Portugalský první trénink patřil Bottasovi

Velká cena Portugalska – 1. trénink

První volný trénink na Velkou cenu Portugalska vyhrál Bottas. Druhý skončil se ztrátou pouhých 25 tisícin sekundy Verstappen a třetí pozici obsadil Pérez. Hamilton zahájil víkend pátým nejrychlejším časem.

Letošní sezona formule 1 pokračuje tento víkend třetím podnikem. Ten se koná v Portugalsku na okruhu Algarve. Na něm se letos formule 1 představí po loňské premiéře podruhé. Program třetího závodního víkendu sezony odstartoval v pátek prvním volným tréninkem. Zatímco teplota trati činila 32 stupňů, teplota vzduchu měla 17 stupňů.

Poprvé jsme letos ve volném tréninku mohli vidět nezávodního jezdce. Alfa Romeo totiž dala šanci Ilottovi, který byl v týdnu jmenován rezervním pilotem týmu. Brit, který rovněž zastává pozici testovacího jezdce Ferrari a loni se stal vicemistrem formule 2, nahradil v prvním tréninku Giovinazziho.

Callum Ilott se svezl v prvním volném tréninku u Alfy Romeo. Foto: Alfa Romeo

Poté, co trénink odstartoval, vyjížděli na trať první závodníci. Brzy se objevil problém. Ze Sainzova vozu cosi odpadlo. Předmět zůstal ležet na výjezdu z boxové uličky a na trať vyjíždějící jezdci se mu tak museli vyhýbat. Brzy byl ale odklizen.

Jako první si připsal čas Bottas. Finovo kolo mělo hodnotu 1:23,778. Po pěti minutách již mělo na kontě alespoň jedno odjeté kolo devatenáct závodníků. Verstappen zatím zůstával v garáži.

Minulý rok měli v Portugalsku jezdci potíže s dodržováním traťových limitů. A úvodní minuty prvního tréninku naznačovaly, že by se letošek mohl nést v podobném duchu. Leclerkovi byl totiž jako prvnímu smazán čas.

Mezitím se měnilo pořadí na čele. Nejprve Bottase sesadil Hamilton, kterého zase vzápětí připravil o první místo Sainz. Nakonec se ale do vedení vrátil Bottas. Hamilton si stěžoval na vyvážení vozu a vrátil se do boxů.

Leclerc se za chvíli opět ocitl v problémech. Monačan vycestoval ven z trati. V průběžném pořadí tréninku ale tou dobou figuroval na třetím místě za vedoucím Hamiltonem a druhým Sainzem.

Netrvalo ale dlouho a podoba první trojice se proměnila. Na první místo se posunul Ricciardo, kterého následoval druhý Bottas. Na trať se již konečně vydal také Verstappen a brzy se posunul na třetí příčku. Po dvaceti minutách měli na kontě zajetý čas všichni kromě Péreze.

Max Verstappen se vydal na trať jako poslední. Foto: Red Bull

O pár minut později sesadil Ricciarda z první pozice Verstappen. Před Ricciarda se brzy posunul i Bottas, který tak převzal druhou příčku. Za chvíli navíc Bottas překonal i Verstappena a převzal vedení. Do první trojice se dostal také druhý pilot Mercedesu Hamilton, který zajel třetí nejrychlejší čas. Ricciardo tak byl odsunut na čtvrtou příčku.

Vettel se spletl. Při návratu do boxů totiž původně nezastavil před garáží Aston Martinu, ale McLarenu.

Verstappen se krátce před koncem první poloviny tréninku ocitl mimo trať. Kromě toho navíc přišel i o druhé místo. Překonal ho totiž Hamilton, který se posunul za vedoucího Bottase. Pérez třicet minut před koncem konečně zajel první měřené kolo. Jeho výkon stačil na 12. místo.

Na předních příčkách se opět měnilo pořadí. Do čela se vrátil Verstappen, kterého následovali druhý Bottas se třetím Hamiltonem. Bottas ztrácel na Verstappena pouhých šest tisícin sekundy.

Zajímavý moment se odehrál mezi jezdci Haasu. Schumacher předjel na konci cílové rovinky Mazepina. Rusovi se ale počínání jeho parťáka nelíbilo a postěžoval si do vysílačky.

Nikitu Mazepina jeho týmový kolega Schumacher nepotěšil. Foto: Haas

Bottas nazul měkké pneumatiky a posunul se na první místo před Verstappena. Ten své maximum zajel na tvrdé směsi.

Přezutí na měkké pneumatiky pomohlo také Russellovi, který svůj williams dokázal dostat až na třetí místo. Brzy ho ale z bronzové pozice sesadil Gasly.

Verstappen nebyl se svými měkkými pneumatikami spokojen. Na jeho výkonech to ale nebylo znát. Dokázal totiž zrychlit a k prvnímu Bottasovi se přiblížil na 25 tisícin sekundy. Na třetí místo se se posunul Leclerc.

Zatímco Leclerc se posunul na třetí místo, jeho týmový kolega Sainz v rychlém kole chyboval a udělal si výlet mimo trať. Španěl figuroval na sedmém místě.  Ani Leclerkovi ale nezůstalo třetí místo dlouho. Dostal se před něj totiž Hamilton.

Carlos Sainz. Carlos Sainz v závěru tréninku vycestoval mimo trať. Foto: Ferrari

Na prvních dvou pozicích už se ale ve zbytku tréninku nic nezměnilo. Bottas udržel první místo a porazil o 25 tisícin sekundy Verstappena, který skončil druhý. Na třetí pozici se v samotném závěru dokázal probojovat Pérez.