Vettel odpověděl na formu McLarenu čtrnáctou pole position

Velká cena Abú Zabí - kvalifikace

Sebastian Vettel se letos již počtrnácté postaví do čela startovního roštu, vyhrál totiž kvalifikaci také na předposlední podnik letošní sezóny, Velkou cenu Abú Zabí. Piloti McLarenu Lewis Hamilton a Jenson Button se tak museli spokojit se druhou a třetí pozicí.

Vettel svým dnešním počinem vyrovnal historický rekord Nigela Mansella v počtu získaných pole position během jedné sezóny. Za dva týdny v Brazílii se přitom může posunout do čela této statistiky.

Lewis Hamilton byl po vítězství ve druhém a třetím tréninku a také v prvních dvou částech kvalifikace favoritem na pole position, což potvrdil při prvních pokusech ve třetí části, ve kterých se dostal do čela. Vettel byl v tu chvíli druhý se ztrátou 42 tisícin sekundy.

Hamiltona však svým druhým pokusem sesadil jeho týmový kolega Jenson Button, který se časem 1:38.631 dostal do čela. Hamilton na mezičasech ztrácel, v závěrečném sektoru však zazářil a Buttona porazil rozdílem 0,009 sekundy!

Na trati však byl ještě Vettel, který měl rozjeté velice rychlé kolo. To úspěšně dotáhl do cíle, zajel čas 1:38.481 a definitivně uzmul první pozici.

Jeho týmový kolega Mark Webber naopak na mclareny nestačil a na roštu se bude muset spokojit se čtvrtou pozicí.

Piloti Ferrari se za celou kvalifikaci do souboje o příčky nejvyšší nedostali a zítra obsadí třetí řadu. Fernando Alonso se kvalifikoval na páté a Felipe Massa na šesté místo.

Následuje dvojice Mercedesu, přičemž Nico Rosberg v souboji o sedmou pozici porazil zkušenějšího kolegu Michaela Schumachera, ten skončil osmý.

Do první desítky pak proklouzli také jezdci Force Indie. Adrian Sutil přitom zajel devátý čas, Paul di Resta naopak měřené kolo nezaznamenal a zůstal desátý.

Těsně do třetí části kvalifikace nepronikl Sergio Perez, který zůstal na jedenáctém místě, zatímco jeho týmový kolega od Sauberu Kamuj Kobajaši skončil až šestnáctý.

Od dvanáctého po patnácté místo se srovnali piloti Renaultu a Toro Rosso v pořadí Vitalij Petrov, Sebastien Buemi, Bruno Senna a Jaime Alguersuari.

Katastrofální výchozí pozici do závodu bude mít Williams. Pastor Maldonado totiž skončil jen sedmnáctý a jeho penalizace odsunu o deset míst za použití devátého motoru jej odsoudí ke startu z poslední řady. Tam se přitom setká s týmovým kolegou Rubensem Barrichellem, jemuž přetrvávající problém s motorem po absenci ve třetím tréninku nedovolil vyjet ani do kvalifikace.

V souboji nových týmů si znovu nejlépe vedl Team Lotus, když Heikki Kovalainen obsadil osmnáctou pozici před týmovým kolegou Jarnem Trullim.

Za dvacátým Timem Glockem si jednadvacáté místo vyjel Daniel Ricciardo, který ještě po prvních pokusech v první části kvalifikace figuroval těsně za Kovalainenem. Před piloty Williamsu pak budou stát ještě Jerome d'Ambrosio a Vitantonio Liuzzi.