Webber si v Brazílii připsal první letošní vítězství

Velká cena Brazílie - závod

Mark Webber si musel počkat až do úplně posledního závodu sezóny, Velké ceny Brazílie, aby si připsal první letošní vítězství. Svému týmovému kolegovi triumf daroval v cíli druhý Sebastian Vettel, který se potýkal s problémy s převodovkou. Trojici nejlepších zkompletoval na stupních vítězů Jenson Button.

Start žádná větší dramata nepřinesl, když ani jeden z red bullů nedal nikomu šanci dostat se do čela. Na předních příčkách si pozici prohodili jen na startu čtvrtý Lewis Hamilton a pátý Fernando Alonso.

Po zhasnutí červených světel si polepšilo také druhé ferrari, když Felipe Massa překonal Nica Rosberga na mercedesu.

V podobném duchu se nesl závod až do prvních zastávek v boxech. Vettel se mílovými kroky vzdaloval zbytku pole a tempo s ním nedokázal držet ani jeho kolega Webber. Australan měl však dostačující náskok na třetího Alonsa, který se mezi tím dostal také před druhý mclaren Jensona Buttona.

Vettelova dominance začala dostávat trhliny kolem 25. kola, kdy začal mít problémy s převodovkou. Kvůli tomu se mu přiblížil jeho týmový kolega webber, který již jistého dvojnásobného mistra světa ve 30. kole předjel a dostal se tak do čela.

Problémy s převodovkou měl také Hamilton, který kvůli tomu musel ve 48. kole dokonce odstoupit.

Ve zbytku závodu již nedal nikomu Webber šanci a s pohodlným sedmnáctisekundovým náskokem si připsal své další vítězství, na které čekal od loňské Velké ceny Maďarska.

Sebastian Vettel zakončil svou veleúspěšnou sezónu druhým místem.

Jenson Button se po startu ze třetího místa propadl za Alonsa, který se držel na pozici zajišťující stupně vítězů až do 61. kola, kdy mu ovšem Button předjetí vrátil.

Nejlepší pětici uzavřel Alonsův týmový kolega Felipe Massa.

Na šestém místě dojel po startu z osmé pozice Adrian Sutil před sedmým Nicem Rosbergem.

Osmým místem se se svou premiérovou sezónou ve Formuli 1 rozloučil Paul di Resta.

Pro deváté místo a dva body si dojel Kamuj Kobajaši, a rozhodl tak o tom, že si v souboji o sedmé místo v Poháru konstruktérů udržel jeho tým Sauber pozici před stájí Toro Rosso.

Její jezdci Jaime Alguersuari a Sebastien Buemi dojeli za body na 11. a 12. místě.

Bodovanou desítku zkompletoval Vitalij Petrov.

Za třináctým Sergiem Perezem dojel čtrnáctý Rubens Barrichello. Brazilec se po startu propadl o sedm pozic na devatenácté místo. V průběhu závodu se však dokázal vyšplhat alespoň na čtrnáctou pozici.

Až patnáctý dojel Michael Schumacher. Sedminásobný mistr světa měl v úvodu kolizi s Brunem Sennou, ze které si Němec odnesl defekt levé zadní pneumatiky. Senna, který dojel sedmnáctý, byl za způsobení této kolize potrestán průjezdem boxovou uličkou.

Mezi oběma je na šestnáctém místě Heikki Kovalainen.

Další lotus následuje za Sennou v rukou Jarna Trulliho na osmnácté přičce.

Do cíle dojeli také devatenáctý Jerome d'Ambrosio a dvacátý Daniel Ricciardo.

Kromě Hamiltona neviděli cíl ani Vitantonio Liuzzi, Pastor Maldonado a Timo Glock.

Mistrem světa v sezóně 2011 se tak stal Sebastian Vettel, který suverénním způsobem obhájil svůj triumf z loňské sezóny.

Na druhém místě v celkovém hodnocení skončil Jenson Button před třetím Markem Webberem.

Australan díky vítězství přeskočil Fernanda Alonsa. S pátým místem se musel spokojit Lewis Hamilton.

Pohár konstruktérů vybojoval Red Bull před McLarenem, Ferrari, Mercedesem a Renaultem.