Pérez zůstává na špici

Velká cena USA - 3. trénink

Ve 13:00 hodin místního času se v Austinu uskutečnil třetí volný trénink. Jezdci a týmy dostali poslední možnost vyzkoušet své vozy před kvalifikací. Teplota trati byla před začátkem tréninku 37 stupňů. Vzduch měl o devět stupňů méně.

Ne pro všechny závodníky se ve třetím volném tréninku jednalo o první jízdy dne. Ricciardo se totiž na dráze objevil ještě před jeho začátkem. Australan usedl do Chevroletu, se kterým v roce 1984 závodil v NASCAR Dale Earnhardt starší. Toto svezení vyhrál v sázce s výkonným ředitelem McLarenu Zakem Brownem. S ním se vsadil, že letos získá pódium, což splnil vítězstvím ve Velké ceně Itálie.

Daniel Ricciardo se ještě před začátkem tréninku projel s vozem Dalea Earnhardta staršího z roku 1984. Foto: McLaren

Na rozdíl od pátečních tréninků tentokrát jezdci na trať příliš nechvátali. V úvodu kroužil po dráze pouze Vettel. Německý závodník, který bude kvůli nasazení nových komponent pohonné jednotky startovat v neděli z chvostu, nasadil střední směs pneumatik. Pilot Aston Martinu ale nezajel žádný čas a po dvou odjetých kolech se vrátil zpět k mechanikům.

Příliš dlouho ale ticho na dráze nebylo. Krátce poté, co se Vettel vrátil do boxů, totiž vyjel na trať Alonso. Španěl nasadil měkkou směs pneumatik a na rozdíl od Vettela si připsal i měřené kolo. To mělo hodnotu 1:40,977. Zanedlouho už ale pilot Alpine nebyl na trati sám. Na trať se totiž vrátil Vettel. Němec sice zůstal na středních gumách, nazul ale novou sadu. Kromě toho se vydali do akce i Hamilton s Räikkönenem, oba na měkké směsi pneumatik. Postupně se přidávali další.

Jako první zajel měřený čas Fernando Alonso. Foto: Alpine

Alonso podle očekávání v čele výsledkové listiny dlouho nezůstal. S časem 1:35,814 ho překonal Hamilton. Vettel se mezitím vrátil zpět do boxů. Jezdci Haasu překonali Alonsa. Nejprve se před něj dostal Mazepin a posunul se na druhé místo. Zanedlouho ale Rusa ze stříbrné příčky sesadil jeho parťák Schumacher. Krátce na to byl navíc Mazepinovi čas odebrán za překročení traťových limitů. Giovinazzi překonal Schumachera.

Hamilton se v dalších momentech propadl na třetí místo. Zatímco na první příčku se posunul Pérez, na druhou Leclerc. Ze třetí příčky se ale Hamilton brzy odpoutal a vrátil se na první pozici.

Krátce před koncem první poloviny posledního volného tréninku přišla informace o další penalizaci. Kompletně novou pohonnou jednotku totiž nasadil Alonso a stejně jako Russell s Vettelem tak bude v neděli startovat z chvostu. Kromě této trojice si nesl do závdou trest i Bottas, který věděl, že kvůli nasazení šestého kusu spalovacího motoru přijde na roštu o pět míst.

Na čelo se mezitím vrátil Red Bull. Nejrychlejší kolo měl ve svém držení Verstappen. Druhý byl Pérez, jehož ztráta na týmového kolegu činila pouze jednu tisícinu sekundy. Hamilton se propadl na třetí místo. Bottas se roztočil v šesté zatáčce. Nedlouho po něm se ocitl ve smyku také Russell, který ztratil kontrolu nad vozem v páté zatáčce.

Dvacet minut před koncem se postaral o změnu podoby nejlepší trojice Bottas. Fin, kterému byl krátce předtím smazán čas za překročení traťových limitů v devatenácté zatáčce, zajel druhý nejrychlejší čas. Na Verstappena ztratil 76 tisícin sekundy. Zatímco Bottas na Verstappena nestačil, Sainz ho o pár chvil později překonat dokázal. Jeho kolo mělo hodnotu 1:34,805. Bottase navíc vzápětí překonali i Verstappen s Norrisem.

Carlos Sainz nestačil pouze na Sergia Péreze. Foto: Ferrari

Dalo se ovšem očekávat, že Sainz se v čele neudrží dlouho a tak se skutečně stalo. Brzy ho totiž překonal Pérez. Mexičan byl o 104 tisícin sekundy rychlejší než pilot Ferrari. Pérezův parťák Verstappen vyjel z boxů zpět na trať s novým zadním křídlem, které se mechanici na jeho voze rozhodli z preventivních důvodů vyměnit.

Před Péreze se posunul na první místo Verstappen. Nizozemec ale v předposlední zatáčce překročil traťové limity a nakonec mu byl čas smazán. Stejná situace se opakovala za pár chvil i u Hamiltona. Pilot Mercedesu se sice také dostal před Péreze, vzápětí ale bylo jeho kolo smazáno za překročení traťových limitů v deváté zatáčce.

Později už nikdo Péreze nepřekonal a po druhém tréninku tak zvítězil i v tom třetím. Druhý skončil Sainz a třetí Verstappen.