Plowman šokoval prvním místem

Indy Grand Prix of Sonoma – 2. trénink

Výsledková listina druhého tréninku na zítřejší závod série IndyCar v Sonomě má na první pohled poněkud šokujícího krále. Tím nejrychlejším byl totiž nakonec britský pilot Martin Plowman, který překonal jezdce obou nejlepších stájí, tedy Penske a Ganassi. Je však třeba si uvědomit, že Plowman byl jedním z mála jezdců, kteří během tréninku použili měkčí alternativní pneumatiky. A zdá se, že právě ty přináší v Sonomě přinejmenším z krátkodobého hlediska zásadní výhodu.

Podstatnější věci se na okruhu v Sonomě začaly dít v době, kdy do konce tréninku zbývalo zhruba 45 minut. Tehdy už totiž byli na trati i největší favorité, kteří si v pořadí Franchitti, Dixon a Castroneves rozdělili první tři místa. Brzy se k nim přidal i Will Power a na poměrně dlouhou dobu pak bylo prvních pět míst obsazeno jezdci obou favorizovaných týmů.

Jedním z překvapení tréninku byly dobré výkony Brita Jamese Jakese, který se po většinu času pohyboval na hranici první desítky. S tím největším však přišel Martin Plowman, pilot týmu AFS / Sam Schmidt Motorsports. Ten se nejprve katapultoval na čtvrté místo a patnáct minut před koncem tréninku zajel prozatím vůbec nejrychlejší čas celého víkendu s hodnotou 1:19.0350 s. To vyprovokovalo k návratu na trať Franchittiho, i když Skot vyrazil i teď na trať s vozem obutým pneumatikami z tvrdší směsi. Bylo zřejmé, že by se rád vrátil na první místo, ale i díky žluté fázi v závěru a několika výletům jiných jezdců mimo trať (mimo jiné Bourdaise a Kanaana) a následného znečištění trati se mu to nepodařilo.

Druhý trénink dal jezdům a týmům možnost otestovat z hlediska teplot podmínky, za kterých se zítra vydají do závodu. Velmi výrazně se projevila převaha alternativních pneumatik, které dávají výhodu více než jedné sekundy na kolo. Vzhledem k tomu, že ne všichni je během tréninku použili, je těžké usuzovat na výsledek odpolední kvalifikace.

Simona de Silvestro je zatím stále ve Švýcarsku. Incident na letišti se odehrál asi tak, že byla vrácena imigračním úředníkem, který jí zřejmě prostě neuvěřil, že je jezdkyní IndyCar a po možná poněkud vzrušené debatě ji poslal zpátky do Evropy. Vzhledem k tomu, že pro hlavního sponzora týmu je příští závod v Baltimore klíčový, právníci HVM Racing již horečně pracují na vyřešení celého problému, neboť za normálních okolností je vrácení imigračním úředníkem poměrně závažná věc z hlediska dalších cest do USA.