Enge na startu hlavní závodu slibně devátý

A1GP Austrálie - kvalifikace

Dnešní kvalifikace zadělala na další velmi dramatický závod A1GP, který můžete sledovat ze záznamu na ČT4 Sport zítra ve 13:10. Všichni aktéři boje o titul se totiž kvalifikovali v předních řadách.

Nový Zéland má v průběžném pořadí 82 bodů, o dva více než druhé Švýcarsko a třetí Francie, čtvrté Německo má sice bodů 65, zato vyhrálo hlavní závod na Novém Zélandu.

Dalším milým výsledkem je třetí místo Jižní Afriky na startu sprintu, stejně jako pátý čas Číny či šestý čas USA.

Časy v sérii jsou oproti dvěma prvním sezonám letos neuvěřitelně vyrovnané, o čemž svědčí výsledky níže a také souboj o pole position na startu hlavního závodu. To získal Nový Zéland navzdory pomalejším časům v Q3 a Q4. To z toho důvodu, že trať po Q1 a Q2 zalilo slunce.

Slibnými jsou dvě druhá místa Švýcarska, které si muselo v Taupu prožít noční můru. Podle vlastních slov ale Neel Jani oproti tréninkům, kde byl velmi pomalý, vyměnil jen pneu.

"Byl jsem najednou o dvě a půl vteřiny rychlejší, byl to pro mě šok," řekl Švýcar, který byl překvapený nečekanou přilnavostí vozu.

Ze třetího místa odstartuje Velká Británie. Robbie Kerr se ale bude muset obejít bez svého závodního inženýra, který si v pátek v podvečer zlomil nohu. Když sousedící Portugalsko nacvičovalo pitstopy, došlo k incidentu se vzduchovou pistolí, která vystřelila a Jamese Goodfielda (v minulosti spolupracoval s Colinem McRaem) poranila.

Loni na tomto okruhu Čína dojela vůbec poprvé na stupních vítězů, letos startuje čtvrtá. Domácí Austrálie sice do sprintu odstartuje devátá, ale v hlavním závodě je to až 16. místo.

Smolařem kvalifikace je Libanonec Chris Alajajian, který havaroval ve svém prvním zaváděcím kole tak, že mechanici museli auto dávat dohromady celou noc.

Česká republika v kvalifikacích na sprint neoslnila, Tomáš Enge odstartuje až ze 14. místa, ale výsledek kvalifikace na hlavní závod je slibný: 9. místo s odstupem dvou třetin vteřiny na nejlepšího.

Když srovnáme odstup na špici, jsme na tom víceméně stejně jako loni," řekl Enge. "Dopoledne jsme vyzkoušeli pár věcí, které měly zlepšit přilnavost, ale pořád to není ideální. Soustředili jsme se hlavně na závodní nastavení, jezdili s plnou nádrží a kontrolovali výšku vozu, aby moc nenarážel podlahou.

Kvalifikace byla hodně vyrovnaná, 14 vozů v jedné sekundě. Sprint byl rychlejší, protože před kvalifikací pro Hlavní závod vysvitlo sluníčko a všichni byli proti očekávání o zhruba půl vteřiny na kolo pomalejší. Jsme v lepší pozici než v Taupu, ale pořád je co zlepšovat.

Vůz je tady trochu nedotáčivý, ale to není velký problém. Myslím, že oba závody budou hodně vyrovnané, jak je ostatně vidět z dosažených kvalifikačních časů, takže můžou rozhodovat zastávky v boxech.