Před VC Mexika 2018

Devatenáctá velká cena 69. ročníku mistrovství světa F1

Korunovace staronového šampiona F1 se v Austinu nekonala. Ale musel by se stát opravdu zázrak, aby k ní nedošlo v Mexiku. Vždyť Hamiltonovi stačí získat pět bodů. Když dojede šestý, bude popáté mistrem světa bez ohledu na výsledek konkurenta Vettela. Pokud nebude mít problémy, znáte pět jezdců, kteří by ho porazili…?

Historie okruhu

VC Mexika se dosud uskutečnila 18krát a pokaždé v hlavním městě Mexico City. Historie závodu zařazeného do mistrovství světa sahá do roku 1963, rok předtím byl okruh slavnostně otevřen. Premiéru zde vyhrál Jim Clark ve voze Lotus Climax. V úvodních třech ročnících získal vždy pole position, ale v prvních čtyřech letech vyhrál pokaždé někdo jiný.

Okruh je pojmenovaný po bratrech Rodríguezových. Starší Pedro Rodríguez de la Vega absolvoval 54 velkých cen a dvě z nich vyhrál ve vozech Cooper a BRM. Zahynul ve 31 letech na Norisringu v závodech sportovních vozů za volantem Ferrari. O dva roky mladší Ricardo jel pouhých pět závodů ve Ferrari.

Trať kombinuje rychlé a zatáčkovité části. Podle údajů firmy Brembo se jedná o nejnáročnější okruh na brzdy. Specifická je zejména nadmořská výška 2286 metrů nad mořem! Nastavení pohonných jednotek je proto obtížnější než jinde.

V důsledku události, kdy v roce 1970 dráhu zaplavil nekontrolovaný dav, se velké ceny v tomto dějišti již nekonaly. Od té doby Mexičané nechali okruh upravit mimo jiné s důrazem na bezpečnost. V roce 1986 se F1 do Mexico City vrátila, ale jen na sedm ročníků, v nichž vyhrálo pět různých jezdců. Dráha (zkrácená z 5000 na 4421 metrů) však zůstávala dlouhá léta velmi hrbolatá a ve špatném stavu. Z těchto důvodů Mezinárodní federace automobilového sportu (FISA) velkou cenu Mexika z kalendáře vyškrtla.

Po zcela zásadních úpravách se v roce 2015 závod na okruhu bratří Rodríguezových do kalendáře F1 znovu vrátil, a to na trať dlouhou 4304 metrů. Pokračuje tradice různých vítězů – v posledních třech sezonách to byli Nico Rosberg, Lewis Hamilton a Max Verstappen.

Vzpomínka na rok 2017

Také loni měl před mexickou velkou cenu Hamilton velký náskok na Vettela. Konkrétně to bylo 66 bodů. Třetí Bottas jich ztrácel již 87.

Do kokpitu vozu týmu Toro Rosso se vrátil místo Kvjata Gasly. Pole position si vyjel Vettel před Verstappenem a Hamiltonem.

Seznam penalizovaných účastníků byl opět pořádně dlouhý. Kvůli výměně různých dílů se na roštu posouvali dozadu Gasly (vůbec neabsolvoval kvalifikaci), Alonso, Vandoorne, Hartley a také Ricciardo.

Po startu se Verstappen sobě vlastním stylem na ostří nože prodral před Vettela. Drobné kolize mezi oběma využil Hamilton a také se posunul před německého pilota. Ve třetí zatáčce se Vettel pokusil si vzít pozici zpět. Skončilo to pochroumaným předním křídlem ferrari a prořízlou pneumatikou u mercedesu. Hamilton se dovlekl do boxů, kde mechanici zjistili, že újmu utrpěl také difuzor. Vůz se vrátil na trať na samotném chvostu pole. Neplánovanou zastávku absolvoval rovněž Vettel, přičemž si kromě křídla nechal vyměnit i pneumatiky.

Mezi fanoušky je v Mexiku o F1 obrovský zájem

V čele se tak objevil Verstappen, následovaný Bottasem, Oconem, Hülkenbergem, Sainzem, Pérezem, Massou, Räikkönenem, Strollem a vpřed se probíjejícím Ricciardem. Australan pak předjel ještě Strolla, v pátém kole však odpadl. Vzadu Vettel zdolal několik pomalejších aut, zatímco Hamilton pořád trčel na poslední příčce. Grosjean vyfasoval pětisekundový trest, protože v souboji s Alonsem si zkrátil dráhu. Sainz se roztočil, Massu postihl defekt.

Ve 26. kole odstavil svůj renault Hülkenberg. Vettel se v té chvíli už nacházel na osmé pozici. Když vzplálo Hartleyho toro rosso, byl zaveden režim virtuálního safety caru. Bottas, Verstappen, Räikkönen a četní další toho využili a zajeli si pro čerstvé obutí. Většina zvolila superměkké gumy, Räikkönen měkké. Vettel zariskoval a nasadil ultraměkké.

Po restartu dosahoval Verstappen nejrychlejších časů na kolo. Před ním se sice držel Pérez, ale toho zastávka teprve čekala. Když k ní v 50. kole došlo, měl Nizozemec cestu k vítězství, ve své kariéře ve F1 třetímu, volnou. Vettel bez problémů zdolal Strolla a Ocona, od Räikkönena ho nicméně dělila dvacetisekundová propast.

Ohnivý živel byl tentokrát v Mexiku mimořádně při chuti. Jeho další obětí se stal Ericssonův sauber. Cíl nespatřil ani Sainz s porouchaným řízením. Hamilton s kolem ztráty také díky několika výpadkům konkurentů pronikl do první desítky a nasadil k finiši. Stihl ještě předstihnout Alonsa, nikoliv však už Magnussena.

VC Mexika

Max Verstappen se radoval ze třetího vítězství v kariéře

Vůbec toho ale nelitoval. Získané dva body mu stačily k definitivnímu zisku titulu mistra světa. Naopak Vettel se stále ještě musel strachovat o celkové druhé místo, na které se tlačil Bottas.

V závodě byli za Verstappenem na bodovaných příčkách klasifikováni Bottas, Räikkönen, Vettel, Ocon, Stroll, Pérez, Magnussen, Hamilton a Alonso.

MexikoVC Mexika

Okruh: Autódromo Hermanos Rodríguez

Místo: México City

mapa okruhu
DRS detekce DRS úsek Měřený úsek Cíl
Charakteristika závodního okruhu z pohledu brzd.

Charakteristika okruhu

Autodrom bratří Rodríguezů je závodní okruh v Mexiku pojmenovaný podle bratrů Ricardovi a Pedrovi Rodriguezových. Oba byli mexickými závodními jezdci a oba zemřeli za volantem svých strojů v letech 1962 a 1971. Trať měří 4304 metrů a má 17 zatáček. Trať slouží kromě formule 1 i jiným závodním sériím, své závody zde pořádaly NASCAR (od roku 2004), CART (2002-2014), A1 Grand Prix (2007-2008). Autodrom lze také použít v konfiguraci do oválu s délkou tratě 1 míle.