Leclerc zůstává v čele

VC Saudské Arábie - 3. trénink

I poslední volný trénink na VC Saudské Arábie vyhrál Leclerc. Za ním skončili Verstappen s Pérezem. Piloti Mercedesu Hamilton a Russell se umístili až ve druhé desítce.

Krátce po skončení sprintu F2 se na trať v Džiddě vydaly i monoposty F1. Ty měly na programu závěrečné tréninkové jízdy před kvalifikací. Podobně jako první volný trénink se ale konaly za nerelevantních podmínek pro kvalifikaci a závod, tedy za denního světla. Teplota trati činila před startem 30 stupňů, vzduch měl 24.

Na rozdíl od prvních dvou tréninků piloti na trať nepospíchali. Hned po začátku tréninku vyrazili pouze Bottas, Magnussen, který v pátek kvůli technickým problémům odjel jen omezené množství kilometrů, a také Čou. Brzy se připojili i Hamilton a Schumacher. U Cunody a Albona se naopak nezdálo, že by se v dohledné době ukázali na dráze. Zatím se procházeli po garáži.

Bottas, Žou, Hamilton a Schumacher se brzy vrátili do boxů. Totéž učinil i Magnussen. Schumacher se ale brzy vrátil zpátky. Chtěl si totiž pouze vyzkoušet start na konci boxové uličky. Po dráze už tou dobou jezdili i piloti Aston Martinu Stroll a Hülkenberg. V dalších minutách se přidávalo stále více pilotů. Nikdo ale zatím nezajel měřené kolo.

První časy přišly zhruba po deseti minutách od pilotů Ferrari. Jak Leclerc, tak Sainz nazuli měkkou sadu pneumatik. První reprezentativní pokusy vyšly více Sainzovi. Ten zajel kolo v hodnotě 1:31,011. Leclerc byl ovšem pouze o 41 tisícin sekundy pomalejší. Nedlouho poté si připsal první měřené kolo i Norris. Pilot McLarenu měl také na voze měkké pneumatiky, na Sainze ale ztratil přes dvě sekundy.

Carlos Sainz byl v prvních minutách před svým týmovým kolegou. Foto: Ferrari

Brzy ale sesadil Sainze z prvního místa Leclerc. Monačan si polepšil na 1:30,139. Norrise odsunul ze třetí pozice Bottas. Verstappen, Pérez, Alonso, Ocon a Russell stále neměli na kontě jediné odjeté kolo.

V nadcházejících minutách už se ale i poslední pětice, na kterou se čekalo, vydala do akce. A Pérezova přítomnost byla brzy znát i v podobě výsledkové listiny. Mexičan totiž zajel čas 1:30,291. Mexičan se tímto výkonem vměstnal mezi oba piloty Ferrari a zaujal druhé místo. Na Leclerca ztrácel 152 tisícin sekundy.

Hamilton se zatím nacházel na osmém místě. Režie televizního přímého přenosu ho zachytila, jak vyjel v sedmnácté zatáčce mimo trať. Netrvalo ale dlouho a Brit brzy klesnul na devátou příčku. Čtvrtý čas totiž zajel Verstappen.

Pořadí se ovšem přesýpalo i nadále. Do popředí se vyšvihli piloti AlphaTauri. Gasly se dostal na druhé místo o pouhých devět tisícin sekundy za Leclerca. Cunoda byl pátý.

Kráce po začátku druhé poloviny tréninku se měnil vedoucí muž. S časem 1:29,768 překonal Leclerca Verstappen. Loňský mistr světa byl o 371 tisícin sekundy rychlejší než pilot Ferrari. Pérez vycestoval z trati.

Gasly sice zůstával třetí, poté ale kvůli problémům s hnací hřídelí zastavil na výjezdu z boxové uličky. Jelikož už byl za semaforem, nemohli mu mechanici pomoci a Francouz tak musel svůj monopost odtlačit za semafor sám. Na pomoc mu přispěchali i traťoví komisaři.

Pro Pierra Gaslyho skončil trénink předčasně. Foto: AlphaTauri

Osmnáct minut před koncem se na druhé místo dostal s časem 1:30,030 Bottas. Jeho kolo bylo o 262 tisícin sekundy pomalejší než Verstappenův čas. Jeho týmový kolega Čou si stěžoval na velký provoz na dráze a nelíbilo se mu počínání jednoho z pilotů Mercedesu.

Latifi měl kontakt se zdí. Byl ale schopen pokračovat. Pérez se posunul na druhé místo za kolegu Verstappena. Na Nizozemce ztratil pouze 65 tisícin sekundy. Leclerc se nedlouho poté dostal na třetí příčku.

Dlouho to sice vypadalo na dvojité vítězství Red Bullu, v samotném závěru ale Leclerc zajel čas v hodnotě 1:29,735. Tímto výkonem zdolal Verstappena o 33 tisícin sekundy.