Novinky

  • 04.08.2022 Good Alexander Albon z Thajska prodloužil smlouvu s týmem Williams

  • 02.08.2022 Neutral Američan Logan Sargeant pojede ve williamsu první trénink při VC USA v Austinu

  • 02.08.2022 Good Australan Oscar Piastri bude druhým jezdcem Alpine F1 Teamu pro rok 2023

Facebook Instagram

Levé přední pneumatiky nevydržely extrémní zátěž

Levé přední pneumatiky nevydržely extrémní zátěž

VC Velké Británie – analýza Pirelli

Lewis Hamilton vyhrál sólem od startu do cíle už posedmé domácí VC Velké Británie. Zvítězil potřetí za sebou a navýšil vedení v šampionátu na 30 bodů.

Většina jezdců použila na startu pneumatiky střední tvrdosti. Pouze Daniel Ricciardo, Lando Norris, Esteban Ocon, Sebastian Vettel a Carlos Sainz museli vyrazit na měkké, protože se na ní probojovali do třetí části kvalifikace.

Z hlediska strategie to nakonec bylo celkem jedno, protože při vyjetí safety caru po havárii Daniila Kvjata téměř všichni přezuli na tvrdou směs. Ve 12. kole to stihli Daniel Ricciardo, Lando Norris, Esteban Ocon, Pierre Gasly, Sebastian Vettel, George Russell, Antonio Giovinazzi, Nicholas Latifi a Kimi Räikkönen, ve 13. kole Lewis Hamilton, Max Verstappen, Charles Leclerc, Lance Stroll, Valtteri Bottas a Carlos Sainz. Pouze Romain Grosjean zůstal na trati a kroužil na střední směsi až do 36. kola. Rozhodně tím nic nezískal.

Lewis Hamilton vyhrál závod s jedinou zastávkou, i když se mu to málem nevyplatilo. Tvrdá sada byla hodně zdevastovaná, v posledním kole došlo k defektu levé přední pneumatiky. Šampion však s citem dokázal dovést kulhající monopost až do cíle. Posledního půl kola znovu prokázal své jezdecké mistrovství.

Potíže samozřejmě měli i další jezdci. Kimi Räikkönen si dojel pro nová kola ve 47. kole, Max Verstappen a Valtteri Bottas v 50. kole a Carlos Sainz v 51. kole. Pouze Holanďan to však stihl dřív, než došlo k defektu. Pirelli sice předpokládalo, že závodníci ujedou na tvrdé směsi zhruba o deset kol méně, ale přesto prošetřují, proč k tak zásadní degradaci došlo.

Lance Stroll tentokrát neměl takovou rychlost jako v minulých závodech. Foto: Pirelli

„Budeme samozřejmě zkoumat, co se přesně stalo s pneumatikami v posledních dvou kolech závodu. Absolvovaly však téměř 40 kol, i když některé z nich za bezpečnostním vozem. Po kompletní analýze budeme schopni plně porozumět tomu, co se stalo, což bude velmi cenné pro příští víkend,“ potvrdil Mario Isola, šéf Pirelli pro F1 a automobilové závody.

Na tvrdých pneumatikách dosáhl nejlepšího času Max Verstappen výkonem 1:29,070 minuty. Na střední směsi byl nejrychlejší Alexander Albon 1:28,689, na měkké Max Verstappen 1:27,097. Na tvrdé směsi ujeli nejdelší vzdálenost Daniel Ricciardo, Lando Norris, Sebastian Vettel, Antonio Giovinazzi, Nicholas Latifi, Pierre Gasly, Esteban Ocon a George Russell (40 kol), na střední Romain Grosjean (36) a na měkké Carlos Sainz (13).

Jedinkrát u mechaniků zastavili Lewis Hamilton, Charles Leclerc, Daniel Ricciardo, Lando Norris, Esteban Ocon, Pierre Gasly, Lance Stroll, Sebastian Vettel, George Russell, Antonio Giovinazzi a Nicholas Latifi. Dvakrát Max Verstappen, Alexander Albon, Valtteri Bottas a Carlos Sainz.

Víc se dozvíte z následující infografiky.

Zdroj: Pirelli; Úvodní foto: Pirelli