Vettel poprvé vyhrál v Kanadě

Velká cena Kanady - závod

Sebastian Vettel suverénním způsobem vyhrál Velkou cenu Kanady, když za celý závod nikoho nepustil do čela, a navýšil tak ještě svůj náskok na čele průběžného pořadí. Fernando Alonso skončil druhý těsně před dotírajícím Lewisem Hamiltonem.

Trojnásobný mistr světa si s přehledem pohlídal po startu závodu vedení a už na konci prvního kola měl na Hamiltona náskok dvě sekundy. Až dosáhl jeho náskok neuvěřitelných 20 sekund, na pokyn týmu lehce ubral na tempu. Red Bull tím reagoval i na lehký kontakt Němcova red bullu s bariérou a výjezd mimo trať v první zatáčce v honbě za třetím vítězstvím letošní sezóny.

Vettel nakonec dominantním způsobem přivezl sobě a Red Bullu první vítězství na okruhu Gillese Villeneuvea.

Na druhé pozici nakonec po startu z šesté pozice dokončil závod Alonso, který se v úvodu závodu zapojil do bitvy o třetí pozici k Nicu Rosbergovi a Marku Webberovi poté, co si poradil s Valtterim Bottasem.

Finovi v barvách williamsu se po senzačním třetím místě v kvalifikaci v závodě vůbec nevedlo, když krátce po startu ztratil ve prospěch právě Rosberga a Webbera.

U Rosberga, respektive jeho mercedesu, se však záhy začaly projevovat problémy s přehříváním pneumatik, kvůli kterým musel Němec zvolnit tempo a i díky tomu se před něj dostali ve 30. kole nejdříve Webber, a na další rovince také Alonso.

Webber následně dokázal držet Alonsa za sebou až do momentu, kdy mu do cesty při předjíždění o kolo vjel Giedo van der Garde a poškodil Australanovi přední křídlo.

Bez větších potíží si tak Alonso s Webberem poradil a vydal se stíhat druhého Hamiltona. V 63. kole přišel krásný souboj o druhé místo, kdy oba jeli velkou část okruhu bok po boku, než se Alonso před svého soupeře dostal.

V dalším kole se mu předjetí i za pomocí DRS pokusil Hamilton vrátit, útok však nevyšel a Hamilton skončil třetí před čtvrtým Webberem a pátým Rosbergem.

O dominancí Vettela v závodě svědčí také fakt, že šestý v cíli Jean-Eric Vergne už na vítěze závodu ztratil celé jedno kolo. Pro Francouze znamená šestá příčka nejlepší umístění v kariéře, když doposud byl nejlépe osmý.

Po startu ze 17. pozice skončil je velkým úspěchem sedmá příčka pro Paula di Restu. Dopomohla mu k tomu také strategie jedné zastávky v boxech, když na tvrdší sadě pneumatik dokázal Brit ujet 57 ze 70 kol.

Jeho týmový kolega Adrian Sutil uzavřel nejlepší desítku poté, co se dostal do smyku při snaze dostat se před Bottase.

Mezi oběma jezdci dojeli Felipe Massa a Kimi Räikkönen, který tak i nadále zůstává jediným jezdcem, který bodoval ve všech letošních závodech.

S prázdnou z Kanady odjíždí McLaren, jehož jezdci Sergio Pérez a Jenson Button skončili těsně pod body na jedenácté a dvanácté pozici.

O strategii jedné zastávky se pokusil také Romain Grosjean. Francouz však nakonec musel k mechanikům ještě jednou a v cíli na něj zbylo jen třinácté místo před Bottasem, který tak nevyužil startu ze druhé řady k tomu, aby Williamsu přivezl první letošní body.