Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Norris hodně riskoval

Norris hodně riskoval

Proč mu FIA vrátila vymazaný čas?

Landu Norrisovi se dnes ve sprintové kvalifikaci na mokré trati s kluzkým asfaltem povedlo vynikající kolo. O více než sekundu rychlejší než kolo druhého Lewise Hamiltona. Jedná se však o kolo, které komisaři v Číně vymazali, jako jedno z mnoha, kvůli jízdě mimo trať. První tedy byl Hamilton, než se Norrisem dosažený čas objevil zpět. Vysvětlení nabídl šéf Norrisova týmu McLaren.

Myslím, že to mohlo být kvůli tomu, že byl mimo trať v poslední zatáčce předchozího kola, což ovlivnilo dosažený čas,“ řekl Andrea Stella v rozhovoru pro Sky Sports F1. „Následující kolo zajel čas na pole position, a to kolo bylo kompletně čisté. Není tam žádný problém, FIA ten čas vrátila sama od sebe. A je to tak správné, protože když tady vyjedete v poslední zatáčce mimo trať, máte na začátku rovinky nižší rychlost. Lando tím ztratil asi tak tři desetiny sekundy.

Sekundový rozdíl v časech si těžko vysvětlit jinak, než že Norris více riskoval a více získal než jeho konkurenti.

Bylo to náročné. Před kvalifikací je člověk vždycky nervózní, ale hlavně když má pršet,“ přiznal britský závodník. „S rychlostí na suchu jsem byl hodně spokojený, náš vůz byl rychlý od začátku pátku až do konce. Byl jsem nervózní, ale nezbylo mi nic jiného, ​​než riskovat, tlačit na pedál, dostat teplo do pneumatik. Jenže jsem byl rychlý, doháněl jsem Ferrari přede mnou, takže jsem musel zase zvolnit. První pokusy mi vůbec nevyšly, ale poslední už ano. A je z toho pole position. Jen škoda, že to nebyla hlavní kvalifikace, ale přesto jsem moc rád.

Norris se s tratí popral jako nikdo jiný. Foto: McLaren

Při dobré rychlosti na suchu si Norris může věřit, že za sebou ve sprintu udrží Hamiltona i Fernanda Alonsa, ani jeden z nich nepatřil na suché trati mezi nejrychlejší. Avšak ze čtvrté pozice se na lov vydá Verstappen.

Neuvěřitelně to klouzalo. Nedokázal jsem zahřát pneumatiky, proto bylo velmi obtížné udržet vůz na trati,“ řekl Nizozemec. „Celou dobu nefungovaly, takže jsem celou dobu jel jako na ledě. Myslím, že po takové kvalifikaci si zasloužíme být tam, kde jsme.

Zdroj: Sky, úvodní foto: McLaren