Novinky

  • 20.02.2024 Good Takuma Sato je výkonným poradcem Honda Racing Corporation

  • 13.02.2024 Good FIA má nového technického ředitele monopostů - Jana Monchauxe

  • 12.02.2024 Good Aston Martin představil vůz pro rok 2024.

Facebook Instagram

FIA přikázala Williamsu upravit vůz

FIA přikázala Williamsu upravit vůz

Další rána pro těžce zkoušený tým

Tým Williams pracuje v Grove na úpravách vozu, o které ho požádala FIA. Kdyby žádosti nevyhověl, v Austrálii by riskoval vyloučení ze závodu. Experti Mezinárodní automobilové federace totiž došli k závěru, že dvě věci, kterými vůz FW42 zaujal během předsezonních testů v Barceloně, nejsou v souladu s technickými pravidly F1.

Relativní drobností je úprava zpětných zrcátek. Zahnuté tvary by měly vystřídat klasičtější, s nimiž FW42 sice nikdy nejezdilo, ale to snad nebude velký zásah do celkové aerodynamiky.

Vážnější se zdá být žádost o upravení zavěšení předních kol. V technických předpisech se totiž píše, že je dovoleno pouze šest dílů zavěšení. Přitom čtyři díly dvou trojúhelníkových ramen, rameno řízení a tlačná vzpěra (pushrod) nenechávají moc manévrovacího prostoru. Williams přesto na konec spodního trojúhelníkového ramene přidal další díl, jenž nyní bude muset být odstraněn. O tom, že technická pravidla F1 nejsou nikdy tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát, svědčí fakt, že díl zakončující vrchní trojúhelníkové rameno zřejmě zůstane na svém místě.

Skutečnost, že tato zpráva spatřila světlo světa jen několik hodin poté, co bylo oznámeno, že technický ředitel Paddy Lowe opouští tým (přestože zatím ne definitivně), možná naznačuje, že tyto dvě věci spolu souvisejí. Pověstná poslední kapka?