Pole position patří Carpenterovi

102nd Indianapolis 500 – kvalifikace (Pole day)

Kvalifikaci na 102. ročník slavného závodu 500 mil Indianapolisu vyhrál Američan Carpenter. Oválový specialista a člen rodiny Hulman – Georgeů, která trať vlastní, se na Indianapolis Motor Speedway z pole position raduje potřetí v kariéře.

Nejprve se o konkrétní místa na startovním roštu utkali piloti, kteří v sobotní kvalifikaci skončili na 10. až 33. místě. Kvalifikace se nepovedla třeba předloňskému vítězovi Rossimu. Ten v sobotu těsně nepostoupil do devítky, která se utkala o pole position. Jenže v neděli zajel až 32. čas a odstartuje z poslední řady společně s Dalym a Harveyem.

Tým Bobbyho Rahala potvrdil, že se mu na kvalifikaci vůz příliš připravit nepodařilo. Rahal zopakoval umístění na 30. místě ze sobotní kvalifikace. Servia, který se v sobotu kvalifikoval až třetím pokusem, byl 26. Zlepšení zaznamenal ale loňský vítěz Sató, který postoupil na 16. příčku.

Neúspěch ze sobotní kvalifikace alespoň částečně napravil tým Michaela Andrettiho. Žádný z jeho pilotů se v sobotu nedokázal probojovat do první devítky, ale Andretti se v neděli kvalifikoval na 12. místě, Hunter-Reay byl 14. Oba piloty rozdělil nováček Claman De Melo, který původně v Indy500 neměl startovat, nicméně na poslední chvíli zaskočil za zraněného Pietra Fittipaldiho.

Ještě lépe si vedla dvojice pilotů z týmu A.J. Foyta. Zkušený Kanaan zajel 10. čas, respektive devátý, protože byl rychlejší než Dixon ze skupiny jezdců, bojujících o pole position. Po svém boku bude mít Kanaan svého krajana a stájového kolegu Leista.

Poslední hodina nedělní kvalifikace patřila jezdcům bojujícím o pole position. První vyjela na dráhu Patricková. Dixon její výkon nepřekonal, pak se ale jména na prvním místě střídala v rychlém sledu. Trojice Pagenaud, Power a Newgarden provizorně držela první řadu pro tým Penske, ale na konci pit lane zbývali ještě Carpenter a Castroneves.

Carpenter nedal soupeřům šanci. První kolo zajel průměrnou rychlostí přes 230 mil v hodině. Tuto metu překonal v nedělní kvalifikaci jako jediný. V průměru za čtyři kola jako jediný zajel čas pod 2:37, respektive udržel průměrnou rychlost nad 229 mil v hodině. Čekalo se na to, jak odpoví Castroneves. Jeho výkon ale stačil až na osmé místo a tak se Carpenter a jeho tým mohli radovat.

Piloty teď čekají ještě dva tréninky, v pondělí a v pátek. V neděli se jezdci utkají o to, kdo zvěční svůj obličej na Borg-Warnerově trofeji. Přímý přenos odvysílá stanice Nova Sport 1.