Novinky

  • 06.08.2020 Neutral Mercedes oznámil, že Valtteri Bottas bude jeho jezdcem ve F1 i v sezoně 2021

  • 05.08.2020 Good Felix da Costa (Techeetah) vyhrál první ze šesti závodů formule E v Berlíně

  • 05.08.2020 Bad Letošní závod na 500 mil v Indianapolisu se uskuteční bez diváků

Facebook Instagram

Protest Red Bullu byl smeten ze stolu

Protest Red Bullu byl smeten ze stolu

Mercedes může DAS dále používat

Protest se v pátek na Red Bull Ringu skutečně objevil. Nesměřoval však proti monopostu Racing Pointu, jak se předpokládalo, nýbrž proti zařízení DAS ve vozech Mercedesu.

Stěžovatelem se stal Red Bull. Věc má ale trochu podivné pozadí. Někteří zasvěcenci totiž prohlašují, že rudí býci již vyvinuli téměř dokonalou kopii. Tímto krokem se pak jen ujišťují, zda si na ně v budoucnu nevyšlápne někdo jiný…

Ať je pravda jakákoliv, dopadlo to víceméně podle očekávání. Čtveřice sportovních komisařů ve složení Gerd Ennser, Felix Holter, Walter Jobst a Vitantonio Liuzzi zasedala až půl jedné v noci. Potom vydala sedmistránkový dokument, kterým veškeré námitky smetla ze stolu. Potvrdila tak několik měsíců staré stanovisko FIA, které však nemělo právní závaznost. 

Red Bull prohrál v pátek s Mercedesem na trati i u zeleného stolu. Foto: Mercedes

Red Bull Racing, zastoupený konstruktérem Adrianem Neweyem, šéfinženýrem Paulem Monaghanem a týmovým manažerem Jonathanem Wheatleyem, uváděl, že Mercedes se provinil proti článkům 3.8 a 10.2.3. technického předpisu. První hovoří o tom, že pohyb jezdce v kokpitu nesmí ovlivňovat aerodynamiku vozidla. Druhý zakazuje změnu nastavení zavěšení kol, pokud je auto v pohybu.

O to se právě vedl největší spor. Red Bull tvrdil, že DAS je součástí zavěšení, zatímco podle Mercedesu patří do soustavy řízení. Zkratka ostatně znamená Dual Axis Steering. Jeho obhajoba, shrnutá do šestnácti bodů a přednesená technickým ředitelem Jamesem Allisonem, měla úspěch.

Red Bull Racing může ještě teoreticky podat odvolání a případ by pak skončil u mezinárodního soudu FIA. Je to však hodně nepravděpodobné. Od příštího roku je DAS ostatně zakázán.

Zdroj: FORMULE.cz

Komentáře ke článku