Novinky

  • 01.08.2021 Bad Sainz je po havárii nucen použít třetí PU.

  • 18.07.2021 Good Lewis Hamilton (Mercedes) triumfoval ve VC Velké Británie v Silverstone

  • 17.07.2021 Good Premiérové prvenství ve sprintu získal v britské VC Max Verstappen (Red Bull)

Facebook Instagram

Zemřela Mari Hulman Georgeová

Zemřela Mari Hulman Georgeová

Dlouhá léta vedla ovál v Indianapolisu

Ve věku 83 let zemřela v sobotu ráno Mari Hulman Georgeová, dlouholetá šéfka Indianapolis Motor Speedway a rodinné firmy Hulman & Company. Diváci si ji pamatují hlavně jako člověka, který až do nedávna dával před slavným závodem na 500 mil v Indianapolisu jezdcům pokyn k nastartování motorů.

Vedení rodinné společnosti převzala Mari v roce 1988 po své matce, Mary Fendrich Hulmanové. Ta stála v čele od roku 1977, kdy zemřel její manžel a otec Mari Anton „Tony“ Hulman Jr., který po válce koupil a zachránil Indianapolis Motor Speedway. Mari byla jediným potomkem páru.

Už od dětských let tak trávila hodně času v padoku a v podstatě závodníci byli její rodina. V polovině 50. let založila s rodinným přítelem Rogerem Wolcottem tým HOW Racing, který závodil v podnicích pořádaných AAA a USAC. Jedním ze závodníků, kteří za tým startovali, byl i Elmer George, za něhož se Mari provdala.

Elmer George startoval třikrát v Indianapolisu a jeho nejlepším výsledkem bylo 17. místo. Když pověsil přilbu na hřebík, našlo se pro něj místo v rodinné firmě. Na starosti měl třeba rozhlasovou stanici, která posluchačům závody zprostředkovávala.

Mari a Elmer měli čtyři děti, dcery Nancy, Josie a Kathi a syna Tonyho. George měl navíc ještě syna a dceru z prvního manželství. V polovině 70. let se jejich manželství rozpadlo a nakonec skončilo tragicky. George zemřel po hádce s trenérem koní a údajným přítelem Mari Guyem Trollingerem. Během potyčky se ozvaly výstřely a George na následky zranění zemřel. Podle poroty ale Trollinger, který byl pak až do její smrti společníkem Mari, jednal v sebeobraně.

Koně byly další velkou vášní Mari Hulman Georgeové. Na rodinných farmách chovala několik plemen, sponzorovala také několik závodů a vznik studijního programu zaměřeného na hipologii na své alma mater.

Rodinné firmy vedla Mari od roku 1988, kdy už zdravotní stav nedovoloval její matce vykonávat naplno funkci předsedkyně správní rady. Během let, kdy stála v čele společnosti, prošla Indianapolis Motor Speedway razantní přestavbou. Do Indianapolisu rodina Hulman Georgeů přivedla závody formule 1, Moto GP, NASCAR a konečně také Red Bull Air Race. Během let byla také u vzniku Indy Racing League, současné IndyCar, což byl nápad jejího syna Tonyho Georgea. Ten ji také v čele správních rad rodinných společností v roce 2016 nahradil.

„Naše matka byla jedinečná nádherná osobnost. Milovala svojí rodinu, přátele, motorsport a zvířata. Byla v mnoha směrech tichým průkopníkem, od vlastnictví závodního týmu v 50. a 60. letech po dohled nad obdobím obrovského rozvoje během let, kdy byla předsedkyní správní rady IMS,“ uvedla prostřednictvím Tonyho Georgea rodina.

„Byla milionům fanoušků po celém světě známá jako ten, kdo dává pokyn k nastartování motorů během Indy500 a dalších závodů na IMS, ale její skutečný odkaz spočívá ve štědrosti a vstřícnosti, kterou se naučila od svých rodičů. Toto odhodlání a vůle každý den pomáhat lidem a zvířatům jsou typické pro její neuvěřitelný život. Moc jsme ji milovali a každý den nám bude chybět,“ dodal George.

Komentáře ke článku