Hamilton byl nejrychlejší i ve druhém tréninku

Velká cena Brazílie - 2. trénink

Vítejte na Formule.cz a při sledování druhého tréninku na Velkou cenu Brazílie! Interlagos a nová městská trať v Baku jsou jedinými okruhy letošního kalendáře velkých cen, které ještě nemají na seznamu vítězů Lewise Hamiltona. Ze současných jezdců jsou nejúspěšnější Němci Nico Rosberg a Sebastian Vettel a domácí jezdec Felipe Massa. Po jednom vítězství mají na kontě Kimi Räikkönen a Jenson Button. Nejúspěšnějším jezdcem na brazilské půdě je Francouz Alain Prost, který své vítězství získal na Interlagosu i na okruhu Jacarepaguá, kde se VC Brazílie jezdila v letech 1981 až 1989. Od roku 1990 hostí F1 pouze Interlagos. Nejúspěšnějším týmem je McLaren s dvanácti vítězstvími, Ferrari jich má 10, Williams 6 a Red Bull 4.

Po vynechání prvního tréninku se do svých vozů vrátí Kevin Magnussen a Esteban Gutiérrez, kteří své vozy museli půjčit testovacím jezdcům. V 1. tréninku byli nejrychlejší jezdci Mercedesu a Red Bullu, ale Ferrari ještě neukázalo svou rychlost na měkkých (žlutých) pneumatikách, které jsou v Brazílii nejměkčí z nabídky Pirelli a nejrychlejší na jedno kolo.

Pouze Kimi Räikkönen, Nico Hülkenberg, Sergio Pérez a Esteban Gutiérrez měli v garážích alespoň dvě sady tvrdých (oranžových) pneumatik, všichni ostatní dostali pouze jednu povinnou oranžovou sadu a objednali si jen středně-tvrdé (bílé) a měkké (žluté) pneumatiky. Räikkönen i Gutiérrez využili své sady oranžových pneumatik na začátku tréninku. Marcus Ericsson ze Sauberu si nechal obout bílé a krátce po vyjetí na trať je poškodil tvrdým bočním smykem. Na vrcholu tabulky byl po deseti minutách Daniel Ricciardo, překonal časy obou jezdců Ferrari.

Mercedes poslal své jezdce na trať na bílých pneumatikách. Rychlejší byl Hamilton, nejrychlejší muž 1. tréninku. Rosberg někde ztratil téměř 2 desetiny sekundy. Zvláštní manévr předvedl Kimi Räikkönen, v závěrečné rychlé levotočivé sekci předjel Sainze po pravé straně, jen aby těsně před ním zatočil do boxové uličky. Daniel Ricciardo dostal od mechaniků Red Bullu žluté pneumatiky a nikoho nepřekvapilo, když vyskočil na vrchol tabulky.

Ještě před uplynutím první půlhodiny tréninku se Räikkönen vrátil z boxů na žlutých pneumatikách. Nebyl tak rychlý jako Ricciardo, ale alespoň překonal všechny ostatní jezdce. Fernando Alonso se na nových žlutých pneumatikách dostal na páté místo, hned za jezdce Mercedesu, ale pak tribuny potěšil Felipe Massa. Brazilec připravující se na jeho poslední VC Brazílie na žlutých pneumatikách překonal nejen Alonsa, ale i Räikkönena a Ricciarda. Bottas ale kolegovi místo na vrcholu tabulky nedopřál, překonal ho o 3 setiny sekundy. Max Verstappen se zařadil až na čtvrtou příčku a Sebastian Vettel své první kolo na žlutých pokazil zablokováním kol před první zatáčkou.

Teprve když se většina jezdců spokojená se svými krátkými stinty na žlutých pneumatikách vrátila k mechanikům, poslal své jezdce zpátky na trať i Mercedes. Ze souboje o nejrychlejší kolo na žlutých pneumatikách vyšel opět vítězně Hamilton, ale nepřekonal svůj čas z prvního tréninku a Rosberg byl pomalejší jen o 0.030 sekundy. Ještě déle vyčkávala Force India. Nico Hülkenberg byl o sekundu pomalejší než Hamilton a v tabulce zůstal až pod jezdci Ferrari. Sergiu Pérezovi jeho kolo nevyšlo, stejně jako Romainu Grosjeanovi ve velmi nervózním voze Haasu.

36 minut před koncem tréninku dostal Alonso příkaz nechat svůj vůz vedle trati. Mechanici McLarenu se pustili do kontroly Buttonova vozu. Když všichni jezdci absolvovali kola na měkkých pneumatikách, patřily dvě nejvyšší příčky tabulky nejrychlejších kol jezdcům Mercedesu. Následovaly dvojice jezdců Williamsu, Red Bullu a Ferrari. Devátou příčku obsadil Hülkenberg a i díky Pérezově pomalému kolu se pod ním umístili Jenson Button a Fernando Alonso z McLarenu a pod nimi se umístila dvojice jezdců Toro Rosso.

Spodní příčky tabulky patřily jezdcům Haasu, Renaultu, Sauberu a Manoru, přičemž nejpomalejší byl Pascal Wehrlein. Tyto týmy v posledních dnech roztočily přestupový kolotoč. Renault příjme Hülkenberga z Force India a Magnussen se přesouvá do Haasu, odkud vytlačil Gutiérreze. Ten by se rád dohodl s Manorem, který přišel o Ocona těšícího se na obsazení uvolněného místa ve Force India. Mimo zůstal Sauber a pravděpodobně si chce ponechat Nasra i Ericssona.

Räikkönen musel svůj delší stint přerušit kvůli problému s brzdami. Button se už na trať nevrátil kvůli problému s výfukem, Alonsa prý zastavilo selhání ERS. Španěl si čekání na okraji trati krátil sledováním soupeřů i kopáním do kamínku, a když se už velmi nudil, přijal křeslo kameramana FOM. Red Bull Ricciarda upozornil, že Verstappen si drží časy kolem 1:16.1s, 1:16.2s, zatímco on je na 1:16.5s. Holanďan ale krátce na to týmu oznámil ztrátu přilnavosti po 11 kolech na bílé sadě. Nejrychlejší tempo udržel Lewis Hamilton, kterému patří i nejrychlejší kolo 2. tréninku.