V sobotu byl v Rakousku nejrychlejší Smoljar

Předsezonní testy FIA F3 na Red Bull Ringu – 1. den

FIA F3 má tento víkend na programu první předsezonní testy. Ty se konají na Red Bull Ringu a skládají se z celkem dvou dnů. První se uskutečnil v sobotu a byl rozdělen do dvou tříhodinových částí. Nejprve závodníci jezdili dopoledne od 9 do 12 hodin a poté odpoledne od 14 do 17 hodin.

Nejrychlejší čas dne si připsal Alexandr Smoljar ze stáje ART Grand Prix. Ruský pilot, kterého letos ve FIA F3 čeká druhá sezona, se jako jediný dokázal dostat pod hranici 1:19 a zajel čas v hodnotě 1:18,894. Druhou pozici obsadil Jonny Edgar, který na Smoljara ztratil 142 tisícin sekundy. Třetí skončil Smoljarův týmový kolega Frederik Vesti. Dánský pilot, který je od letoška juniorem Mercedesu, zaostal za první příčkou o 162 tisícin sekundy.

I letos budeme v šampionátu vídat českého pilota Romana Staňka, který bude hájit barvy stáje Hitech. V sobotu obsadil rodák z Valašského Meziříčí sedmou příčku. Za zmínku stojí také Juan Manuel Correa. Američan se letos vrací do akce poprvé od incidentu při hlavním závodě formule 2 ve Spa-Francorchampsu z roku 2019, při kterém utrpěl četná zranění. V sobotu skončil pilot stáje ART Grand Prix patnáctý.

Roman Staněk skončil v sobotu sedmý. Foto: Hitech Grand Prix

Většina pilotů zajela své nejrychlejší časy odpoledne. Našly se ale také čtyři výjimky, které svých nejlepších výkonů dosáhly během dopolední části. Byli jimi dopolední vítěz Clément Novalak, Victor Martins, Filip Ugran a László Tóth. Nejvíce kol si na konto připsal Matteo Nannini. Italský závodník, který letos bude kromě FIA F3 účinkovat v barvách stáje HWA Racelab také ve formuli 2, odjel celkem 92 okruhů.

Během dne došlo celkem ke třem přerušením. První dvě přišly dopoledne. Nejprve zavlála červená vlajka kvůli Rafaelu Villagómezovi, který skončil mimo trať. Podruhé byla červená vlajka vyvěšena, když havaroval Oliver Rasmussen. Odpoledne se přerušovalo kvůli Lászlu Tóthovi, který zůstal stát na dráze. Jezdci se během soboty často dopouštěli překračování traťových limitů a několikrát došlo k mazání zajetých časů.