Bird se druhou pole position přiblížil čelu šampionátu

GP2, Monza - kvalifikace

Sam Bird vybojoval druhou pole position v řadě za sebou, když vyhrál kvalifikaci GP2 také v italské Monze. Čtyřbodový bonus jej přitom posunul blíže čelu průběžného pořadí letošního šampionátu.

Britský závodník po kvalifikačním vítězství v belgickém Spa vyhrál souboje s časem také v Monze, když při svém posledním pokusu zajel čas 1:31.788, kterým o pouhých 0,034 sekundy porazil do té doby nejrychlejšího Fabia Leimera.

Vítěz volného tréninku Jolyon Palmer měl nakročeno k překonání obou dvou, ve druhém sektoru měl totiž dostatečný náskok. V úseku Variante Ascari však vyrobil malou chybu a musel se spokojit se třetím místem, 0,055 sekundy za Birdem.

Čtvrtý skončil Švéd Marcus Ericsson před druhým pilotem týmu Russian Time Tomem Dillmannem.

Vedoucí jezdec průběžného pořadí Stefano Coletti se po sérii neúspěchů probojoval na šesté místo na startovním roštu. Monačan v posledních osmi závodech bodoval pouze jednou, jeho náskok se tak ztenčil na pouhých pět bodů. Dosud hlavní rival Felipe Nasr však italskou kvalifikaci nezvládl příliš dobře a skončil pouze dvanáctý.

Prosadit se konečně dokázal navrátilec Dani Clos, který v barvách týmu MP Motorsport zaznamenal sedmý čas, první desítku uzavřeli James Calado, čerstvě posílen účastí v prvním volném tréninku F1 ve voze Force Indie, Jake Rosenzweig a Simon Trummer.

Kvalifikace byla dvakrát ovlivněna žlutými vlajkami, v obou případech v zatáčce Parabolica. V prvním incidentu Sergio Canamasas dostal smyk a vylétl do kačírku, čímž překazil rychlá kola Palmerovi a Leimerovi, o chvíli později se pak do štěrku zahrabal Vittorio Ghirelli. Odklízení jeho vozu si nakonec vyžádalo předčasné ukončení kvalifikace.