Novinky

  • 16.11.2019 Good Pole position pro VC Brazílie si vyjel Max Verstappen (Red Bull)

  • 16.11.2019 Good Vítězem 3. tréninku na VC Brazílie se stal Lewis Hamilton (Mercedes)

  • 15.11.2019 Good Nejrychlejší ve 2. tréninku na VC Brazílie byl Sebastian Vettel (Ferrari)

Facebook Instagram

Je lepší jeden nebo více převodových stupňů?

Je lepší jeden nebo více převodových stupňů?

Konstruktéři mají ve Formuli E nezvyklé starosti

Pod jednotným kabátkem monopostů Formule E se skrývají odlišné vnitřnosti. Týmy, respektive výrobci pohonných ústrojí, mají od druhého ročníku šampionátu v řadě položek v podstatě volnou ruku.

Týká se to i převodů. Základní konstruktérský spor se zde přitom vede v rovině u klasických motorů nepředstavitelné. Totiž, zda je lepší mít několik převodových stupňů, nebo jediný. Zastáncem druhého řešení je i stáj NIO.

Nepřekvapuje, že se líbí jejímu pilotovi Oliveru Turveymu: „Z pohledu jezdce je to mnohem příjemnější, mohu se víc soustředit na vlastní řízení.“ Technické přednosti vysvětluje šéf týmu Gerry Hughes: „Při brzdění a zpětném získávání energie nevyletí točivý moment tak vysoko, protože nejde přes několik koleček.

NIO (což je přejmenovaný NextEV) je zajímavé i tím, že v autě jako jediné používá dvojitý elektromotor. „Když začínáte s čistým listem papíru, musíte vzít v úvahu řadu faktorů,“ tvrdí Hughes a dodává, že v jedné etapě vývoje podcenili otázku hmotnosti. Příliš těžký agregát je pak ve druhé sezoně zbavil všech šancí. „Ale i potom musíte vnímat, co se kolem vás děje. Je proto docela dobře možné, že se brzy s naší originální koncepcí rozloučíme,“ prozrazuje.

Komentáře ke článku