Hamilton dotáhl maďarský víkend do vítězného konce!

Velká cena Maďarska - závod

Lewis Hamilton vyhrál stylem start-cíl Velkou cenu Maďarska a připsal si tak druhé vítězství v letošní sezóně. Jen kousek chyběl k prvnímu letošnímu vítězství Kimimu Räikkönenovi, který dojel druhý před svým týmovým kolegou z Lotusu Romainem Grosjeanem.

Hamilton tak završil úspěšný víkend na Hungaroringu, když po nejrychlejších časech v prvním a třetím tréninku včera vybojoval pro McLaren 150. pole position, ke kterému dnes připojil rovněž vítězství.

Po startu, který byl o jedno kolo posunut kvůli problémům Michaela Schumachera s vozem, si s přehledem udržel Brit první příčku.

Vedení pak v průběhu závodu přepustil jen během zastávek v boxech a po Velké ceně Kanady v Montrealu podruhé letos vystoupal na nejvyšší stupínek.

Letos popáté se na stupně vítězů podíval Räikkönen. Fin měl famózní závěr závodu, kdy zvolil strategii s dlouhým prostředním úsekem, který jej po druhých zastávkách vyšvihl z pátého na druhé místo.

Na výjezdu z boxů ještě mistr světa z roku 2007 svedl těsný souboj s kolegou Grosjeanem, nakonec se ale Fin dostal před druhého jezdce lotusu.

Grosjean do té doby jel druhý, když se konstantně držel dvě sekundy za Hamiltonem. Nakonec ale dojel jen týden po třetím místě z Hockenheimu znovu na stupních vítězů.

Jezdci Lotusu tak zopakovali úspěch z Velké ceny Bahrajnu, kde ve stejném pořadí dojeli na druhé a třetí příčce.

Čtvrtý skončil Sebastian Vettel na red bullu. Němec v prvním kole prohrál souboj s Jensonem Buttonem, který se posunul na třetí místo. Před Brita se ale dvojnásobný mistr světa dostal při druhých zastávkách a poté, co byl ještě pár kol před cílem v boxech pro čerstvější měkčí sadu pneumatik, se dokonce ještě přiblížil třetímu Grosjeanovi.

Po výjezdu z boxů ale musel Vettel bránil svou pozici před v cíli pátým Fernandem Alonsem. Jenže poté, co zahřál pneumatiky, Vettel svému soupeři okamžitě poodjel.

Šestý dojel Jenson Button před Brunem Sennou. Brazilec završil svůj úspěšný víkend a letos pošesté dojel v bodované desítce.

Pěkný start z jedenáctého místa předvedl Mark Webber, který si polepšil o čtyři pozice. V průběhu závodu místo ztratil a do letní přestávky si odváží čtyři body.

Deváté místo a dva body si v závodě vyjel Felipe Massa před Nicem Rosbergem, který uzavřel nejlepší desítku.

Smolný závod má za sebou naopak jeho týmový kolega Schumacher. Kvůli němu byla nejdříve přerušena startovní procedura, Němec byl zatlačen do boxů, ze kterých odstartoval. Záhy zajel do boxů na výměnu pneumatik, jenže překročil povolenou rychlost a musel se do boxové uličky vrátit kvůli trestu za tento přestupek. Jedenáct kol před cílem nakonec vůz zaparkoval v garáži.

Cíl neviděl ani Narajn Kartykejan, který zastavil se svým hrt před čtvrtou zatáčkou.

Alonso po jedenáctém závodě sezóny vede v průběžném hodnocení o 40 bodů před Webberem, na kterého se na rozdíl pouhých dvou bodů dotáhl jeho týmový kolega Vettel.

V hodnocení týmů se McLaren a Lotus posunuli před Ferrari. S komfortním náskokem i nadále vede Red Bull.