Novinky

  • 06.04.2020 Good Virtuální VC Vietnamu vyhrál Charles Leclerc

  • 04.04.2020 Neutral Nedělní virtuální VC Vietnamu se zúčastní i exmistr světa F1 Jenson Button

  • 03.04.2020 Neutral Řady účastníků nedělní virtuální VC Vietnamu rozšířil Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo)

Facebook Instagram

Úvod sezony IndyCar před prázdnými tribunami

Úvod sezony IndyCar před prázdnými tribunami

Firestone Grand Prix of St. Pete – před závodem

Pandemie koronaviru, která tento týden naplno zasáhla i Spojené státy, působí problémy i pro šampionát IndyCar. Evropští jezdci sice stihli přicestovat do USA předtím, než začal platit zákaz letů z Evropy, který vyhlásil americký prezident Donald Trump (kvůli tomu ruší závod v Sebringu WEC), starosta města St. Petersburg, kde má sezona v neděli začít, se ale rozhodl omezit vstup na okruh.

IndyCar a promotér se nakonec s městem dohodli, že závod bude celý odjetý za zavřenými dveřmi. Na okruh se tak dostanou jen jezdci a týmy, média a technický personál zajišťující hladký průběh závodního víkendu.

Původně třídenní úvodní klání se IndyCar taktéž rozhodla zkrátit na pouhé dva dny – v pátek vozy na dráze neuvidíme.

„Tato opatření zavádíme proto, abychom ochránili zdraví fanoušků, jezdců, lidí v týmech i pracovníků na okruhu a snížili riziko vystavení nemoci CoVid-19,“ uvedla IndyCar ve společném tiskovém prohlášení s promotérem závodu.

K podobnému kroku přistoupil i NASCAR, který před prázdnými tribunami odjede závody v Atlantě a na oválu Homestead-Miami Speedway. IMSA zase přesunula tradiční dvanáctihodinovku v Sebringu na listopad. Sezony přerušily také basketbalová NBA a hokejová NHL. Zrušeny byly finálové turnaje vysokoškolských konferencí v basketbalu. Celonárodní finále bylo odložené na zatím neurčený termín.

Podle Centra pro kontrolu chorob bylo v USA ke čtvrtečnímu odpoledni přes 1200 případů nákazy koronavirem. Nemoci podlehlo 39 lidí. Počet případů nákazy v posledních dnech rostl i o 40 % denně!

Will Power před rokem dominoval v kvalifikaci. FOTO: IndyCar

Dvoudenní úvod sezony

Jen dva dny potrvá úvodní závodní víkend sezony IndyCar Series. Přesný harmonogram zatím série nezveřejnila. Platit by ale měl avizovaný čas startu závodu – tedy nedělních 20:30 středoevropského času.

Vůbec dobře nezačal závodní víkend pro tým Michaela Andrettiho. Cestou na závod nedaleko St. Petersburgu začal hořet přívěs převážející monopost Coltona Herty. Vůz talentovaného amerického závodníka by podle týmu měl být prakticky nepoškozen a stáj byla připravena nasadit jej už do pátečních tréninků.

Herta se před rokem v St. Petersburgu velmi dobře uvedl, když dojel na osmém místě. Už v úvodním závodě vykročil za titulem pozdější šampion Josef Newgarden. V závěrečném rozstřelu kvalifikace sice nenašel recept na Willa Powera, který to prostě na městském okruhu v St. Petersburgu v kvalifikacích umí jako nikdo jiný, závod ale patřil Newgardenovi. Dixon dojel druhý a bronzová příčka patřila Powerovi. Čtvrtým místem se v IndyCar uvedl Felix Rosenqvist.

Okruh na březích zálivu Tampa už patří k tradičním podnikům sezony IndyCar. Poprvé to byla ještě série CART, která zde závodila. Podnik v roce 2003 ovládl Paul Tracy. IndyCar začala na Floridu jezdit v roce 2005. St. Petersburg byl prvním neoválovým závodem původně výhradně oválového šampionátu. Z vítězství se radoval Dan Wheldon, který ve městě také dlouhá léta žil. Má zde dokonce po sobě pojmenovanou ulici, která je součástí trati. Město jej tak uctilo po jeho tragické smrti v roce 2011.

Na okruh vytyčený v ulicích města nabízí trať v St. Petersburgu hned několik výborných míst k předjíždění. To nejlepší je hned na konci cílové rovinky, je to totiž ranvej místního letiště. Dlouhá a široká dráha s navazující technickou pasáží jsou ale také místem častých nehod, zejména hned po startu závodu.

A na co se během závodního víkendu těšit? St. Petersburg přinese debut pro aeroscreen – přední „sklo“, kterým musejí být povinně od letošní sezony vozy IndyCar vybaveny. Poprvé uvidíme, jak moc zvýšený odpor a kila navíc monoposty zpomalí.

Co, nebo spíše koho, naopak v St. Petersburgu neuvidíme? Tonyho Kanaana. Oblíbený Brazilec naposledy vynechal závod 17. června 2001! Od té doby byl stálicí startovního roštu. Letos jej ale čeká pouze omezená sezona – jen oválové závody u týmu A.J. Foyta. O vůz se dělí s dalšími jezdci, tento víkend se Sébastienem Bourdaisem. A právě sledovat výkon Francouze, který je ve svém americkém domovském městě vždy rychlý, bude bezesporu velmi zajímavé.

Poprvé se uvedou letošní nováčci. V St. Pete uvidíme čtyři – Oliver Askew (Arrow McLaren SP), Álex Palou (Dale Coyne Racing) a Rinus VeeKay (Ed Carpenter Racing) jedou celou sezonu. Felipeho Nasra zatím Carlin potvrdil pouze pro tento závod. Díky tomu ale nedojde k něčemu, co v IndyCar nebylo už od osmdesátých let – tedy k tomu, aby na startovním roštu chyběli zástupci Brazílie.

St. Petersburg, městský okruh
Délka okruhu 1,8 míle (2,9 km), 14 zatáček
Délka závodu: 110 kol/198 mil (317 km)
První závod: 2003
Rekord okruhu: Jordan King (Ed Carpenter Racing) – 1:00,0476
Loňské pole position: Will Power (Team Penske) – 1:00,4594
Loňský vítěz: Josef Newgarden (Team Penske)

Časový harmonogram (SEČ)
Sobota 14. 3.
14:45 - 15:30 - 1. trénink
18:30 - 19:30 - 2. trénink
21:45 - Kvalifikace


Neděle 15. 3.
20:30 – start závodu Firestone Grand Prix of St. Petersburg

Zdroj: FORMULE.cz

Komentáře ke článku