Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Bird zpátky v kokpitu

Bird zpátky v kokpitu

Barnard se vrací na střídačku

McLaren nastoupí při premiéře formule E v Šanghaji opět se svou standardní jezdeckou sestavou. V Číně bude týmovým kolegou Jakea Hughese opět Sam Bird. Sedmatřicetiletý Brit se do akce vrátí poprvé od dubnové e-Prix Monaka. Ta pro něj skončila již po prvním volném tréninku, při kterém havaroval v zatáčce Saint-Devote a při nárazu do bariéry si zlomil kost v levé ruce.

"Z toho, že se Sam vrátí při e-Prix Šanghaje zpět do auta, máme velkou radost," těší se týmový šéf Ian James. "Při snaze zotavit se předvedl působivé úsilí a po úspěšné opraci byl schopen absolvovat standardní přípravu na simulátoru. Nyní jsou Sam i tým přesvědčeni, že v této kondici už bude při závodech v Šanghaji schopen bojovat. Těšíme se, až ho uvidíme zpět na dráze," dodává.

Bird letos zažívá s McLarenem svou první sezonu. Ke stáji z Wokingu se přesunul po třech letech strávených u Jaguaru. A začátek jeho působení v oranžových barvách rozhodně nebyl nevydařený. V úvodních sedmi závodech nasbíral 38 bodů a při e-Prix Sao Paula dokonce dosáhl na své první vítězství od závodu v New Yorku z roku 2021. Brazilský triumf byl současně vůbec první výhrou McLarenu od vstupu do formule E.

Přestože Bird poslední tři závody vynechal, v průběžném pořadí má pořád o 13 bodů více než Jake Hughes. Zatímco Birdovi patří celková 10. pozice, jeho mladší parťák se nachází na 12. místě a zatím čeká na první letošní pódium.

Bird se sice v posledních třech závodech na dráze neobjevil, spolu s týmem ale navštívil místo dějiště a byl po ruce mimo jiné i svému náhradníkovi Tayloru Barnardovi. I devatenáctiletý mladík přispěl během svého záskoku na týmové konto. V Monte Carlu sice projel cílem jako čtrnáctý, při závodech v Berlíně ovšem zaznamenal desáté a osmé místo. Barnard se tak stal nejenom nemladším jezdcem na startu v historii šampionátu, ale také vůbec nejmladším bodujícím závodníkem. Ve formuli E se mu paradoxně podařilo skórovat dříve než ve F2, která je letos jeho primárním působištěm. Na body zde ale pořád čeká.

Sam Bird si v Šanghaji opět zazávodí. Foto: McLarenS McLarenem zůstane Barnard také ve zbytku letošní sezony. Vrací se zpět do role rezervního a vývojového jezdce.

Návrat Birda znamená, že v Šanghaji uvidíme s tradiční dvojicí jezdců všechny stáje. Do "normálu" se věci vracejí také u Envisionu, ABT Cupry a Mahindry. Tyto týmy v Berlíně postrádaly kvůli termínové kolizi s šestihodinovkou vytrvalostního mistrovství světa ve Spa-Francorchamps Robina Frijnse, Sébastiena Buemiho, Nica Müllera a Nycka de Vriese.

Zdroj: Motorsport, ABB Formula E, The Race, úvodní foto: McLaren