Ricci na závěr konečně vítězí, Král desátý

GP2 Asia, Sakhir - sprint

Giacomo ricci ukončil čekání svého týmu DPR na premiérové vítězství v GP2. Vyhrál totiž dnešní sprint v bahrajnském Sakhiru, který byl rovněž posledním závodem letošní sezóny asijské GP2.

DPR vždy patřil ke slabším týmům v GP2, ale v letošní asijské sérii se jeho jezdcům, Giacomo Riccimu a Michaelu Herckovi, dařilo prosazovat se více vpřed. Při druhém podniku v Abú Zabí dokonce oba jezdci vedli a měli šance na double, v závěru je ale oba zdolal pozdější šampion Davide Valsecchi.

Ricci dnes ale využil posledního pokusu v asijské sérii a dílo dotáhl do úspěšného konce. Do závodu startoval ze čtvrtého místa a už v úvodu se posunul do čela. Následně se svým pronásledovatelům vzdálil a cílem projel s pohodlným náskokem přes pět sekund.

Na stupních vítězů ho po podobně jednotvárném závodě doplnili Sam Bird z týmu ART a Alvaro Parente v barvách Coloni. Bird se tak ve své krátké kariéře v GP2 postavil na stupně vítězů a Parente vybojoval své nejlepší umístění po svém návratu do série.

Všechna důležitá akce závodu se odehrála až za zády nejlepší trojice. O zbylé bodované pozice si to totiž rozdávali Davide Valsecchi, jezdci týmu Meritus Alexander Rossi a Luca Filippi a jezdci týmu Arden Charles Pic a Javier Villa.

Poslední jmenovaný startoval z pole position, protože včera osmému Edoardu Piscopovi dnes při cestě na startovní rošt upadlo kolo. Villa měl ale mizerný start a hned se propadl až na osmou pozici.

Valsecchi byl tím, kdo se probil na čtvrté místo a to i přes kontakt s Picem. Nesesadil ho ani v závěru útočící Rossi. Američan svou snahu v jednom momentě přehnal a dostal se mimo trať, pátou pozici ale udržel.

Pro šesté místo si jel Pic, ten ale musel v závěru do boxů kvůli problému s pneumatikou. Poslední bod tak spadl do klína Villovi. Sedmý nakonec dojel Yelmer Buurman, který ještě v poslední zatáčce stačil předjet trápícího se Filippiho.

Devátý dnes skončil Vladimir Arabadzhiev a elitní desítku k radosti českých barev završil Josef Král. Ten po startu ze šestnácté pozice zajel povedený závod a dostal se blíže ke špičce, čímž na závěr sezóny trochu napravil své nepovedené vystoupení z posledních závodů.

Smůlu si dnes naopak vybral Oliver Turvey. Pilot iSportu byl během sezóny jedním z kandidátů na titul, poslední závody se mu ale hrubě nepovedly, stejně jako ten dnešní. Brit se výrazně propadl po svém neúspěšném pokusu u předjetí Buurmana.

Špatně si dnes vedl také před sezónou favorizovaný Jules Bianchi, který je posledním šampionem prestižní Euroserie formule 3. Francouz dnes musel už po prvním kole na opravy k mechanikům a závod nakonec vůbec nedojel.

Asijská GP2 přelomu let 2009 a 2010 tedy skončila. Šampionem se stal celkem suverénně Davide Valsecchi. Druhé místo vybojoval Luca Filippi a třetí Giacomo Ricci, přičemž oba dva získali shodný počet bodů.

Josef Král se díky úspěšnému prvnímu podniku v Abú Zabí, při kterém dokonce vystoupil na stupně vítězů, dostal se ziskem osmi bodů na jedenáctou pozici celkového pořadí.