• 29.04.2024 Neutral Rozhodnutí o změně bodovacího systému bylo odloženo

Harvey vítězem akcí nabitého závodu

GP3, Monza - 2. závod

Jack Harvey vybojoval druhé vítězství v letošní sezóně GP3, když vyhrál akcí nabitý druhý závod v italské Monze. Necelou sekundu za ním proťal cílovou pásku sobotní vítěz Daniil Kvyat, který se tak znovu přiblížil čelu průběžného pořadí. Lídr šampionátu Facu Regalía skončil čtvrtý.

Držitel pole position Patric Niederhauser zůstal stát na roštu. Vyhnout se mu dokázali téměř všichni závodníci, týmový kolega Alex Fontana však do svého krajana zezadu narazil, přičemž z jeho vozu odlétlo kolo a trefilo ochranné pletivo na boxové zdi.

V první zatáčce došlo stejně jako v sobotu k hromadné havárii. Ryan Cullen přelétl přes záda Giovaniho Venturiniho a následně trefil jeho týmového kolegu Davida Fumanelliho. Následoval výjezd safety caru.

Harvey při restartu udržel vedoucí pozici před rychle startujícím Alexanderem Simsem a Regalíou. Argentinec se vytáhl za svým britským konkurentem a předjel jej v nájezdu do první zatáčky. Na výjezdu ho přitom vytlačil na obrubník, což v zatáčce Curva Grande umožnilo postup vpřed také Lewisi Williamsonovi a v šikaně Variante della Roggia dokonce i Kevinu Korjusovi. Na restartu vydělal také sobotní vítěz Daniil Kvyat, který se krátce dostal na čvrté místo, než jej Korjus předjel zpátky.

Williamson se v šestém kole v šikaně Roggia dostal před Regalíu, o dvě kola později na stejném místě uspěl Kvyat ve svém souboji s Korjusem. Kvyat tlačil dál a ve třináctém kole zdolal také svého rivala v boji o titul Regalíu, načež se vydal stíhat i Williamsona.

Brit mezitím bojoval o vítězství s Harveyem, v posledním kole však přestřelil zatáčku Lesmo 2 a vystavil se okamžitému tlaku Kvyata, který se v nájezdu do zatáčky Variante Ascari dostal na jeho druhé místo. Na prvního Harveye už mu však nezbylo dost času, pilot týmu ART Grand Prix tak vybojoval své druhé letošní vítězství.

Kvyat byl v cíli odmáván na druhé pozici, porazil přitom Regalíu a snížil jeho náskok na sedm bodů před posledním podnikem sezóny v Abú Zabí. Stupně vítězů doplnil Williamson před Regalíou.

Korjus skončil pátý, Sims šestý, bodovali také sedmý Melville McKee a osmý Conor Daly. Do první desítky se vešli ještě Carlos Sainz jr. a Robert Visoiu.

Stejně jako v prvním závodě nebodoval Tio Ellinas, který ve Spa přišel o vedení v šampionátu. Víkend v Monze jej přitom srazil na šesté místo průběžného pořadí se ztrátou 33 bodů na první pozici.

Sprint: 15-12-10-8-6-4-2-1
Nejrychlejší kolo závodu: 2 body (jezdec však musí být klasifikován v první desítce a startovat z roštu)