Colapinto uspěl v přetahované s týmovým kolegou

FIA F3 v Monze – sprint

Sprint v Monze přinesl druhé letošní vítězství Colapintovi. Argentinec bojoval o triumf především se svým týmovým kolegou Boyou, se kterým si několikrát prohodil pozici. Španěl nakonec dojel do cíle jako třetí. V posledním kole ho totiž překonal již jistý šampion Bortoleto.

Závěrečné letošní závody FIA F3 se sice měly nést ve znamení vrcholícího boje o titul, před začátkem sobotního sprintu už ale bylo hotovo. Jelikož v páteční kvalifikaci nezískali dva bonusové body za pole position Aron ani Martí, byl novým šampionem korunován Bortoleto.

Do sprintu vyrážela nejlepší dvanáctka z kvalifikace v obráceném pořadí. Pole position připadlo Colapintovi. Za Argentincem následovali Boya, Saucy, Tsolov, Barnard, Fornaroli, O´Sullivan, Bortoleto, Edgar, Aron, Collet, Martí, Mansell, Smith, Frederick, Villagómez, Flörschová, Šin, Dufek, García, Faría, Göthe, Beganovic, Bedrin, Gray, Mini, Browning, Montoya, Cohen a Simonazzi.

Pro Dufka šlo o vůbec první závod ve FIA F3. Švýcar, který letos působí v evropské regionální formuli, nahradil v Monze u Camposu Bartera.

Joshua Dufek si zazávodil ve FIA F3 vůbec poprvé. Foto: Campos

Podobou roštu hodně zamávaly tresty. Zatímco Mini, Browning, Montoya, Simonazzi a Cohen byli z kvalifikace vyloučeni za to, že se na jejich vozech přezouvaly v parc fermé pneumatiky, Gray dostal celkem osm míst za dva různé incidenty (v kvalifikaci s Cohenem a při hlavním závodě ve Spa-Francorchamps s Barterem). Deset pozic ztratil i vítěz kvalifikace Göthe. Němec si přivezl penalizaci z Belgie, neboť jeho mechanici stáli před startem hlavního závodu na roštu déle, než dovolují pravidla.

Colapinto nezůstal na prvním místě dlouho. Argentinec se sice snažil, nedokázal však pokrýt svého týmového kolegu Boyu. Zatímco Španěl se tak posunul do vedení, junior Williamsu se propadl na druhé místo. Třetí zůstal Saucy. Úvodní šikana se ale neobešla bez hromadné kolize. Na trať se vydal zpomalovací vůz.

Ukázalo se, že viníkem kolize v první zatáčce byl Collet. Brazilec nejprve popostrčil Arona a Estonec následně sestřelil nového juniora Red Bullu Martího a Edgara. Zatímco Collet se zvládl po výměně předního křídla vrátit zpět do závodu, zbylí tři aktéři incidentu byli vyřazeni. Problémy měl i Šin, na jehož voze se pracovalo v boxech.

Za zpomalovacím vozem kroužil na prvním místě Boya. Za ním byli Colapinto, Saucy, Barnard, Tsolov, O´Sullivan, Bortoleto, Fornaroli, Mansell a Villagómez, který uzavíral nejlepší desítku. Vítěz kvalifikace Göthe už byl jedenáctý.

V pátém z osmnácti kol byl závod restartován. Boya dlouho vyčkával, než sešlápl plyn, neboť nechtěl dát svým soupeřům výhodu větrného pytle. Pozdní restart mu nakonec vyšel a udržel první místo. Na Colapinta útočili Saucy s Barnardem. Argentinec se ale ubránil.

Colletovy naděje vyhasínaly stále více. Nejenže byl po zastávce v boxech až vzadu, ale ještě k tomu dostal desetisekundový trest za zavinění postartovní kolize.

Boya sice udržel po restartu vedení, neměl ale vyhráno. Těsně za Španělem totiž jeli Colapinto, Saucy a O´Sullivan, který se dostal před Barnarda. Göthe už byl na poslední bodované desáté příčce. Dopředu se posouval i Bortoleto. Novopečený šampion byl v sedmém kole už šestý a navíc zajel nejrychlejší kolo závodu.

Mari Boya sice zajel nejlepší závod sezony, na vítězství to ale nestačilo. Foto: MP Motorsport

V nájezdu do desátého kola se měnil lídr závodu. Colapinto se totiž vrátil před Boyu. Souboj sváděli i O´Sullivan se Saucym. Druhý jmenovaný odnesl incident defektem pneumatiky a propadal se dolů. Při tomto incidentu ztratil i O´Sullivan. Nejvíce na tom všem vydělal Bortoleto, který se najednou posunul na třetí pozici.

V úvodní šikaně šel do hodin Smith. Australan dostal ránu od Fredericka. Colapinto se sice stal novým lídrem závodu, stále se ale za ním držel početný vláček vozů. Šest kol před koncem se navíc na první příčku vrátil Boya.

Tím ale bitva o vítězství nekončila. Ve 13. kole totiž Colapinto svému parťákovi v první zatáčce předjetí vrátil a opět byl lídrem. Smith odstavil na rovince před poslední zatáčkou své auto a O´Sullivan byl vyšetřován za kolizi se Saucym.

V dalších kolech se Colapintovi podařilo od Boyi trochu odpoutat. Göthe tři kola před koncem nedobrzdil do první šikany a musel vycestovat do únikové zóny. O´Sullivan, který jel na páté příčce, dostal desetisekundový trest za kolizi se Saucym. Bylo jasné, že se v cíli propadne.

Desetisekundová penalizace neminula ani Fredericka. Američan zavinil incident se Smithem. Colapinto se stále blížil k dalšímu vítězství, jeho náskok na Boyu ale pořád nepřesahoval jednu sekundu.

V předposledním kole už se zdálo, že se Boya se svými nadějemi na první vítězství loučí. Španěl totiž ztrácel na Colapinta stále více a navíc se musel začít koukat do zrcátek. Tam číhal na příležitost Bortoleto.

Souboj mezi Boyou a Bortoletem byl velmi tvrdý. Brazilec si na pilota MP Motorsportu vyšlápl v rychlé třetí zatáčce. Nový šampion se sice dostal částí svého vozu na trávu, i přesto ale svůj pokus úspěšně dokončil a dostal se na druhou pozici.

Gabriel Bortoleto neztratil ani po zisku titulu hlad po úspěchu. Foto: Trident

Tou dobou už ale Colapinto projížděl cílem a připsal si druhé letošní vítězství. Bortoleto skončil druhý a Boya třetí. O´Sullivan sice projel cílem jako pátý, desetisekundový trest ho ale srazil až mimo body na 12. příčku. Za povšimnutí stál i výkon Browninga. Pilot Hitechu sice startoval až jako dvacátý sedmý, nakonec byl ale klasifikován na páté pozici.