Novinky

  • 23.03.2019 Good Alexander Albon, pilot týmu Toro Rosso, dnes slaví 23. narozeniny

  • 23.03.2019 Good E-Prix San-je vyhrál Jean-Éric Vergne (Techeetah)

  • 23.03.2019 Good Oliver Rowland (Nissan) vyhrál kvalifikaci na závod formule E v čínském San-ja

Facebook Instagram

Bod za nejrychlejší kolo se pomalu stává realitou

Bod za nejrychlejší kolo se pomalu stává realitou

Nárok na něj bude mít jen prvních deset v pořadí

Zavedení bonusového bodu za nejrychlejší kolo ve VC F1 je opět o krůček blíže. Včera pozdě večer tuto úpravu pravidel odsouhlasila Světová rada automobilového sportu FIA. Již předtím na ni kývly Strategická i Pracovní skupina pro F1. Chybí už pouze ano od Komise pro F1, to by ale mělo být pouhou formalitou.

Oproti původně navrhovanému formátu došlo k jedné podstatné změně. Po vzoru (a zřejmě i zkušenostech) formule E bude mít na dodatkový bod nárok pouze ten závodník, který se umístí do desátého místa konečné klasifikace. Má se tím zabránit tomu, aby o něj usilovali s čerstvými pneumatikami ztroskotanci z konce pole či dokonce borci, kteří předtím již delší dobu stáli v boxech. 

Dodatkový bod za nejrychlejší kolo pomohl v roce 1958 k titulu Mikeovi Hawthornovi

Z historického pohledu ovšem o úplnou novinku ve F1 nejde. Něco podobného již existovalo v jejím dávnověku, v období let 1950 až 1959. V sezoně 1958 dokonce zajeté nejrychlejší kolo pomohlo Mikeovi Hawthornovi k nejtěsnějšímu vítězství nad Stirlingem Mossem v boji o titul.

A pro zajímavost - při hypotetické aplikaci pravidla by v roce 2008 nebyl mistrem světa Lewis Hamilton, nýbrž Felipe Massa…

Komentáře ke článku