Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Panisův vítězný návrat

Panisův vítězný návrat

Se synem ovládli závod francouzského šampionátu GT4

Na okruhu Paula Ricarda v Le Castellet o víkendu vyvrcholila letošní sezona francouzského šampionátu vozů GT4. Během něj jsme byli svědky mimo jiné i jednoho návratu. Na závodním okruhu se totiž po pěti letech představil bývalý pilot formule 1 Olivier Panis. Vítěz Velké ceny Monaka 1996 nastoupil s vozem Toyota GR Supra stáje Toyota Gazoo Racing France by CMR. Zde Panis starší utvořil posádku se svým synem Aurélienem, který za tento tým nastoupil rovněž v předchozích čtyřech podnicích letošní sezony po boku Juliena Pigueta. Se svým otcem ale startoval bez nároku na body.

Rodinný tandem Panisových sice nemohl skórovat, přesto ale během víkendu zažil radostné chvíle. Důvod ke spokojenosti mohl mít zejména po sobotě. Během ní totiž získal v úvodním závodě víkendu vítězství v absolutní klasifikaci.

Základy na cestě za triumfem byly položeny již v sobotu dopoledne. Na programu byla dvojice kvalifikačních klání a v tom prvním, které rozhodovalo o podobě startovního roštu pro úvodní jízdu, zaznamenal Aurélien Panis nejrychlejší čas.

Vedoucí pozici si Aurélien udržel i v úvodních metrech první jízdy, která se konala za tmy. Svým soupeřům ale příliš ujet nemohl. Na konci startovní rovinky totiž havaroval Theo Nouet s Astonem Martin Vantage AMR týmu AGS Events a na trať se vydal zpomalovací vůz.

Po restartu byl ale Aurélien schopen ujíždět a během okna pro zastávky v boxech předával svému otci vůz s komfortním náskokem. Olivier poté byl schopen vedení udržet. Francouzi se tak mohli v cíli radovat nejen z celkového prvenství, ale rovněž z vítězství v rámci hodnocení Silver.

Sobotní závod skončil pro rodinný tandem Panisů vítězstvím. Foto: FFSA GT - GT4 France

 Sobota sice Panisovým vyšla, před nedělním závodem už ale jejich vyhlídky tak dobré být nemohly. Olivier totiž skončil ve druhé kvalifikaci až dvacátý. Nakonec ale startovali z devatenácté pozice. Kvůli zmíněné sobotní havárii totiž nemohla nastoupit posádka Theo Nouet – Valentin Hasse-Clot, které původně mělo na roštu patřit čtvrté místo.

Před Olivierem a Aurélienem Panisovými tedy nestál snadný úkol. I přesto ale nechybělo mnoho a v cíli z toho málem bylo další pódiové umístění v rámci absolutní klasifikace. K posunu vpřed jim kromě předjížděcích manévrů pomohly také potíže a penalizace soupeřů během závodu.

Závod zahajoval Olivier (tentokrát se jelo za denního světla). Při svém pobytu na dráze, během něhož zažil mimo jiné i výjezd zpomalovacího vozu po havárii Clémenta Bullyho, se posunul o sedm pozic vpřed a do okna pro zastávky v boxech najížděl na dvanáctém místě.

Aurélien Panis ale mířil ještě výše a poté, co vystřídal Oliviera za volantem, zaznamenal vůz se startovním číslem 30 další posun. Cílem nakonec projel jako celkově čtvrtý. Dvojice navíc získala druhé místo v klasifikaci kategorie Silver.

V neděli předvedli Panisové stíhací jízdu. Foto: FFSA GT - GT4 France

Výsledky prvního závodu: 1. Aurélien Panis - Olivier Panis (oba Francie, Toyota Gazoo Racing France by CMR, Toyota GR Supra GT4, 1. v Silver) 37 kol, 2. Robert Consani - Benjamin Lariche (oba Francie, Speed Car, Alpine A110 GT4, 2. v Silver) +5,046, 3. Christopher Campbell - Nicolas Prost (oba Francie, CMR, Alpine A110 GT4, 1. v Pro-Am) +7,939... 17. Wilfried Cazalbon - César Gazeau (oba Francie, CMR, Toyota GR Supra GT4, 1. v Am) +1:08,115.

Výsledky druhého závodu: 1. Nicolas Gomar - Mike Parisy (oba Francie, AGS Events, Aston Martin Vantage AMR GT4, 1. v Pro-Am) 37 kol, 2. Grégoire Demoustier - Alain Ferté (oba Francie, Bodemer Auto, Alpine A110 GT4, 2. v Pro-Am) +1,952, 3. Thomas Drouet - Paul Petit (oba Francie, AKKA-ASP Team, Mercedes-AMG GT4, 1. v Silver) +3,913... 4. Aurélien Panis - Olivier Panis (oba Francie, Toyota Gazoo Racing France by CMR, Toyota GR Supra GT4, 2. v Silver) +7,818, 12. Wilfried Cazalbon - César Gazeau (oba Francie, CMR, Toyota GR Supra GT4, 1. v Am) +41,081.

Konečné pořadí jezdců ve třídě Am:  1. Wilfried Cazalbon - César Gazeau (oba Francie, CMR, Toyota GR Supra GT4) 197, 2. Pascal Huteau - Christophe Hamon (oba Francie, Team Fullmotorsport, Audi R8 LMS GT4 Evo) 183, 3. Sylvain Caroff - Erwan Bastard (oba Francie, ANS Motorsport, Ginetta G55 GT4) 172.

Konečné pořadí týmů ve třídě Am: 1. CMR 197, 2. Team Fullmotorsport 183, 3. ANS Motorsport 172.

Konečné pořadí jezdců ve třídě Pro-Am: 1. Fabien Michal - Grégory Guilvert (oba Francie, Sainteloc Racing, Audi R8 LMS GT4 Evo) 168, 2. Nicolas Gomar - Mike Parisy (oba Francie, AGS Events, Aston Martin Vantage AMR GT4) 164, 3. Rodolphe Wallgren - Vincent Beltoise (oba Francie, Mirage Racing, Alpine A110 GT4) 147.

Konečné pořadí týmů ve třídě Pro-Am: 1. AGS Events 203, 2. Sainteloc Racing 199, 3. Mirage Racing 185.

Konečné pořadí jezdců ve třídě Silver: 1. Ricardo van der Ende - Benjamin Lessennes (Nizozemsko - Belgie, L´Espace Bienvenue, BMW M4 GT4) 206, 2. Fabien Lavergne - Edouard Cauhaupe (oba Francie, CD Sport, Mercedes-AMG GT4) 191, 3. Robert Consani - Benjamin Lariche (oba Francie, Speed Car, Alpine A110 GT4, Ginetta G55 GT4) 188.

Konečné pořadí týmů ve třídě Silver: 1. L´Espace Bienvenue 206, 2. CD Sport 191, 3. Speed Car 188.

Zdroj: původní reportáž redakce, úvodní foto: Toyota Gazoo Racing Europe