De Vries vyhrál a vede šampionát

Le Castellet – 1. závod

Nizozemec De Vries vyhrál s náskokem osmi vteřin, zajel nejrychlejší kolo a dostal se do vedení v šampionátu. Navázal na výborné výkony z Monaka a dosáhl třetího letošního vítězství.

První řadu na startu si v kvalifikaci vybojovali Sette Câmara (druhé pole position) a Žou, za nimi stáli Aitken a De Vries, ve třetí řadě Ilott s vedoucím jezdcem průběžného pořadí Latifim. Osmý byl Schumacher a až z uličky před boxy za trest vyrazil po zaviněné kvalifikační kolizi s Delétrazem další syn slavného otce Alesi.

Proti kvalifikaci F1 se jen mírně ochladilo, takže talentované mladíky čekal hodně horký závod. Potvrdilo se to hned po startu. Do vedení se dostal De Vries před Aitkenem a Sette Câmarou. K pohromě došlo ve druhé šikaně, v níž se srazili oba jezdci týmu Prema. Gelael udělal chybu a zezadu nabral týmového kolegu a katapultoval Schumachera do vzduchu. Ten s roztrhanou pravou zadní pneumatikou kulhal k mechanikům. Zbytečně. Kolizi měli také Boschung a Mazepin. Za asistence virtuálního safety caru se vozy odstraňovaly z tratě.

Než se začalo pořádně závodit, byli čtyři jezdci vyřazení. Vzápětí zastavil i Boccolacci, zatímco Raghunathan po nezdařeném startu pospíchal za jezdeckým polem. Nesmělo se předjíždět, jezdci museli snížit rychlost o 30 %, ale ani to nestačilo. Ve 3. kole byl závod zastaven červenými praporky. Jezdci se vrátili do boxové uličky v pořadí De Vries, Aitken, Sette Câmara, Žou, Ilott, Latifi, Macušita, Correa, Delétraz, Ghiotto, Hubert, King, Calderónová, Alesi a Raghunathan.

Mechanici sice mohli na vozech vyměnit pneumatiky, ale nepočítalo se to jako povinná zastávka. Po zhruba čtvrthodinové přestávce jezdci znovu vyrazili na trať za safety carem. Až po absolvování 4. kola se však znovu začalo závodit. De Vries uhájil vedení a restart se obešel bez kolizí. První sedmička jela na měkké směsi, stejně jako devátý Delétraz a třináctá Calderónová.

V 7. kole přišly první povinné zastávky v boxech. Nejdříve je absolvovali Aitken a Sette Câmara a vrátili se na 12. a 13. místě. O kolo později je následoval i vedoucí De Vries a Žou toho využil k zajetí nejrychlejšího kola. De Vries se sice nedokázal vrátit před Aitkena, ale brzy ho zvládl předjet. Zastávky míchaly pořadím, od 10. kola jezdil v čele Ghiotto a byl nejrychlejším jezdcem na trati.

Ostrý souboj svedli Sette Câmara (vlevo) a Jack Aitken

Nejvýrazněji postupoval kupředu Ilott. Předjel i Latifiho, ale v 15. kole narazil do Macušity, roztočil se a zůstal stát na trati. Byla to velká jezdecká chyba a slušně rozjetý závod nedotáhl do konce. Kvůli tomu byl znovu nakrátko aktivován virtuální safety car.

Aitken se urputně bránil útokům Sette Câmary, který se v souboji dostal i mimo trať. Vedoucí Ghiotto měl před šestým De Vriesem náskok 19 vteřin. To byl důležitý údaj, protože Nizozemec byl prvním z jezdců po výměně pneumatik. Rychlost obou jezdců však byla prakticky srovnatelná, oba ovšem překonával Aitken. Z technických důvodů musel odstoupit Delétraz a na trati zbývalo pouhých třináct vozů.

Ve 20. kole se rozhodl pro výměnu kol čtvrtý Hubert. Mechanici měli menší problémy a Francouz se vrátil na trať až desátý. O kolo později zamířili k mechanikům Ghiotto, Correa a Alesi, do vedení se posunul King. Ghiotto se vrátil pátý, ale hned ho předjel týmový kolega Žou a vzápětí útočil i Latifi.

Ve 23. kole se pořadí vyčistilo od jezdců, kteří dosud neabsolvovali povinnou zastávku. A vykrystalizovalo v podobu De Vries, Aitken, Sette Câmara, Žou, Latifi, Ghiotto, King, Correa, Macušita, Hubert, Alesi, Calderónová a Raghunathan.

De Vries navýšil náskok na čtyři vteřiny a společně s Aitkenem a Sette Câmarou ujížděli ostatním soupeřům. Ve 25. kole však došlo ke kolizi Ghiotta s Correou, při níž si Ital ulomil pravé přední kolo. Musel být aktivován virtuální safety car a Alesi se posunul na bodovanou pozici.

Na stupni vítězů zleva druhý Sete Câmara, vítěz Nyck De Vries a třetí Jack Aitken

Závod byl restartován čtyři kola před koncem a blížilo se také uplynutí časového limitu. Největší bitva se odehrávala o druhé místo. Aitken se bránil ze všech sil, ale DRS katapultovalo kupředu Sette Câmaru. Jen o chvíli později Hubert předjel Macušitu a připravil ho o pole position pro nedělní závod.

De Vries potvrdil své vítězství nejrychlejším kolem závodu a dostal se do vedení v průběžném pořadí F2. Sette Câmara sice neproměnil pole position ve vítězství, ale i s druhým místem mohl být Brazilec spokojený.

Po závodě byly uděleny penalilzace za prohřešky při jízdě při virtuálním zpomalovacím voze. Ind Raghunathan přičetl k výslednému času 15 vteřin. Zároveň nashromáždil 12 trestných bodů, takže musí vynechat příští závod v Rakousku. Calderónová přičetla 10 vteřin.

Gelael byl za zavinění kolize se Schumacherem v úvodním kole potrestán tím, že vystartuje do nedělního sprintu z uličky před boxy.

1. Nyck de Vries ART Grand Prix Mecachrome 1:15:35,425 30 27
2. Sérgio Sette Câmara DAMS Mecachrome 1:15:43,813 30 22
3. Jack Aitken Campos Racing Mecachrome 1:15:45,200 30 15
4. Guanju Žou UNI Virtuosi Mecachrome 1:15:55,578 30 12
5. Nicholas Latifi DAMS Mecachrome 1:15:58,024 30 10
6. Jordan King MP Motorsport Mecachrome 1:15:59,556 30 8