Novinky

  • 04.12.2022 Bad Zemřel bývalý pilot F1 Patrick Tambay, bylo mu 73 let.

  • 02.12.2022 Bad VC Číny F1 se nepojede ani v roce 2023, chybět bude počtvrté za sebou

  • 17.11.2022 Good Nico Hülkenberg se vrací do F1, v sezoně 2023 bude jezdit za Haas

Facebook Instagram

Příští rok bude celkem 30 závodů

Příští rok bude celkem 30 závodů

Šest z nich bude sprinterských.

FIA, FOM a týmy F1 se dohodly na počtu sobotních sprinterských závodů v roce 2023. Již oznámených 24 nedělních velkých cen doplní šest sprintů.

Plán na navýšení počtu sprintů ze tří na šest existoval již před začátkem letošní sezony, ale nejmocnější světa F1 se nedokázali dohodnout, takže i na letošní rok byly naplánovány tři. Dva jsme již měli možnost sledovat v Imole a v Rakousku, jeden ještě bude v Brazílii. Po neúspěšné schůzce se v zákulisí říkalo, že nový prezident FIA, Mohamed Ben Sulajem, chtěl pro svou organizaci za dohled na více sprintů více peněz. Samozřejmě to bylo popřeno.

Tentokrát se tři strany dohodly v předstihu. Neznáme finanční podmínky a výběr vhodných tratí teprve začíná. Letos se měly jet sprinty i v Bahrajnu, v Kanadě a v Nizozemsku, obecně by to ale hlavně měly být tratě nabízející místa vhodná k předjíždění. Pokud jezdci nevidí reálnou šanci posunout se vpřed a zároveň absentují zastávky v boxech, může se ze sprintu snadno stát pouze krátké procesí.

"Sprinty vzrušujícím způsobem mění dynamiku formátu závodního víkendu a během dvou sezon se staly velmi oblíbenými," řekl generální ředitel F1, Stefano Domenicali. "Nepochybuji, že pozitivní trend bude pokračovat. Jsem rád, že Světová rada motorsportu dala návrhu zelenou."

Loňský sprint Lewise Hamiltona v Brazílii významně přispěl k popularitě sobotních jednohubek. Foto: Mercedes

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Mercedes