Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Distanc pro Tsolova se Stenshornem

Distanc pro Tsolova se Stenshornem

Bez povolení závodili v jiných šampionátech

Ve FIA F3 byly rozdány dva zákazy startu. Zatímco Nikola Tsolov se nebude moci zúčastnit podniku v belgickém Spa-Francorchamps, Martinius Stenshorne je nucen vynechat závody na britském Silverstone. Důvod je u obou jezdců stejný. Jak Tsolov, tak Stenshorne se totiž zúčastnili podniku jiného šampionátu, aniž by o tom informovali promotéra FIA F3 nebo mezinárodní automobilovou federaci FIA F3. Stalo se tak navíc na okruzích, které jsou ve F3 jsou součástí kalendáře.

Oba piloti svým počínáním porušili článek 10.4 sportovních pravidel. Ten říká, že jezdec nesmí na žádné trati vykonávat jakoukoli aktivitu s jakýmkoli typem monopostu, u kterého poměr výkonu a hmotnosti dosahuje méně než 2 kilogramy na jednu koňskou sílu. Zatímco Stenshorne se provinil v dubnu, když na Silverstone absolvoval podnik britského seriálu GB3, Tsolov si zavařil účástí při závodním víkendu série Eurocup-3 na okruhu Spa-Francorchamps. Sportovní komisaři rozhodli, že se jezdci dopustili nejenom vážného porušení pravidel pro testování, ale také získali potenciální sportovní výhodu.

Stenshorne i Tsolov se hájili tím, že o zmíněném pravidle nevěděli a že účast v obou podnicích zařídily jejich manažerské týmy. Zástupci stájí Hitech a ART Grand Prix, za které oba piloti závodí, rovněž uvedli, že o účasti svých jezdců v jiných šampionátech neměli tušení. Hitech přitom v GB3 působí. Vše se prý dozvěděli až ve čtvrtek, kdy obdrželi předvolání před sportovní komisaře. Stenshorne i Tsolov si kromě zákazu startů odnesli i čtyři trestné body.

Celá záležitost ale možná ještě není u konce. Hitech totiž s rozhodnutím nesouhlasí a ještě se pokusí situaci zvrátit. "Udělená penalizace je ve srovnání s podobnými prohřešky příliš tvrdá. Proto tedy potvrzujeme, že jsme se proti rozhodnutí oficiálně odvolali. Dokud se neuskuteční slyšení, nebudeme se k situaci dále vyjadřovat," uvedl britský tým ve svém prohlášení.

Pro Stenshorneho, který se ve čtvrtek stal novým juniorem McLarenu, skončilo vystoupení v závodech GB3 devátým a čtrnáctým místem, což mu vyneslo 19 bodů. Tsolovovi se jeho "vedlejšák" vyplatil o poznání méně. Zatímco úvodní závod Eurocupu-3 pro něj skončil po kolizi se soupeřem, druhá jízda byla z důvodu nepřízinvého počasí celá zrušena.

Martinius Stenshorne závodil na Silverstone v barvách stáje Chris Dittmann Racing. Foto: Chris Dittmann RacingTsolovovo účinkování v Eurocupu-3 by letos ještě mělo pokačovat. Bulhar plánuje nastoupit také při podnicích v Algarve, Zandvoortu, Jerezu a Barceloně. S těmito starty by ale u juniora Alpine nemusel být problém. Ze zmíněných tratí je totiž součástí kalendáře FIA F3 pouze Barcelona. Do Katalánska ale Eurocup-3 zavítá až v listopadu,  přičemž FIA F3 zde pojede už v červnu.


Lindblad s pokutouKromě Stenshorneho a Tsolova se mohl obávat také Arvid Lindblad. Pilot Premy se totiž stejně jako Stenshorne zúčastnil podniku GB3 na Silverstone. Zasáhl sice pouze do předzávodního testu, ani on nebo jeho tým Prema však neoznámili nic předem. Italská stáj o jeho účasti v testování údajně nevěděla. Zde ale vše skončilo mírnější sankcí.

Lindblad uvedl, že došlo mezi ním a jeho týmem k nedorozumění a sportovní komisaři usoudili, že se jednalo o administrativní chybu. Nakonec Lindblada potrestali pokutou ve výši 20 000 euro. Půlka z ní mu navíc bude odpuštěna v případě, že se ve zbytku roku nedopustí žádného dalšího podobného prohřešku.

Zdroj: FIA F3, Formula Scout, FORMULE.cz, úvodní foto: FIA F3