Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Potvrzeno: Carey, Bratches a Brawn nahradili Ecclestona

Potvrzeno: Carey, Bratches a Brawn nahradili Ecclestona

Bývalý boss dostal čestnou funkci.

Americká společnost Liberty Media potvrdila včerejší zprávu o okamžitém odchodu Bernieho Ecclestona z místa generálního ředitele Formule 1 i jména tří lidí, kteří si rozdělí jeho funkce.

Liberty oficiálně dokončilo nákup akcií mateřské společnosti F1. Celkově zaplatila přibližně 8 miliard amerických dolarů. Tolik přirozeně neměla na svých bankovních účtech a velkou část této sumy pokryla výměnou svých nových akcií (přibližně 33 %) s dosavadními vlastníky sportu, takže CVC Capital Partners je nyní minoritním akcionářem Liberty Media Group. Další část byla zaplacena z peněz za prodej dalších akcií Liberty (29 %) jiným investorům. Liberty Media Group se brzy přejmenuje na Formula One Group.

Bernie Ecclestone měl podle původního plánu zůstat v čele společnosti vlastnící komerční práva na F1 (nyní už dceřiné společnosti Liberty Media Group) alespoň 3 roky, aby se postaral o plynulý přechod. Plány se ale změnily a Ecclestone sice může rozdávat rady, ale pouze z pozice emeritního, tedy čestného předsedy.

Bernie Ecclestone: "Jsem hrdý na podnik, který jsem budoval 40 let a všechno, co jsem s Formulí 1 dosáhl a rád bych poděkoval všem promotérům, týmům, sponzorům a televizním společnostem, se kterými jsem měl možnost pracovat. Mám radost, že společnost koupila Liberty, která má v úmyslu investovat do budoucnosti F1. Nepochybuji, že sportu se bude pod vedením Chase (Careyho) dařit."

Bernie Ecclestone byl nejprve manažerem jezdců a majitelem týmu F1, v roce 1974 založil organizaci FOCA (Formula One Constructors Association) a v roce 1981 podepsal první Dohodu Concorde, která dala FOCA právo dohadovat smlouvy s televizními společnostmi. Nejvyšším šéfem je nyní Chase Carey, jehož Liberty už loni dostala na místo předsedy a nyní dostal i Ecclestonovo místo generálního ředitele.

Chase Carey: "Rád bych Berniemu vyjádřil uznání a poděkování za to, jak F1 vedl celá desetiletí. Dnes je sport tím, čím je, díky němu a talentovanému týmu, který vedl. Navždy bude členem rodiny F1. Bernieho role emeritního předsedy mu patří za jeho obrovský přínos tomuto sportu a jsem velmi rád, že se bude nadále dělit o své zkušenosti a radit nám během procesu budování dlouhodobého úspěchu F1."

Jak se roky předpovídalo, Ecclestona nenahradí jeden člověk, jeho role se rozdělí. Carey bude mít pod sebou dva výkonní ředitele. Obchodní stránku, komunikaci a vyjednávání s partnery a sponzory bude mít na starosti Sean Bratches, kterému jsou připisovány zásluhy za rozmach americké televizní společnosti ESPN.

Sean Bratches: "Formule 1 je jeden z mála skutečně globálních sportů a mě velmi lákají příležitosti dalšího růstu prostřednictvím spolupráce se současnými i budoucími sponzory, závodními okruhy a majiteli komerčních práv, jakož i prostřednictvím vytváření digitálních i živých zážitků další generace pro fanoušky F1."

Jméno výkonného ředitele pro sportovní záležitosti je fanouškům F1 dobře známé. Ross Brawn se jako technický ředitel podílel na sedmi mistrovských titulech Michaela Schumachera a pohárech konstruktérů pro týmy Benetton a Ferrari, v roce 2009 získal pohár konstruktérů jeho tým Brawn GP a mistrovský titul jeho jezdec Jenson Button a poté byl až do roku 2013 šéfem týmu Mercedes.

Ross Brawn: "Je fantastické vrátit se do světa F1. V posledních měsících jsem si užíval roli poradce Liberty Media a už se těším na práci s Chasem, Seanem a zbytkem týmu Formule 1 na rozvoji tohoto sportu. Máme téměř bezprecedentní příležitost spolupracovat s týmy a promotéry na vytvoření lepší F1 pro ně i pro fanoušky."