Novinky

  • 20.02.2024 Good Takuma Sato je výkonným poradcem Honda Racing Corporation

  • 13.02.2024 Good FIA má nového technického ředitele monopostů - Jana Monchauxe

  • 12.02.2024 Good Aston Martin představil vůz pro rok 2024.

Facebook Instagram

Drugoviche nezastavily ani tři zpomalovací vozy

Drugoviche nezastavily ani tři zpomalovací vozy

F2 na Red Bull Ringu – sprint

Zatímco v případě F3 budeme od letoška na startu druhého víkendového závodu svědky otočení nejlepších deseti z předchozího měření sil, formule 2 zůstává u osmi jezdců. Sprint tak na Red Bull Ringu zahajoval z prvního místa Drugovich. Druhé místo patřilo Delétrazovi, třetí Alesimu, čtvrté Ticktumovi, páté Lundgaardovi, šesté Švarcmanovi, sedmé Armstrongovi, osmé sobotnímu vítězi Ilottovi, deváté Macušitovi a nejlepší desítku uzavíral Nissany.

Schumacher se Žouem byli včera dlouho zapojeni do bitvy o vítězství. Nakonec se ale nemohli radovat ani z bodovaného výsledku. Zatímco Schumacher dojel po jezdecké chybě jedenáctý, Žou byl po technických potížích klasifikován jako 17. Tyto pozice patřily dvojici i na startu nedělního klání.

Po startu si Drugovich vedení udržel. Ke změně nedošlo ani na druhém místě, které zůstalo v držení Delétraze. O třetí příčku sváděli nejprve boj Alesi s Ticktumem. Brzy jim ale vypálil rybník Armstrong.

Alesiho potkala na konci prvního kola ještě mnohem větší smůla. Na cílové rovince totiž zpomalil a monopost, z jehož zádi se začalo kouřit a objevily se i plameny, odstavil stejně jako včera jeho týmový kolega Markelov na rovince mezi zatáčkami Remus a Schlossgold. A jeho čin vyvolal i stejné následky – výjezd zpomalovacího vozu.

K restartu mělo původně dojít v pátém kole. Nakonec ale byla žlutá fáze prodloužena. Krátce před plánovaným restartem se totiž se závodem rozloučil rovněž Gelael, který odstavil vůz na stejné rovince jako Alesi. Indonésan tak své působení u stáje DAMS nezahájil nejlépe, neboť nespatřil cíl ani v jednom z víkendových závodů.

Pobyt safety caru na trati se prodloužil jen o jedno kolo a v šestém okruhu se začalo závodit. Vedl Drugovich před druhým Delétrazem a třetím Armstrongem. Čtvrtý jel Ticktum, pátý Švarcman, šestý Lundgaard, sedmý Macušita a bodovanou osmičku uzavíral Ilott. Schumacherovi patřilo deváté a Žouovi šestnácté místo. Netrvalo ale dlouho a Schumacher se ocitl mezi nejlepšími osmi. V zatáčce Remus se totiž vypořádal s Ilottem.

V čele Drugovich lehce poodjel Delétrazovi s Armstrongem.  Naopak Armstrong v sedmém kole na Delétraze nebezpečně dotíral a pokoušel se o předjetí. Švýcar ale odolal.

V osmém kole pokračoval Schumacherův postup vzhůru. Pilot stáje Prema putoval v zatáčce Schlossgold na sedmé místo před Macušitu. Ne však na dlouho. Jezdec MP Motorsportu mu totiž předjížděcí manévr brzy vrátil.

Poté došlo k dramatické situaci na zadních příčkách. Daruvala sestřelil Ghiotta. Jeho vůz zůstal stát po tomto incidentu na trati a pro Itala závod skončil. Jeho víkend se tak nesl v podobném duchu jako u Gelaela, když ani jednou nespatřil cíl. Včera dokonce do závodu ani neodstartoval, neboť jej potkaly potíže již při nájezdu na start.

Ghiotto ale nebyl jediný, kdo na incident doplatil. Italovu roztočenému vozu se totiž musel vyhýbat Žou, který byl nucen opustit dráhu.

Kvůli Ghiottovu stojícímu vozu se na trať už podruhé vydal zpomalovací vůz. Setrval zde do konce desátého kola. Od jedenáctého okruhu se na Red Bull Ringu znovu závodilo.

Drugovich opět zvládl dobře restart a poodjel svým pronásledovatelům. Druhý zůstal Delétraz a třetí Armstrong.

Ne všem se ale první metry po obnovení závodního režimu vydařily. Říci to nemůžeme například o Markelovovi, který na výjezdu z první zatáčky kolidoval s Daruvalou a přišel o přední přítlačné křídlo. Rus poté zamířil ke svým mechanikům, kde dostal nový nos. Vrátil se však s velkou ztrátou na posledním 19. místě a u HWA se tak po odstoupení Alesiho museli pomalu smiřovat s tím, že si ze sprintu žádné body neodnesou.

Markelov ovšem nebyl posledním, kdo se ocitl během závodu v nesnázích. Technika totiž i dnes mařila šance jezdců bojující o přední příčky. Tentokrát si smůla vybrala Armstronga, který najednou zpomalil a v horizontu před zatáčkou Remus poté úplně zastavil. Tato situace si žádala třetí výjezd zpomalovacího vozu.

Druhé pódium víkendu dnes Armstrongovi souzeno nebylo... Foto: ART Grand Prix

 

Ještě předtím sportovní komisaři udělili pětisekundovou penalizaci Daruvalovi, který byl shledán viníkem kolize s Ghiottem. Indovi v té chvíli patřilo 14. místo.

Třetího pobytu zpomalovacího vozu na závodní dráze využil Sató. Japonec se rozhodl zkusit štěstí a přezul na čerstvé pneumatiky. Neměl co ztratit, neboť figuroval na 17. místě a za ním se nacházel pouze Markelov.

V 17. kole se znovu závodilo. Na prvním místě začínal Drugovich a za ním jel druhý Delétraz. Na třetí místo se po Armstrongově odstoupení posunul Ticktum. Čtvrtý byl Švarcman, pátý Lundgaard, šestý Macušita, sedmý Schumacher a bodovanou osmičku uzavíral Ilott.

Po restartu na prvních třech pozicích k žádným změnám nedošlo. Deset kol před koncem vedl Drugovich zhruba o sekundu před Delétrazem. Třetí Ticktum ztrácel na Švýcara kolem osmi desetin.

Mezitím stále pokračovaly útoky Schumachera na Macušitu. Přes všechnu snahu jej však Japonec zvládl držet za svými zády.

V 19. kole potkaly další nepříjemnosti Markelova, který již tak ztrácel jedno kolo. Byl označen za viníka incidentu s Daruvalou a obdržel desetisekundový trest. Sportovní komisaři se ale zajímali i o Armstronga. Pilot ART Grand Prix sice již v závodě nepokračoval, byl ale vyšetřován způsob, jakým odstavil svůj vůz.

V čele se k žádnému dramatu neschylovalo. Drugovichův náskok na Delétraze již překročil jednu a půl sekundy. Zdálo se, že by si Brazilec, který loni nasbíral ve F3 pouze osm bodů a obsadil celkové 16. místo, mohl dojet pro vítězství hned při svém prvním závodním víkendu v roli pilota formule 2.

Na konci 25. kola se ocitl v ohrožení Ilottův jeden bod za osmé místo. Brit byl totiž v poslední zatáčce příliš dlouhý a umožnil svému krajanovi Aitkenovi dotáhnout se. Tomu pak netrvalo dlouho a odsunul včerejšího vítěze z bodované osmičky. Ilott se ovšem neměl v úmyslu vzdát a držel se za pilotem Camposu v těsné blízkosti.

Zatímco o prvních dvou místech se zdálo být rozhodnuto, boj o třetí místo zůstával stále otevřený. K Ticktumovi se totiž přiblížil Švarcman. Ruskému závodníkovi se ale recept na Ticktuma najít nepodařilo a druhý pódiový výsledek víkendu si tak nepřipsal.

Dan Ticktum se mohl radovat z bronzu. Foto: DAMS

 

Ke změně podle očekávání nedošlo ani před Ticktumem a Švarcmanem. Drugovich si při svém druhém startu v šampionátu dojel pro první triumf a kromě pětadvaceti bodů za první místo získal také dva body navíc za nejrychlejší kolo.

Bodoval rovněž pátý Lundgaard. Na šesté pozici dorazil do cíle Macušita před Schumacherem. Tato dvojice sváděla boj po většinu závodu. Syn sedminásobného mistra světa formule 1 si ale s japonským závodníkem poradit nedokázal. Bod za osmé místo si připsal Aitken, který se až do posledních metrů musel mít na pozoru před Ilottem. Ten ale neuspěl a po včerejším triumfu dnes odcházel s nulou.

p. jezdec tým motor čas kol body
1. Felipe Drugovich MP Motorsport Mecachrome 42:05,526 28 15+2
2. Louis Delétraz Charouz Racing System Mecachrome 42:07,995 28 12
3. Daniel Ticktum DAMS Mecachrome 42:08,316 28 10
4. Robert Švarcman Prema Racing Mecachrome 42:08,856 28 8
5. Christian Lundgaard ART Grand Prix Mecachrome 42:10,922 28 6
6. Nobuharu Macušita MP Motorsport Mecachrome 42:14,703 28 4
7. Mick Schumacher Prema Racing Mecachrome 42:15,267 28 2
8. Jack Aitken Campos Racing Mecachrome 42:19,567 28 1
9. Callum Ilott UNI Virtuosi Mecachrome 42:19,798 28 0
10. Nikita Mazepin Hitech Grand Prix Mecachrome 42:20,921 28 0
11. Juki Cunoda Carlin Mecachrome 42:23,054 28 0
12. Roy Nissany Trident Mecachrome 42:23,997 28 0
13. Pedro Piquet Charouz Racing System Mecachrome 42:24,644 28 0
14. Guanju Žou UNI Virtuosi Mecachrome 42:25,194 28 0
15. Guilherme Samaia Campos Racing Mecachrome 42:27,608 28 0
16. Jehan Daruvala Carlin Mecachrome 42:29,816 28 0
17. Marino Sató Trident Mecachrome 42:30,435 28 0
18. Arťom Markelov BWT HWA Racelab Mecachrome 43:13,391 27 0
  Marcus Armstrong ART Grand Prix Mecachrome  DNF 13 0
  Luca Ghiotto Hitech Grand Prix Mecachrome  DNF 7 0
  Sean Gelael DAMS Mecachrome  DNF 3 0
  Giuliano Alesi BWT HWA Racelab Mecachrome  DNF 1 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Ilott 27, 2. Švarcman 23, 3. Drugovich 21, 4. Ticktum 20, 5. Delétraz 18, 6. Armstrong 18, 7. Lundgaard 18, 8. Alesi 8, 9. Macušita 6, 10. Žou 4, 11. Schumacher 2, 12. Aitken 1, 13. Nissany 1.

Průběžné pořadí týmů: 1. ART Grand Prix 36, 2. UNI-Virtuosi 31, 3. MP Motorsport 27, 4. Prema Racing 25, 5. DAMS 20, 6. Charouz Racing System 18, 7. BWT HWA Racelab 8, 8. Campos Racing 1, 9. Trident 1.

Zdroj: FORMULE.cz