Doohan si z Belgie odváží dva triumfy

FIA F3 ve Spa-Francorchamps - 3. závod

Do závěrečného závodu víkendu už jezdci startovali čistě podle výsledků páteční kvalifikace. První místo patřilo Doohanovi. Druhý byl Martins, třetí Smoljar, čtvrtý Collet, pátý Sargeant, šestý Novalak, sedmý Vesti, osmý Schumacher, devátý Hoggard a nejlepší desítku uzavíral Staněk. Lídr šampionátu Hauger opět začínal ze 14. pozice.

Před startem závodu pršelo a jezdci tak nejprve odjeli čtyři kola za zpomalovacím vozem. Poté přišel letmý start. Délka závodu byla zkrácena z původně plánovaných sedmnácti kol na čtrnáct. První místo si po startu udržel Doohan. Druhý zůstal Martins a třetí Smoljar.

Doohan zůstával první i v dalších kolech. Martins se ale za ním byl schopen držet v rozestupu menším než jedna sekunda a navíc zajel nejrychlejší kolo závodu. Lídrovi šampionátu Haugerovi se v prvních třech kolech podařilo získat tři pozice a už byl těsně za bodovanou desítkou. Patřila mu 11. příčka. Šťastně nezačal závod pro tým HWA Racelab. Hned v první zatáčce po restartu totiž došlo ke kontaktu mezi Villagómezem a Nanninim. Zatímco Villagómez si poškodil přední přítlačné křídlo a vzápětí odstoupil, Nannini vyvázl s defektem a musel k mechanikům.

Doohan sebral nejrychlejší kolo Martinsovi. Netrvalo ale dlouho a Francouz si ho vzal zpět. Rozestup mezi nimi zůstával i nadále těsný. V pátém kole přišel od Martinse útok a v desáté zatáčce se stal novým lídrem závodu. Při předjížděcím manévru na svého soupeře si ale pomohl výjezdem mimo trať a bylo tak otázkou, zda-li se soubojem nebudou zabývat sportovní komisaři. Toho, že se před Doohana dostal díky výjezdu mimo trať, si ale byl patrně vědom i sám Martins. Během sedmého kola totiž Doohana v osmé zatáčce pustil zpět před sebe.

Victor Martins se sice před Jacka Doohana dostal, pomohl si ale výjezdem mimo trať. Foto: MP Motorsport

I nadále pokračovala Haugerova stíhací jízda. Pilot týmu Prema už figuroval v polovině závodu na deváté pozici. K mechanikům zamířil Yeany a zdálo se, že jeho účinkování v závodě končí. Devátý Hauger už si brousil zuby na Schumacherovu osmou příčku.

Hoggard vypadl z bodované desítky. Brit totiž vycestoval v sedmé zatáčce do kačírku. To mělo za následek pád z desátého místa až na šestnácté. Yeany se vrátil zpět do závodu. Nacházel se ale na posledním 28. místě se třemi koly ztráty. Hauger se dostal před Schumachera a posunul se na osmé místo. Dopředu chtěl i Novalak, který se snažil dostat před čtvrtého Colleta. Jeho pokus v šikaně Bus Stop ale úspěšný nebyl a skončil Francouzovým výletem mimo trať. Na pátém místě ale Novalak zůstal.

V čele i nadále zůstával Doohan. Australanovy šance na druhé vítězství víkendu narostly poté, co se Martinsovi smýknul vůz v osmé zatáčce. Díky tomu pilot Tridentu navýšil svůj náskok na více než dvě sekundy. Vesti se dostal na šestou příčku před Sargeanta. K mechanikům zamířil Cordeel a na trať už znovu nevyjel.

Ve zbývajících kolech si již Doohan udržel první místo. Pilot Tridentu si tak dojel pro třetí letošní prvenství a současně se stal prvním závodníkem, který letos získal během jednoho víkendu dva triumfy. Druhý dojel Martins, který si rovněž připsal dva bonusové body za nejrychlejší kolo. Třetí skončil Smoljar. Doohan ukrojil dalších 21 bodů z náskoku lídra šampionátu Haugera, který v neděli skončil osmý. Před posledními dvěma podniky činí rozestup mezi nimi 25 bodů.

Aktualizace: Po skončení závodu obdržel pětisekundovou penalizaci Van der Helm. Nizozemec měl v posledním kole kontakt s Williamsem a poslal ho tím mimo trať. Z původní 19. pozice se propadl na 22. místo.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Trident

Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Hauger 158, 2. Doohan 133, 3. Vesti 101, 4. Martins 96, 5. Smoljar 92, 6. Novalak 92, 7. Caldwell 86, 8. Collet 63, 9. Sargeant 54, 10. Schumacher 49, 11. Leclerc 46, 12. Nannini 42, 13. Iwasa 39, 14. Staněk 29, 15. Colombo 27, 16. Fittipaldi 25, 17. Edgar 23, 18. Crawford 18, 19. Williams 15, 20. Correa 9, 21. Hoggard 6, 22. Frederick 2, 23. Cordeel 0, 24. Van der Helm 0, 25. Hughes 0, 26. De Gerus 0, 27. Chovet 0, 28. Rasmussen 0, 29. Cohen 0, 30. Villagómez 0, 31. Yeany 0, 32. Ugran 0, 33. Tóth 0, 34. Chovanec 0.

Průběžné pořadí šampionátu týmů: 1. Prema 290, 2. Trident 274, 3. ART Grand Prix 202, 4. MP Motorsport 159, 5. Hitech Grand Prix 86, 6. Charouz Racing System 79, 7. HWA Racelab 42, 8. Campos 27, 9. Carlin 25, 10. Jenzer Motorsport 21.