Novinky

  • 12.01.2023 Neutral Vettel po 10 letech a 150 kilometrech prodává Nissan GT-R.

  • 11.01.2023 Good Sebastián Montoya se stal členem juniorky týmu Red Bull.

  • 09.01.2023 Good Dnes se ujímá funkce šéfa Scuderia Ferrari Frédéric Vasseur.

Facebook Instagram

Za výměnou Alonsova motoru stojí pouze výkonnostní důvody

Za výměnou Alonsova motoru stojí pouze výkonnostní důvody

Žádné obavy o spolehlivost

Fernando Alonso skončil v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu USA čtrnáctý. Na startovním roštu nedělního závodu mu ale bude patřit devatenácté místo. Španěl totiž stejně jako Sebastian Vettel a George Russell nasazuje kompletně novou pohonnou jednotku, což pro všechny tři jezdce znamená trest v podobě odsunu na chvost. Zatímco Vettel, který se z této trojice umístil v kvalifikaci nejlépe (12. místo), bude startovat z osmnácté příčky, Russell (15. pozice v kvalifikaci) vyrazí jako poslední.

Informace o tom, že Alonso nasadí novou pohonnou jednotku, byla potvrzena v sobotu během třetího volného tréninku a vzhledem k tomu, že v úvodu prvního tréninku v pátek musel pilot Alpine kvůli technickým potížím zastavit, mohlo se zdát, že důvodem výměny pohonné jednotky jsou obavy o spolehlivost. To ale Alonso vyvrací.

„Nejhorší je, že nemáme tento víkend rychlost. Na jakékoli jiné trati si připadáme konkurenceschopní, takže musíme přijít na to, proč to tak je. I z tohoto důvodu jsme vyměnili pohonnou jednotku. Spolehlivost je dobrá, s tou žádné problémy nemáme. Uvidíme, jestli budeme schopni získat body,“ říká mistr světa z let 2005 a 2006.

Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny USA jako předposlední. Foto: AlpineVýkonný ředitel týmu Alpine Marcin Budkowski nevylučuje, že by ve zbytku sezony mohlo dojít k výměně pohonné jednotky také u Alonsova týmového kolegy Estebana Ocona: „V této fázi to neplánujeme. Opět ale budeme zvažovat možnosti z hlediska výkonnosti a spolehlivosti a pokud bude příležitost, tak bychom ji u něj mohli také nasadit,“ uvedl.

Oconovo kvalifikační účinkování skončilo stejně jako v Alonsově případě ve druhé části. Francouz obsadil jedenácté místo a do závodu tak vyrazí ze šesté řady.

Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Alpine