velmi velký moment, což mi přišlo hodně zvláštní, protože takové vyvážení v té zatáčce normálně nemíváte,“ opsal Verstappen sekundy před havárii. „Pak jsem vjel do deváté zatáčky a jakmile jsem otočil volantem, prostě jsem vůz ztratil. Nebylo možné to nijak zkorigovat, jakmile jsem zatočil, byl to tak obrovský moment. Jsem zvyklý korigovat smyky, ale tohle bylo bohužel nemožné zachytit.“
Zdroj: RaceFans, Sky, úvodní foto: Mercedes

Colapinto kvůli penalizaci klesl z osmého na desáté místo
Sky prodloužila smlouvu s F1 o 5 let za miliardu liber

28.06. 2026