Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Mumtalakat kompletně převzal McLaren

Mumtalakat kompletně převzal McLaren

McLaren Group je vlastnictvím Bahrajnců.

Investiční fond bahrajnské královské rodiny je již stoprocentním vlastníkem společnosti McLaren Group, která má majoritní podíl ve firmě McLaren Racing, která do šampionátu nasazuje tým McLaren.

Skoupení podílů ostatních spoluvlastníků bylo dohodnuto již loni v prosinci. Byznys McLarenu s luxusními sportovními automobily nebyl připraven na pandemii Covid-19, která rovněž silně zasáhla i svět F1. McLaren Group tedy čelila dvěma finančním výzvám najednou a musela činit nepříjemná opatření, ačkoli vše bylo médiím prezentováno s úsměvem. McLaren Group si vzala půjčku 150 milionů britských liber z Národní banky Bahrajnu, prodala minoritní podíl v McLaren Racing a prodala i své Technologické centrum, svoji základnu ve Wokingu, na kterou si zároveň vzala leasing. Také bylo propuštěno 1000 zaměstnanců.

Když se opozdilo uvedení hybridního supersportu Artura na trh, povídalo se o zájmu Audi majetkově vstoupit do malé britské automobilky a zároveň dodávat pohonné jednotky jejímu týmu F1. K tomu však nedošlo. Pro tým F1 momentálně není problémem být v zisku, nicméně McLaren Racing musí ve snaze vrátit se mezi top týmy investovat do továrny a technologií. A automobilce nejspíše chyběly peníze ještě více. Teď už McLaren o peníze nebude mít nouzi, jenže v britském parlamentu se teprve nedávno probíralo téma sportwashingu a řeč byla i o F1 a Bahrajnské monarchii, což není z marketingového hlediska vůbec ideální.

Investičnímu fondu teď patří celá automobilka a dvě třetiny týmu F1. Foto: McLaren

Nejstarší tým závodící s britskou licencí založil novozélandský závodník Bruce McLaren. Po jeho smrti finančně slabý tým převzal Brit Ron Dennis a spojil ho se svou stájí Project Four sponzorovanou koncernem Philip Morris a polovinu pak nabídl Mansourovi Ojjehovi ze Saúdské Arábie. Když skončila zlatá éra s Hondou, DaimlerChrysler (Mercedes) dostal nabídku koupit 40 % společnosti, Dennisovi a Ojjehovi zůstalo po 30 procent, než oba prodali polovinu svého podílu Mumtalakatu. Když Daimler viděl, že kontrolu nad tímto týmem začínajícím s výrobou vlastních automobilů nezíská, koupil Brawn GP a akcie prodal zpět McLarenu. Podíl Bahrajnců tak vzrostl na 50 procent. Po neúspěšném návratu do křesla ředitele v letech 2014 až 2016 Dennis souhlasil s prodejem svého podílu zbývajícím dvěma spolumajitelům, čímž už Mumtalakat získal většinový podíl.

Od té doby bylo několikrát potřeba získat finanční kapitál a TAG prodávala procenta po již zesnulém Ojjehovi, takže loni vypadala vlastnická struktura McLaren Group následovně: Mumtalakat 56.4 %, TAG Group 14.32 %, Michael Latifi 9.84 %, Favorita 5.78 %, Perlman Investments 5.77 %, McKal Holdings 5,24 %, Acanitt 2.65 %. Avšak zatímco Mumtalakat teď získal skrze McLaren Group stoprocentní kontrolu nad McLaren Automotive, z McLaren Racingu mu chybí 33 procent, které McLaren Group po vypuknutí pandemie prodala investorům z MSP Sports Capital.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: McLaren