Novinky

  • 17.04.2024 Good Andretti zprovoznil menší továrnu F1 v Silverstonu

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

Mezi Vandoornem a Evansem se rozhodne až v posledním závodě

Mezi Vandoornem a Evansem se rozhodne až v posledním závodě

e-Prix Soulu – 1. závod

Rozuzlení v boji o titul přinese aktuální ročník formule E až ve svém posledním závodě. Sobotní klání v jihokorejském Soulu totiž ovládl Evans a snížil tak náskok Vandoorna, který dojel pátý, na 21 bodů. V neděli se tedy rozhodne mezi touto dvojicí.

Do prvního závodu rozhodujícího víkendu sezony vyrážel z čelní pozice Rowland, který nejlépe zvládl nástrahy deštěm ovlivněné kvalifikace. Ze druhé pozice startoval Di Grassi. Třetí byl Evans, čtvrtý Wehrlein, pátý Dennis, šestý Mortara, sedmý Vandoorne, osmý Sette Camara, devátý Vergne, desátý Buemi, jedenáctý Nato, dvanáctý Da Costa, třináctý Ticktum, čtrnáctý Giovinazzi, patnáctý De Vries, šestnáctý Frijns, sedmnáctý Günther, osmnáctý Turvey, devatenáctý Cassidy, dvacátý Lotterer, dvacátý první Sims a dvacátý druhý Askew.

Pro Setteho Camaru a Simse bylo kvalifikační účinkování problematické. Brazilcovo vystoupení ve čtvrtfinále totiž zastavily technické problémy a pilot Mahindry zase havaroval během skupinové fáze.

Za nejrychlejší čas v kvalifikaci se udělovaly tři bonusové body a tím pádem měla samozřejmě vliv na průběžné pořadí šampionátu a na boj o titul. Jelikož Vergne kvalifikaci nevyhrál a žádné body nezískal, přišel definitivně o naději na celkové vítězství. Ve hře už tak před startem prvního závodu zůstávali jen Vandoorne, Evans (-36 bodů) a Mortara (-41 bodů).

Jean-Éric Vergne vstupoval do závodu už bez šance na titul. Foto: DS TecheetahBěhem závodu měli jezdci povinnost dvakrát přejít do útočného módu, tedy do režimu výkonnostní výhody, který jezdcům na určitou dobu nabídl o 30 kilowatt vyšší výkon. Každý z těchto pobytů trval v Soulu čtyři minuty.

Krátce před startem závodu bylo jasné, že ani tentokrát na piloty nečekají snadné podmínky. Trať totiž stále zůstávala mokrá.

Rowlandovi se start nepodařil. Před Brita se okamžitě přehnali Di Grassi s Evansem a cestou do první zatáčky sváděli boj o vedoucí pozici. Jelikož se ale Di Grassi nacházel napravo, byl při nájezdu do první zatáčky na lepší straně a ujal se tak vedení. Tam ale nezůstal dlouho. O pár okamžiků později ho totiž Evans zdolal a sebral mu tak první místo.

Na něm ale nejel dlouho. Brzy byl totiž závod přerušen červenou vlajkou poté, co došlo k hromadné havárii na zadních příčkách. Nejprve skončil v 21. zatáčce v bariéře Nato. Vzápětí ho následovali Buemi, Ticktum, De Vries, Askew, Lotterer, Cassidy a Turvey. De Vries dokonce nabral Buemiho vůz a skončil pod Švýcarem. Zatímco Nato a Cassidy se byli s poškozenými vozy schopni znovu rozjet, pro zbývající šestici závod skončil. De Vries byl vděčný, že má na svém monopostu svatozář.

„Díky bohu, že máme svatozář. Stejně si ale myslím, že to vypadalo hrozivěji, než to ve skutečnosti bylo. Byl to docela pomalý náraz. Když se podíváte na video, tak to v podstatě vypadalo jako zpomalený záběr. Podmínky byly záludné a viditelnost velmi nízká. Když vidíte málo, brzdíte podle aut před vámi. Nechci je z toho vinit, je to samozřejmě moje chyba. Myslím si ale, že se tady zkrátka všichni nechali nachytat. Když jen trochu vyjedete ze stopy, nemáte žádnou přilnavost a trefíte bariéru. To stačí,“ popsal Nizozemec incident ze svého pohledu.

Odklízení vozů a oprava bariéry trvala zhruba půl hodiny. Až poté mohl být závod restartován. Jezdci se zpět do akce rozjeli v pořadí, které jim patřilo před vyvěšením červených vlajek. Evans tak mohl zůstat na špici. Druhý byl Rowland, který ještě před přerušením zvládl předjet Di Grassiho. Brazilec tak začínal jako třetí. Vedoucímu muži šampionátu Vandoornovi patřilo stále sedmé místo. Trať stále více osychala.

 Lucas di Grassi vedl jen krátce, pro pohár si ale dojel. Foto: VenturiEvan si po restartu pohlídal situaci a bez problémů udržel první místo. Vergne pokukoval po páté příčce Mortary, zatím ale bez úspěchu. Čtyřicet minut před koncem byl Francouz při jednom ze svých pokusů široký. To umožnilo Mortarovi trochu poodjet.

Ředitelství závodu povolilo jezdcům aktivovat útočný mód a bylo tak jasné, že brzy vstoupí do hry i strategie. Evansovi se restart závodu dařil. Ujížděl Rowlandovi.

Pokračoval souboj mezi Mortarou a Vergnem. Pilot stáje DS Techeetah se opět dostal do nepříjemností. V první zatáčce narazil zezadu do Mortary, díky čemuž se dostal dopředu. Mortara spadl dokonce až na sedmou pozici, neboť ho předjel i Vandoorne.

Zhruba 36 minut před koncem přišlo první využití útočného módu. Do aktivační módy zajel Dennis. Pilot stáje Michaela Andrettiho udržel čtvrtou příčku a nyní měl navíc k dispozici výhodu 30 kilowatt oproti před ním jedoucí trojicí.

Sportovní komisaři mezitím rozhodli v incidentu mezi Vergnem a Mortarou. Leckdo možná očekával penalizaci pro Vergneho za náraz, nakonec byl ale jako viník označen Mortara. Pilot Venturi totiž změnil při obraně pozice směr více než jednou a za to si vysloužil pětisekundový trest.

Do útočného módu zajel také Di Grassi, který se udržel na třetí pozici. To samé učinil i Wehrlein. O kolo později přešli do výkonnějšího módu také Rowland a Vandoorne. Ani tato dvojice neztratila své původní pozice. Rowland zůstával druhý a Vandoorne šestý.

Sobota Stoffelu Vandoornovi titul ještě nepřinesla. Foto: MercedesMortara nejenže ztratil dvě pozice a ještě dostal penalizaci, ale musel se strachovat i o sedmou příčku. Za jeho zády už totiž číhal na příležitost Wehrlein s aktivovaným útočným módem.

31 minut před koncem navštívil aktivační zónu konečně i lídr závodu Evans. Ani pilotovi Jaguaru tento výlet mimo ideální stopu neuškodil a bez potíží se udržel před Rowlandem. Díky pozdější aktivaci navíc věděl, že se bude moci z výkonnostní výhody těšit i minutu poté, co vyprší ta Rowlandova. Měl tak velkou šanci své vedení ještě více upevnit.

Zatímco na prvních třech pozicích se pole roztrhalo a jezdci kroužili po dráze ve větších rozestupech, na čtvrtém místě bylo zaděláno na souboj. K Dennisovi se totiž přibližoval Vergne.

Bojovalo se také mezi Giovinazzim a Simsem. Tato bitva ale neměla příliš slavný konec. Sims totiž svůj útok nezvládl a poslal Giovinazziho do hodin. Zatímco pilot Mahindry pokračoval po dráze jako třináctý, Ital spadl na patnáctou příčku.

Evans zůstával první s komfortním náskokem a uháněl nejen za vítězstvím, ale i za oddálením Vandoornovy korunovace. Pokud by vyhrál a Vandoorne dojel šestý, tak by se mu toho podařilo docílit a i do nedělního závodu by tak mohl vstupovat s nadějí na titul. Novozélanďan navíc pro závěru závodu obdržel v diváckém hlasování jednorázovou výkonnostní výhodu fanboost. Tu dostali také Di Grassi, Vandoorne, Mortara a Da Costa.

Vergneho snahy o posun na čtvrté místo před Dennise pokračovaly. Brit ale zatím útokům dvojnásobného šampiona zvládal odolat.

Dvacet dva minut před koncem aktivoval Evans už druhý útočný mód. Ani tento moment ho ale nepřipravil o vedení. Zpět do ideální stopy se zařadil těsně před Rowlandem. Sims dostal pětisekundovou penalizaci za kolizi s Giovinazzim.

Vergne zažil dvacet minut před koncem situaci, která by se dala ve fotbale nazvat „nedáš, dostaneš.“ Francouz totiž nejenže nenašel recept na Dennise, ale dokonce se propadl na šestou pozici. O tu ho připravil Vandoorne. Ani tento posun ale Belgičanovi nestačil k tomu, aby již po prvním závodě slavil titul. Nato dostal pětisekundový trest za porušení pravidel při jízdě za zpomalovacím vozem.

Zatímco Evansovi už závěrečný útočný mód vypršel, Rowland s Di Grassim byli na jeho začátku. Krátce po jeho aktivaci ztrácel Rowland na Evanse téměř tři sekundy. Wehrlein se dostal na sedmé místo před Mortaru.

Krátce po předjetí Mortary si Wehrlein vyšlápl také na Vergneho šestou příčku. Zatímco pilot Porsche se ale nacházel na konci svého druhého útočného módu, Vergne naopak na začátku. Bylo tak jasné, že Vergne bude mít při obraně pozice výhodu.

Mortarovo vystoupení skončilo dvanáct minut před koncem. Dostavily se totiž následky incidentu s Vergnem v úvodu, a to v podobě defektu pravé zadní pneumatiky. Švýcar tímto odstoupením definitivně pohřbil své naděje na titul. Od této chvíle už se boj o celkové vítězství odehrával jen mezi Vandoornem a Evansem.

Mitch Evans odsunul rozhodnutí v boji o titul na poslední závod. Foto: JaguarPotíže měl i Giovinazzi. Ital zajel mimo záběry kamer do boxů. Do závodu se ale vrátil. Vergne toužil po odvetě a přitahoval se zpátky k pátému Vandoornovi.

Tři a tři čtvrtě minuty před koncem nastalo drama v boji o vítězství. Evans totiž probrzdil v první zatáčce a umožnil tak Rowlandovi, aby se k němu přiblížil. Giovinazzi zajel podruhé do boxů a tentokrát už definitivně odstoupil.

Ředitelství oznámilo, že kvůli výjezdu zpomalovacího vozu v úvodu bude závod prodloužen o 45 sekund. Toto rozhodnutí ale nakonec nemělo velký vliv. Zhruba tři minuty před koncem základní doby závodu totiž havaroval Sims. Na trať proto musel zpomalovací vůz, za kterým už startovní pole dojelo až do cíle. Evans si tak připsal čtvrtý triumf v sezoně, díky kterému zůstává ve hře o titul i před nedělním závodem. Druhý skončil Rowland a třetí Di Grassi, který díky tomuto výsledku překonal jako první jezdec hranici tisíce bodů získaných ve formuli E.

Vandoorne dorazil do cíle jako pátý. Jeho náskok před Evansem se tak ztenčil na 21 bodů. Jelikož ale v neděli bude ve hře opět celkem 29 bodů, zůstávají jeho vyhlídky stále velmi dobré a teoreticky si tak může dovolit i nižší umístění v bodované desítce.

Že nebude snadné Vandoorna překonat, si uvědomuje i Evans: „Musím to zítra zopakovat. Samozřejmě by mi také pomohlo pole position. V podstatě bych ale potřeboval, abych zítra vyhrál a on nedojel. Budu tedy potřebovat štěstí. Ale jak jste dnes mohli vidět, můžu vyhrát. On ale také zajel dobrý závod, takže ani zítra určitě nebude jen do počtu. Mercedesy tu navíc fungují velmi dobře. Bude to tedy těžký den, ale je to formule E a stát se může cokoli. Nevzdáme to bez boje. Dáme do toho tedy všechno, budeme si to snažit užít a doufejme, že z toho bude dobrý výsledek,“ říká.

Vandoorne po sobotě zcela spokojen nebyl: „Dnes to bylo komplikované s počasím, takže to bylo vážně náročné. Myslím si, že jako tým jsme to možná nezvládli úplně perfektně, stále jsme ale získali body, které se nám budou hodit. Zkrátka se musíme soustředit sami na sebe, zítra odvést trochu lepší práci a uvidíme, co se stane,“ okomentoval Belgičan své sobotní vystoupení.

Když matematiku boje o titul trochu zjednodušíme, stačí zítra Vandoornovi dojet do pátého místa. Pokud se mu to podaří, stane se šampionem, i kdyby Evans vyhrál kvalifikaci, závod a zajel nejrychlejší kolo. Pilot Jaguaru naopak musí v závodě bezpodmínečně dojet první nebo druhý. Pokud skončí na třetí příčce nebo hůře, znamená to konec jeho nadějí. Druhou příčku si navíc bude moci dovolit pouze v případě, že vyhraje kvalifikaci a získá tak tři bonusové body. Jinak nemá jinou možnost než první pozici.

p. jezdec tým motor čas/odstup kol body
1. Mitch Evans Jaguar Jaguar 1:29'55,478 30 25
2. Oliver Rowland Mahindra Mahindra 1:29'56,298 30 18+3
3. Lucas di Grassi Venturi Mercedes 1:29'56,871 30 15
4. Jake Dennis Andretti BMW 1:29'57,380 30 12+1
5. Stoffel Vandoorne Mercedes Mercedes 1:29'57,948 30 10
6. Jean-Éric Vergne DS Techeetah DS 1:29'59,435 30 8
7. Pascal Wehrlein Porsche Porsche 1:29'59,627 30 6
8. Robin Frijns Envision Audi 1:29'59,986 30 4
9. António Félix da Costa DS Techeetah DS 1:30'00,448 30 2
10. Nick Cassidy Envision Audi 1:30'00,803 30 1
11. Maximilian Günther Nissan e.dams Nissan 1:30'01,088 30 0
12. Sergio Sette Camara Dragon/Penske Penske 1:30'01,599 30 0
13. Norman Nato Jaguar Jaguar 1:30'53,023 30 0
DNF Alexander Sims Mahindra Mahindra - 26 0
DNF Antonio Giovinazzi Dragon/Penske Penske - 24 0
DNF Edoardo Mortara Venturi Mercedes - 20 0
DNF Dan Ticktum NIO 333 NIO - 0 0
DNF Sébastien Buemi Nissan e.dams Nissan - 0 0
DNF Nyck de Vries Mercedes Mercedes - 0 0
DNF Oliver Turvey NIO 333 NIO - 0 0
DNF André Lotterer Porsche Porsche - 0 0
DNF Oliver Askew Andretti BMW - 0 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Vandoorne 195, 2. Evans 174, 3. Mortara 144, 4. Vergne 136, 5. Di Grassi 126, 6. Da Costa 118, 7. Frijns 114, 8. Dennis 111, 9. De Vries 106, 10. Wehrlein 71, 11. Cassidy 63, 12. Lotterer 63, 13. Bird 51, 14. Rowland 32, 15. Buemi 28, 16. Sims 14, 17. Askew 14, 18. Turvey 6, 19. Günther 6, 20. Sette Camara 2, 21. Ticktum 1, 22. Nato 0, 23. Giovinazzi 0.

Průběžné pořadí týmů: 1. Mercedes 301, 2. Venturi 270, 3. DS Techeetah 254, 4. Jaguar 225, 5. Envision 177, 6. Porsche 134, 7. Andretti 125, 8. Mahindra 46, 9. Nissan e.dams 34, 10. NIO 333 7, 11. Dragon/Penske 2.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Jaguar