Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

GT1 - Po nehodě získal Tomáš Enge v Abu Dhabi osm bodů

GT1 - Po nehodě získal Tomáš Enge v Abu Dhabi osm bodů

Zhodnocení dvou sobotních závodů MS GT1

Tomáš Enge a Alex Müller nastupovali do sobotního programu úvodního podniku FIA GT1 World Championship v Abu Dhabi s nadějemi na umístění na stupních vítězů. Bohužel česko-německá posádka v kvalifikačním závodě havarovala a v hlavním závodě se z posledního místa probojovala na konečnou šestou pozici.

Po vydařené kvalifikaci, ve které posádka ve složení Tomáš Enge – Alex Müller zajela čtvrtý nejrychlejší čas, startoval český jezdec po penalizaci posádky Nicky Pastorelli - Dominik Schwager ze třetího místa. Českému jezdci vyšel start na výbornou, ale již první zatáčka rozhodla o předčasném konci česko-německé dvojice v kvalifikačním závodě. „Po startu byl za mnou natěsnaný jeden z Nissanů. Já jsem se snažil jet co nejdéle vlevo, abych mu neumožnil útok. Bohužel jsem začal brzdit o něco málo později a na špinavém povrchu. Po smyku jsem zůstal uprostřed trati, kde do mě narazila další dvě auta,“ uvedl k incidentu Tomáš Enge.

„Následně jsem pomalu dojel do boxů, kde jsem se společně s našimi mechaniky vrhl na opravu našeho vozu Aston Martin DBR9. Auto jsme dodělali pět minut před uzavřením pit lane před hlavním závodem. Chtěl bych celému týmu poděkovat, že nám svým nasazením umožnil start do hlavního závodu,“ okomentoval rušné hodiny mezi oběma závody liberecký závodník.

Do hlavního závodu, který se v Abu Dhabi jel mezi osmou a devátou hodinou večerní za umělého osvětlení, startoval Alex Müller ze sedmnácté pozice. Start se obešel bez kontaktů a německý jezdec projížděl cílem prvního kola již na třináctém místě. Po následujících deseti kolech se vůz Aston Martin DBR9 se startovním číslem 7 posunul díky chybám soupeřů o další dvě pozice vpřed.

V polovině hodinového závodu zamířil Alex Müller ke svým mechanikům, kteří vyměnili u britského speciálu pneumatiky, a německého jezdce vystřídal za volantem Tomáš Enge. Ten od začátku zajížděl jedno rychlé kolo za druhým a dojel před sebou jedoucího šestého Darrena Turnera (Young Driver AMR – Aston Martin), který s českým závodníkem v loňském roce tvořil posádku. „Po bezproblémové zastávce jsem se posunul na sedmé místo a rychle dojel jezdce přede mnou. Když se ale dostanete za nějaký vůz, hned ztratíte přítlak. Navíc se na zdejší trati nedá prakticky předjíždět,“ uvedl Enge.

Při povinných zastávkách v boxech došlo mezi vozy Ford GT #41 a Nissanem #20 na výjezdu ke střetu. Oba vozy byly následně penalizovány, z čehož těžil Tomáš Enge, který se posunul na šesté místo. Deset minut před koncem závodu se sjela čtveřice vozů bojující o třetí až šestou pozici. I když byl mezi jezdci minimální rozdíl, na předjížděcí manévry nedošlo. „Určitě to mohlo být v Abu Dhabi lepší, ale nakonec odtud odjíždíme s osmi body, což je více, než v loňském roce,“ dodal na závěr český jezdec.

Průběžné pořadí šampionátu FIA GT1 World Championship mezi jezdci vede posádka Clivio Piccione – Stef Dusseldorp (Hexis AMR – Aston Martin). Tomáš Enge s Alexem Müllerem se se ziskem osmi bodů z hlavního závodu zařadili na průběžné sedmé místo se ztrátou devatenácti bodů na první dvojici.

Světový šampionát vozů GT1 pokračuje druhým podnikem o druhém dubnovém víkendu (8. – 10. dubna 2011) na belgickém okruhu Zolder.

Výsledky hlavního závodu, Abu Dhabi 2011:

 1.  Piccione-Dusseldorp  Aston Martin
 1:00:02.053 hod
 2.  Dumbreck-Westbrook  Nissan
 + 0.474s
 3.  Winkelhock-Basseng  Lamborghini
 + 14.539s
 4.  Hohenadel-Piccini  Aston Martin
 + 15.296s
 5.  Mucke-Turner  Aston Martin
 + 15.934s
 6.  Muller-Enge  Aston Martin
 + 16.713s
 7.  Wendlinger-Kox  Lamborghini
 + 17.277s
 8.  Martin-Makowiecki  Ford
 + 22.053s


Průběžné pořadí šampionátu
naleznete ZDE

 

 

 

 Foto: DPPI

KALENDÁŘ FIA GT1 WORLD CHAMPIONSHIP 2011:

 25-26/03  Yas Marina  Abu Dhabi
 09-10/04  Zolder  Belgie
 07-08/05  Algarve  Portugalsko
 14-15/05  Sachsenring  Německo
 04-05/06  Silverstone   Velká Británie
 02-03/07  Navarra  Španělsko
 16-17/07  Paul Ricard  Francie
 03-04/09  Ordos  Čína
 22-23/10  Interlagos   Brazílie
 05-06/11  San Luis  Argentina

 
UŽITEČNÉ ODKAZY:

 Oficiální stránky týmu Young Driver AMR      
 Agentura BPA sport marketing  www.bpa.cz
 Oficiální stránky Tomáše Engeho  www.tomas-enge.cz
Oficiální stránky Alexe Müllera  www.alex-mueller.net
Oficiální stránky Darrena Turnera  www.darrenturner.net
Oficiální stránky Stefana Mückeho  www.stefan-muecke.de
 Oficiální stránky týmu Fischer Racing
 Oficiální stránky šampionátu FIA GT1