Rossi se po třech letech dočkal pole position

Sonsio Grand Prix at Road America – Kvalifikace

Jako vyměněný působí Alexander Rossi poté, co oznámil, že příští rok bude místo Andrettiho stáje závodit za tým Arrow McLaren SP. V Detroitu předvedl skvělou jízdu, která mu vynesla druhou příčku v cíli. Teď se na Road Americe poprvé od závodu právě v Detroitu v roce 2019 postaví na pole position.

V závěrečném rozstřelu šesti nejlepších měl Rossi v podstatě jen jednoho soupeře a to Josefa Newgardena. Překonal jej o sedm setin vteřiny. Ostatní na ně ztráceli půl vteřiny! Mimochodem Rossiho poslední vítězství je také z roku 2019 a dosáhl jej právě na Road Americe.

Největší překvapení první části kvalifikace bylo vyřazení lídra šampionátu Powera. Ten si před týdnem v Detroitu připsal první letošní triumf, byť také do závodu startoval z hloubi pole, a v kvalifikacích jinak patří k naprosté špičce. Jak sám prozradil, ve 12. zatáčce v závěrečném kole trochu probrzdil, ale i tak byl překvapený, že se mezi šest postupujících nevešel. Odstartuje z 15. příčky.

Nejrychlejší čas si v této skupině připsal Grosjean (1:44.8840). Těsně za ním skončili Rossi a Herta. Postup si posledním pokusem vybojoval také Dixon. Dál šel i Pagenaud. Nejvíce pak pozitivně překvapil Ilott. Britský nováček vynechal Detroit kvůli zranění, teď si ale vybojoval postup do souboje 12 nejlepších pilotů. Vedle Powera trochu překvapily i nepostup VeeKaye a Satóa, kteří v minulých závodech předváděli v kvalifikacích dobré výsledky.

Tým Eda Carpentera, za nějž VeeKay startuje, se ale na Road Americe trápí. Potvrdil to i Daly, který následně ve své skupině končil devátý a také na postup mohl zapomenout. Tým spolupracuje se stájí Paretta Autosport, která letos poprvé do závodu vysílá Simonu de Silvestro. Ostatně i ona byla v kvalifikaci pomalá a na nejrychlejšího jezdce ve své skupině ztratila tři a půl vteřiny.

Tím jezdcem byl Newgarden, který zajel čas 1:44,5552 a o víc jak půl vteřiny uskočil zbytku pole. Za ním skončili O´Ward, Palou a Rosenqvist. Dál postoupil i vítěz Indy500 Ericsson a v první šestce se i přes chybu v závěrečném kole udržel McLaughlin. Ale na svého stájového kolegu ztratil celou vteřinu.

Zhruba 20 minut před tím, než kvalifikace vůbec začala, začaly na trať padat první kapky deště. Ten se nakonec po celou kvalifikaci držel v tak rozumné rovině, že nebyly potřeba pneumatiky do mokra. Ale částečně na něj doplatil Ilott. V úvodu druhé části kvalifikace dostal v poslední zatáčce smyk, tráva v únikové zóně byla nasáklá vodou a kluzká, takže se po ní Ilott svezl až do bariéry, o kterou se zastavil. Kvalifikace pro něj skončila, vůz naštěstí vážněji poškozený nebyl.

Pro ostatní to znamenalo, že o postup do nejrychlejší šestky budou bojovat jen během pětiminutového rozstřelu, do něhož všichni vyrazili rovnou na měkké sadě. Tedy všichni až na Grosjeana, který na pit lane bojoval s problémy s převodovkou a nakonec stihl jen jedno rychlé kolo. To nakonec stačilo „až“ na sedmé místo.

Nejrychlejší čas (1:44,4038) si tentokrát připsal Herta. Newgarden postupoval ze druhé příčky, následovali Ericsson a Palou, O´Ward a Rossi.

Rossi v závěrečném rozstřelu zajel na nové tvrdé sadě čas 1:44,8656. Newgarden jej na použité měkké sadě nedokázal překonat. Společně s O´Wardem byl jediným, kdo vsadil na použité červené pneumatiky.

Palou sice ztratil přes půl vteřiny, dokázal se ale dostat před stájového kolegu Ericssona. Pátá příčka patří Hertovi před O´Wardem, který s ním utvoří třetí řadu.