Novinky

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

  • 03.05.2024 Good David Sanchez je technickým ředitelem Alpinu

Facebook Instagram

Šoltys na Dakaru končí

Šoltys na Dakaru končí

Na vině jsou naražená záda

Po prologu a úvodních šesti etapách letošního ročníku Rallye Dakar byl v sobotu na programu volný den. Závodit se znovu začne v neděli. V kategorii kamionů už ale ve zbytku soutěže uvidíme o jednoho českého závodníka méně. Končí totiž účinkování Martina Šoltyse. Pro jezdce stáje Big Shock Racing nebyly poslední dvě etapy vydařené. Zatímco ve čtvrtek nedojel kvůli problémům s uložením levého předního kola, v pátek jeho účinkování skončilo poté, co přejel přes díru a narazil si záda. A právě ze zdravotních důvodů odstupuje.

„Ještě v pátek večer jsem byl v bivaku na rentgenu a místní doktor mě vyslal na CT do nemocnice. Podle vyšetření není nic zlomeného, ale mám velké otoky. Záda bolí, jinak jsem v pořádku. To je Dakar. Závod pro mě končí, ale můžu říct, že jsem si ho v novém týmu i přes všechny těžkosti užil,“ oznámil Šoltys.

Pro posádku ve složení Martin Šoltys (vpravo), Roman Krejčí (uprostřed) a Jakub Jiřinec (vlevo) letošní Rallye Dakar skončila. Foto: Big Shock RacingPro Šoltyse se letos jednalo o premiérový dakarský start v barvách Big Shock Racingu. Kromě něj tvořili posádku kamionu se startovním číslem 510, jemuž se přezdívá Arnošt, také navigátor Roman Krejčí a palubní mechanik Jakub Jiřinec. Svá předchozí tři vystoupení v tomto podniku absolvoval Šoltys s kamionem Tatra stáje Buggyra. Jeho nejlepším výsledkem je desáté místo z roku 2021.

Zatímco Šoltys a jeho parťáci odlétají zpět do České republiky, jejich kamion v Saudské Arábii zůstává. Poté nabere směr Abú Zabí, kde by s ním měl Šoltys závodit od 5. do 10. března v podniku Abú Zabí Desert Challenge. Ten bude stejně jako Dakar součástí kalendáře nově vzniklého Mistrovství světa v dálkových rallye. Kromě Rallye Dakar a Abú Zabí Desert Challenge má Big Shock Racing během letošní sezony tohoto seriálu v plánu zasáhnout i do Kazachstánské rallye a Marocké rallye.

Šoltysovo odstoupení z Dakaru znamená, že nyní už má Big Shock Racing ve hře jenom jednoho závodníka, a to Martina Macíka. Ten se před startem sedmé etapy nachází na 11. příčce průběžného pořadí. Kromě něj jsou ale z českých jezdců stále v závodě i Aleš Loprais, Tomáš Vrátný a řidič asistenčního kamionu stáje South Racing Tomáš Tomeček. Zatímco Lopraisovi patří pátá příčka, Vrátný je dvacátý devátý a Tomeček třicátý.

Zdroj: Big Shock Racing, FORMULE.cz, Dakar Rally, úvodní foto: Big Shock Racing