Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Alonso už se vzdával

Alonso už se vzdával

Do hry ho vrátila Pérezova chyba

Téměř celý závod na třetím místě, pád na čtvrtou příčku za Sergia Péreze v předposledním kole a nakonec návrat na bronzovou pozici v závěrečném okruhu. Fernando Alonso se během Velké ceny Sao Paula rozhodně nenudil a po několika protrápených závodech mohl oslavit návrat na stupně vítězů. Boj o třetí příčku vyhrál o pouhých 53 tisícin sekundy.

Třetí pozici věnoval 42letý matador celému svému týmu: „Je to pro ně fenomenální výsledek. Několik měsíců jsme se trápili, zvláště pak v posledních dvou podnicích, ve kterých jsme vždy odstoupili. Toto pódium chci proto věnovat každému v továrně. Budeme bojovat až do posledního kola,“ uvedl šťastný Alonso.

Pro šampiona z let 2005 a 2006 šlo už o osmé letošní pódium. Naposledy na něm stál v závěru srpna v nizozemském Zandvoortu, kde dorazil do cíle jako druhý.  V cíli Velké ceny Sao Paula ovšem Alonso přiznal, že už v jednu chvíli ztrácel naději.

„Když mě dvě kola před koncem Checo předjel, tak jsem si říkal, že je hotovo a na stupně vítězů už nebude možné dosáhnout,“ říká Alonso.

V úvodu posledního kola ale přišla nová šance: „Do první zatáčky zabrzdil trochu pozdě. A já jsem si proto řekl, že do toho ve čtvrté zatáčce půjdu,“ dodává pilot Aston Martinu, který právě v tomto místě Péreze zdolal.

Fernando Alonso se vrátil na brazilské stupně vítězů po dlouhých deseti letech. Foto: Aston Martin


Nedělní výsledek Alonsa vrátil na celkové čtvrté místo. O to po sobotním sprintu přišel poté, co ho o jeden bod přeskočil Carlos Sainz. Rodák z Ovieda si ale tímto umístěním nemůže být jistý ani ve zbytku sezony. Lando Norris, který momentálně v barvách McLarenu pravidelně bojuje o stupně vítězů, už je totiž pátý a na Alonsa mu chybí jenom tři body. Zcela ze hry ale pořád není ani Sainz, který za svým krajanem zaostává o šest bodů.

V Interlagosu Alonso vystoupal na stupně vítězů už podeváté. Poprvé zde vybojoval trofej už v roce 2003 s Renaultem. Tehdy ale paradoxně na pódiu nestál. Závod byl totiž ukončen předčasně kvůli incidentu, jehož součástí byl i Alonso a ten tak místo stupňů vítězů putoval na vyšetření do nemocnice. Mezi nejlepší trojicí se zde umístil i v letech 2005, 2006, 2007, 2008 2010, 2012 a 2013.

Zajímavostí je, že i když Alonso dojel v Brazílii devětkrát na pódiu, ani jednou zde nezvítězil. V sezonách 2005 a 2006 ale přesto mohl mít velikou radost. V obou těchto ročnících si totiž právě v Brazílii zajistil titul. V letech 2007 a 2012 tu ale naopak musel skousnout jen těsnou porážku v boji o celkový primát, v prvním případě od Kimiho Räikkönena, ve druhém od Sebastiana Vettela.

Zdroj: Motorsport, Aston Martin, FORMULE.cz, úvodní foto: Aston Martin