Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Red Bull ukázal RB20

Red Bull ukázal RB20

Mistrovský tým napodobuje neúspěšný Mercedes?

Už i Red Bull ukázal svůj letošní monopost. Očekávaly se tvary velmi podobné loňskému RB19, který ovládl všechny loňské velké ceny s výjimkou jediné, případně jsme byli připraveni na inovace, na kterých mohla loni stáj pracovat po většinu roku. Místo toho minimálně ve dvou oblastech vidíme realizaci nápadů, které jsme již viděli u Mercedesu, který se poslední dva roky poměrně hodně trápil.

Red Bull RB20. Foto: Red Bull

Po stránce lakování se nový vůz Red Bullu prakticky neliší od svých starších sourozenců. Ovšem RB20 bychom v továrně Red Bullu i na startech letošních velkých cen snadno identifikovali, i kdyby byl nenalakovaný. A to díky designérským rozhodnutím. V krytu motoru je na každé straně viditelná vydutina od halo po celé délce krytu. Mezi těmito přehradami a airboxem pak zejí hluboké tobogany směřující proudění původně rozvířeného vzduchu od halo hezky tam, kde je v zadní části nejvíce potřeba, tedy mezi hlavní zadní křídlo a beam-wing. Takové byly výrazně patrné i na loňském Mercedesu, na letošním už jsou menší. Druhým výrazným rysem jsou vertikální vstupy pro nasávání vzduchu do systému chlazení v bočnicích, které stáj na počítačem vytvořené obrázky nedala. Zatímco pokus Mercedesu o nulové bočnice skončil po více než roce snažení neúspěchem, Red Bull ideu zapracoval do své down-wash filozofie, kterou už asi loni dovedl k dokonalosti, tak potřeboval novou výzvu.

Nutno dodat, že bočnice má RB20 podseknuty ještě ostřeji, než měl RB19. Hodně jednoduchá podlaha je jistě falešná, Red Bull možná ještě ukrývá další překvapení. Úvahám, zda celá prezentovaná aerodynamika není pouze podvrh k odlákání pozornosti, nicméně bylo řečeno jasné ne. Kromě toho, už unikla fotografie reálného vozu použitého o filmovacím dni na Silverstonu, a ačkoli není kvalitní, je na ní vidět stejný kryt motoru.

"Přirozeně se jedná o evoluci našeho loňského vozu a náš už dvacátý projekt," řekl šéf týmu. „Naši lidé nezaháleli a nebyli jsme konzervativní. Sami vidíte agresivní změny ve více oblastech. Nepřestáváme tlačit na pilu. Víme, že naši soupeři nespí a v poslední době bylo odhaleno několik vozů podobných tomu, který jsme my odhalili před rokem. Ale my jsme také tvrdě dřeli a některé detaily vozu jsou dovedeny snad k dokonalosti.

Za tým bude závodit Max Emilian Verstappen, jenž je ve věku 26 let již trojnásobným mistrem světa. Týmovým kolegou mu bude 34letý Sergio Michel Pérez Mendoza. Šéfem týmu zůstává Christian Horner, přestože je nadále interně vyšetřováno obvinění ze strany zaměstnankyně týmu, které stále nebylo konkretizováno. Silné slovo v týmu má také Helmut Marko, oficiálně v pozici vrchního poradce společnosti Red Bull, neoficiálně v křesle šéfa všech aktivit Red Bullu ve F1.

Zdroj: Red Bull, Motorsport, úvodní foto: Red Bull