Novinky

  • 29.11.2023 Neutral Sponzor Monster Energy přešel od Mercedesu k McLarenu.

  • 23.11.2023 Good V prodeji je vtipně hambatý kalendář s Valterim Bottasem.

  • 23.11.2023 Neutral Alpine ztratilo zájem o dorovnání výkonu motorů.

Facebook Instagram

Castroneves by měl závodit za tým Meyer Shank Racing

Castroneves by měl závodit za tým Meyer Shank Racing

Končí jeho 21 let dlouhé angažmá u Penskeho

Brazilec Hélio Castroneves by se měl v příští sezoně opět objevit na roštu vybraných závodů IndyCar. Čtyřnásobný vítěz 500 mil v Indianapolisu podle webu Motorsport odjede šest závodů za tým Meyer Shank Racing.

Michael Shank se v letošní sezoně dočkal toho, co chtěl už před osmi lety – aby jeho tým absolvoval kompletní sezonu v IndyCar. V roce 2012 to ale nevyšlo kvůli situaci s motory. Shank, jehož stáj závodí ve vytrvalostních závodech, se do IndyCar podíval až v roce 2017. Tehdy jeho pilot Jack Harvey absolvoval jen Indy500. V další sezoně to byly Indy500 a pět dalších závodů. Vloni to bylo úvodních šest závodů, včetně Indy500, a následně další čtyři.

Teď si Shank vytyčil za cíl postupně se dostat k tomu, že jeho tým do celé sezony nasadí dva vozy. Vedle Harveyho má šest závodů v příštím ročníku absolvovat právě Castroneves. Půjde o podniky v Long Beach, v Barber Motorsports Parku, Indy500, srpnový závod v Indianapolisu, Portland a finále v Laguně Sece.

Tým letos koupil druhé šasi Dallara, získal jej od stáje DragonSpeed. Ta chtěla zvolit podobný přístup a z vytrvalostních závodů se postupně rozšířit i do IndyCar, ale do plánů zasáhla koronavirová krize, která tým v plánech vrátila o několik let zpět. Majitelé se tak rozhodli raději šasi odprodat.

Hélio Castroneves závodí v zámoří od roku 1996. Po dvou letech v Indy Lights se přesunul do CART. Debutoval s týmem Bettenhausen Racing, odjel sezonu za Hogan Racing. Když v roce 1999 zahynul ve Fontaně Greg Moore, vybral si Castronevese tým Penske, kam měl Moore po sezoně přejít, coby náhradu. Brazilec závodil v IndyCar za nejúspěšnější americkou stáj do konce sezony 2017. Získal čtyři vítězství v Indy500, nikdy ale nevyhrál titul, byť skončil čtyřikrát na stříbrné příčce.

Castroneves startoval v říjnu v Indianapolisu s týmem Arrow McLaren SP.  Foto: IndyCar

Poslední tři sezony Castroneves strávil ve vytrvalostních závodech IMSA, kde tým Penske startoval s Acurou. Teď ale stáj oznámila, že ze série odejde (tovární program Acury přebírá právě Meyer Shank Racing), a jezdce informovala, že si mohou hledat nové angažmá. Castroneves se už v říjnu objevil v Indianapolisu v podzimní velké ceně v kokpitu McLarenu.

Šampionát IMSA WeatherTech SportsCar Championship končí tento víkend dvanáctihodinovkou v Sebringu. Castroneves se může s týmem Penske rozloučit tím, co se mu v IndyCar nepovedlo – ziskem titulu. S parťákem Rickym Taylorem vedou šampionát o dva body před dalším bývalým pilotem IndyCar Ryanem Briscoem a Nizozemcem Rengerem van der Zandem.

Zatím není jasné, jestli Meyer Shank Racing a Castroneves budou v příštím roce spolupracovat také ve vytrvalostních závodech. Stáj zatím ukázala na Francouze Olivera Pla, ve vybraných závodech se tradičně připojí A. J. Allmendinger, spekuluje se o angažmá dalšího z pilotů, kteří končí u týmu Penske – Danea Camerona. Castroneves by ale mohl pomoci ve čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně, dvanáctihodinovce v Sebringu, šestihodinovém závodě ve Watkins Glen a v Petit Le Mans na Road Atlantě. Jeho velkou výhodou jsou totiž zkušenosti s šasi Acury, s nímž poslední tři roky závodil.

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: IndyCar