Novinky

  • 16.06.2022 Good V Melbourne budou od příštího roku závodit F2 i F3.

  • 19.05.2022 Good Choť Sergia Péreze mu povila třetí dítě, syna Emilia.

  • 13.05.2022 Good Jack Doohan o víkendu otestuje v Kataru vůz stáje Alpine z roku 2021.

Facebook Instagram

Mercedes vysvětlil Hamiltonovu zázračnou rychlost

Mercedes vysvětlil Hamiltonovu zázračnou rychlost

Tajemství spočívá v černé magii

Mercedes po Velké ceně Portugalska rozebral a pokusil se vysvětlit další vítězství Lewise Hamiltona. Očima hlavního závodního inženýra Andrewa Shovlina se podíval hlavně na velkou časovou ztrátu Valtteriho Bottase. Ten byl v cíli sice druhý, ale s 25sekundovou ztrátou na vítěze sedícího ve stejném voze. Odpovědi na otázky byly opět ukryty v černé magii F1, čili v pneumatikách.

"Ještě v sobotu ráno jsme porovnávali dvě různá nastavení křídel. Preferovali jsme nastavení s více plochými křídly a myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Nebylo by vůbec špatné mít více přítlaku, hlavně kdyby se mrholení proměnilo ve skutečný déšť. Jenže nakonec se bylo třeba soustředit v první řadě na vyvážení vozu a správné využití pneumatik, které jsme tady museli hodně šetřit.

Kvalifikace byla hlavně o zahřívání (středně tvrdých) pneumatik. V závodě pak bylo potřeba dávat pozor na pneumatiky na levé straně vozu, neničit přední ani zadní, jinak by se rozhodilo vyvážení vozu. Lewis má přirozený talent pro práci s pneumatikami. Pokud jim někde nějak ubližuje, cítí to. Díky tomu udrží gumu na pneumatice.

Rozhodující zde byla teplota, jelikož s ní se zvyšovala i přilnavost. Asi v 90 % závodů řešíme opačný problém, jak pneumatiky neupéct. Na tomto okruhu za chladného počasí a ještě i s mrholením bylo výzvou dostat teplo do pneumatik. Nejvíce se to projevilo po nasazení tvrdé směsi. Lewisovi se to podařilo docela hladce a rychle. Valtteri narazil na vozy o kolo zpět a nějaký čas musel udržovat jejich rychlost, ne svou přirozenou. V té době byl rozdíl v teplotách jejich pneumatik kolem deseti stupňů. Z dat jde vyčíst, že tento rozdíl se přetransformoval do rozdílu jedné sekundy v časech na kolo. Takže klíčem ke všemu byla teplota pneumatik," zdůraznil Shovlin.

Čaroděj Hamilton opět na trati dělal divy. Foto: Mercedes

Zdroj: Mercedes, úvodní foto: Mercedes