Novinky

  • 14.05.2021 Bad Závod IndyCar v Torontu (9.-11.6.) se kvůli covidu letos nepojede

  • 12.05.2021 Neutral Na startu Indy 500 bude devět vítězů z předchozích let

  • 09.05.2021 Good VC Španělska F1 vyhrál Lewis Hamilton (Mercedes)

Facebook Instagram

Sprinterské kvalifikace oficiálně odsouhlaseny

Sprinterské kvalifikace oficiálně odsouhlaseny

Vítěz dostane tři body a nové pneumatiky.

Týmy F1 a vedení sportu jednomyslně odsouhlasily výměnu sobotní kvalifikace za krátký kvalifikační závod. Týkat se to bude víkendů ve Spojeném království a v Itálii. Nadále je ve hře i sprinterská kvalifikace v Brazílii, ale ta zatím nemá jistotu a možná se s rozhodnutím počká, než bude zřejmé, zda experimentální formát slavil úspěch v Evropě. I kdyby byl úspěšný, nepředpokládá se, že v roce 2022 zcela nahradí současný formát kvalifikace, určitě ne kupříkladu v Monaku.

Kvalifikační sprint bude mít délku 100 kilometrů (velká cena má zpravidla více než 305 km). Výsledek v cíli určí pořadí na startu velké ceny. Vítěz dostane 3 body, druhý 2 body a třetí 1 bod. V sobotu před kvalifikačním sprintem se jezdci zúčastní druhého a zároveň posledního tréninku.

V pátek se pojede pouze jeden trénink, odpoledne se totiž pojede normální kvalifikace. Tedy, téměř normální. Z páteční kvalifikace bude vypuštěno taktizování s pneumatikami. Jezdci budou mít k dispozici pouze pneumatiky z měkké směsi a nebude platit pravidlo, které jezdcům, kteří postoupili do Q3, přikazuje startovat do závodu na pneumatikách, na kterých zajeli svůj nejlepší čas ve Q2.

V sprinterském závodě pak nebude platit pravidlo, že jezdec musí použít pneumatiky z alespoň dvou rozdílných směsí. Tohle pravidlo však zůstává v platnosti pro nedělní velkou cenu.

Sprinterská kvalifikace bude mít červencovou premiéru na okruhu Silverstone. Foto: Renault

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Mercedes

Komentáře ke článku