20 zajímavostí o 20 jezdcích

V čem byli výjimeční?

Rok 2019 končí, což je dobrý důvod ohlédnout se za posledními dvanácti měsíci a najít něco zajímavého na sezoně každého z dvaceti jezdců, kteří závodili v elitní kategorii motorsportu.

Lewis Hamilton

Láme rekordy, o něm se vše ví, tak můžeme třeba připomenout, že letos vyhrál 11 závodů, což je více než polovina z celého kalendáře velkých cen F1.

Valtteri Bottas

Letos se v každé kvalifikaci dostal až do třetí fáze. Kromě něj se to povedlo Hamiltonovi...

Sebastian Vettel

Vettel letos pětkrát opouštěl místo konání závodu s prázdnou, bez jediného bodu. Stejné číslo dostaneme sečtením nulových víkendů Hamiltona, Bottase a Leclerka. To se pak těžko bojuje o titul.

Charles Leclerc

Nejčastěji stál na pole position, se sedmi na kontě překonal i Hamiltona.

Max Verstappen

Byl před týmovým kolegou častěji než kdokoliv jiný. Celkově letos strávil před druhým vozem Red Bullu 985 kol.

Alexander Albon

V devíti závodech v Red Bullu nasbíral 76 bodů, což je více, než týmu přinesl Gasly v prvních dvanácti.

Daniel Ricciardo

Odvyklý bojovat ve středu pole nasbíral sedm trestných bodů, stejně jako Vettel.

Nico Hülkenberg

Letos ani jednou nedojel jako "nejlepší ze zbytku světa". V Itálii byl pátý, jenže Ricciardo obsadil čtvrté místo.

Romain Grosjean

Čtyřikrát závod nedokončil z důvodu poruchy a není proto překvapením, že má na kontě pouze 1043 kol.

Kevin Magnussen

Měl nejhorší starty. V průměru po startu klesl o 1,4 místa. Hned za ním následuje jeho týmový kolega s 1,1 místem.

Carlos Sainz

Šestkrát byl v cíli první v kategorii "zbytek světa" (hned za jezdci Mercedesu, Ferrari a Red Bullu).

Lando Norris

Nejlepší kvalifikant středu pole. V průměru byl na startu devátý.

Sergio Pérez

Nejsrdnatější bojovník si v neděli oproti kvalifikačnímu postavení polepšil v průměru o 3,5 pozice. Druhý nejlepší v této disciplíně byl jeho týmový kolega.

Lance Stroll

Dohromady získal v prvním kole po startu 21 závodů 40 míst, z čehož vychází průměr 1,9 místa na závod.

Kimi Räikkönen

Jezdec s největším rozdílem před a po letní přestávce. Před ní skóroval osmkrát (a o jedno bodované místo přišel kvůli penalizaci vozů Alfa Romeo po závodě v Německu), po ní už pouze jednou.

Antonio Giovinazzi

V kontrastu s týmovým kolegou byl před letní přestávkou na bodech pouze jednou, zlepšil se po přestávce.

Daniil Kvjat

Pokud vynecháme Williams s jeho jedním bodem, tak ve srovnání týmových kolegů dopadl nejhůře právě ruský závodník. Vedle Gaslyho měl pouze 23,9% podíl na bodovém zisku.

Pierre Gasly

Z jedenácti závodů za Red Bull mu v devíti z nich připadla nálepka "nejhoršího z první ligy", tedy posledního z jezdců Mercedesu, Ferrari a Red Bullu.

George Russell

Jediný jezdec s 19 nebodovanými dojezdy do cíle a také jediný s nulou na bodovém kontě.