Doohan ukrojil třináct bodů z Haugerova náskoku

FIA F3 ve Spa-Francorchamps – 2. závod

V důsledku různých zdržení při kvalifikaci formule 1 došlo ke změně harmonogramu a místo původně plánovaných 17:55 odstartoval druhý víkendový závod FIA F3 ve Spa-Francorchamps až v 18:50.

Jezdci vyráželi podle výsledků dopoledního prvního závodu. Nejlepší dvanáctka ale vyrážela v obráceném pořadí. Na první místo se tak postavil Doohan, který bude díky vítězství v kvalifikaci startovat z čela i při nedělním závodě. Druhý byl Schumacher, třetí Smoljar, čtvrtý Collet, pátý Sargeant, šestý Novalak, sedmý Hoggard, osmý Martins, devátý Vesti a desátý Staněk. Vítěz prvního závodu Colombo začínal z 12. pozice. Před vedoucím mužem šampionátu Haugerem znovu nestál lehký úkol. Norovi totiž i tentokrát patřilo na startu 14. místo.

Před startem závodu už nepršelo a dokonce svítilo slunce. Trať ale nebyla suchá a jezdci startovali na mokrých pneumatikách. Nebylo ale vyloučeno, že déšť přijde během závodu. Podle předpovědi byla šance osmdesátiprocentní.

Na prvních dvou místech se po startu udržely vozy Tridentu. První zůstal Doohan a druhý Schumacher. Start se vydařil rovněž Sargeantovi, který se posunul na třetí příčku. V nájezdu do zatáčky Les Combes Američan dokonce pokukoval po druhém místě Schumachera. K výměně pozic ale nedošlo.

Za touto trojicí se po prvním kole nacházeli čtvrtý Collet, pátý Novalak, šestý Vesti, sedmý Martins, osmý Smoljar, devátý Hoggard a desátý Leclerc. Lídr šampionátu Hauger byl jedno místo za bodovanými pozicemi, tedy jedenáctý. Staněk se propadl na 13. příčku. Vstup do závodu nevycházel vítězovi dopoledního závodu Colombovi. Ital se propadl až na 19. pozici. Problémy měl i Chovanec, který se roztočil v šikaně Bus Stop a propadl se na poslední 29. místo.

Zdeněk Chovanec zažil smolný závod. Foto: Charouz Racing System

Doohanovi se dařilo v čele ujíždět a ve čtvrtém kole již jeho náskok na druhého Schumachera činil téměř tři sekundy. Německý jezdec se naopak musel mít na pozoru před třetím Sargeantem.

Pozornost televizních kamer ale budil také souboj o devátou příčku. Tu měl ve svém držení Hoggard. Těsně za ním ovšem jeli desátý Leclerc s jedenáctým Haugerem. Ve čtvrtém kole došlo při souboji Hoggarda a Leclerca ke kontaktu, po kterém se britský pilot roztočil v rychlé desáté zatáčce. Byly vyvěšeny žluté vlajky. K žádnému vážnému incidentu naštěstí nedošlo. Hoggard se byl schopen do závodu vrátit. Spadl ale na poslední 29. příčku.

Naděje Johnathana Hoggarda na body vyhasly po kolizi s Arthurem Leclercem. Foto: Jenzer Motorsport

Čtrnáctý Nannini dostal v šestém kole informaci, že je do deseti minut očekáván příchod deště. Pokračovaly problémy Chovance, který po trati kroužil jako dvacátý osmý. Venezuelský rodák s českými kořeny, který ovšem reprezentuje Portugalsko, nedobrzdil do první zatáčky. Hoggard byl ale po svých potížích příliš daleko na to, aby Chovancovy chyby využil. Rozestup mezi touto dvojicí činil více než čtyřicet sekund. Obavy z brzkého příchodu deště umocnil i pohled televizní kamery na radarovou mapu u jedné ze stájí na boxové zídce. Ta hlásila, že přijde v 19:19 hodin.

Mezi prvním Doohanem a druhým Schumacherem byl rozestup více než tří sekund. Německý pilot ale dokázal poodjet Sargeantovi. Američan se naopak musel koukat do zpětných zrcátek. Čtvrtý Collet a ani pátý Novalak totiž nebyli daleko. Sedmnáctý Cordeel dostal varování v podobě černo-bílé vlajky za překračování traťových limitů. Výstraha ale nepomohla a o pár okamžiků později Belgičan obdržel pětisekundovou penalizaci. Po tvrdém souboji v první zatáčce, kdy ho vyhnal z trati Yeany, navíc ztratil 17. pozici.

Nad okruhem se mezitím stále více stahovala mračna. Současně přišlo další varování za překračování traťových limitů. Tentokrát ho dostal Rasmussen. Pilot stáje HWA Racelab jezdil po trati jako dvacátý. Šťastné chvíle nezažíval ani Rasmussenův týmový kolega Nannini. Ten se v Bus Stop roztočil při souboji s Yeanym. Cordeel dostal další pětisekundový trest za nerespektování traťových limitů.

V jedenáctém kole ze sedmnácti byla vyhlášena fáze virtuálního zpomalovacího vozu. Musel být totiž odklizen vůz Nanniniho. Ten zůstal po kontaktu s Yeanym stát v nájezdu do boxové uličky a závod pro něj skončil. Nad okruhem se sice vznášela hrozba deště, současně ale trať osychala a dvacátý první Correa zvažoval přechod na suché gumy. Kvůli odklízení Nanniniho vozu ale byla boxová ulička uzavřena. O pár okamžiků později se navíc ukázalo, že by se patrně nejednalo o dobrý krok. Na trať totiž začal padat déšť.

Ve dvanáctém kole se ředitelství závodu rozhodlo vyslat na trať skutečný zpomalovací vůz. Do konce závodu zbývalo pět kol. Vedl Doohan před Schumacherem, Sargeantem, Colletem, Novalakem, Vestim, Martinsem, Smoljarem, Leclercem a Haugerem, který měl ve svém držení bod za desátou pozici. Český jezdec Staněk byl dvanáctý.

Na konci třináctého kola došlo k restartu. Doohan ihned poodjel. Schumacher si udržel druhé místo a třetí zůstal Sargeant. Američan v zatáčce Les Combes naznačil útok na Schumachera, ale předjet ho nedokázal. Na konci nejlepší desítky došlo k prohození pozic mezi jezdci Premy. Hauger se posunul na devátou příčku před Leclerca.

Závodní režim ale netrval dlouho. Brzy byl totiž na závodní dráze zpomalovací vůz znovu. Za zatáčkami Eau Rouge a Raidillon zůstaly rozbité vozy Cordeela a Williamse, mezi kterými došlo ke kontaktu. Jezdci naštěstí odešli z místa nehody po svých nohou.

Mezitím vypršel časový limit pro závod a jezdci tak namísto původně plánovaných sedmnácti kol odjeli pouze šestnáct. Na své druhé letošní vítězství dosáhl Doohan před druhým Schumacherem a třetím Sargeantem. Australan tak stáhl svou ztrátu na lídra šampionátu Haugera z 59 bodů na 46. Nor se umístil na deváté příčce. Závěr závodu ještě přinesl penalizaci Yeanymu. Americký nováček, který byl rovněž zapleten v incidentu, při kterém skončil závod pro Cordeela a Williamse, dostal pět sekund za porušení pravidel při jízdě za zpomalovacím vozem. Nakonec byl klasifikován jako dvacátý šestý.

Závod skončil dvojitým vítězstvím stáje Trident. Foto: Trident

Novalak sice projel cílem pátý za čtvrtým Colletem, stejně jako Brazilec si ale odnesl 12 bodů. Zajel totiž nejrychlejší kolo závodu.