Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Závěrečná mela dostala Bearmana na nejvyšší stupeň

Závěrečná mela dostala Bearmana na nejvyšší stupeň

F2 v Baku - sprint

Sprintový závod F2 v Baku skončil premiérovým triumfem Bearmana. Pilot Premy se dostal do čela v závěru, kdy mu k tomu dopomohl hromadný incident. Druhý skončil Vesti a třetí Crawford. Staněk poprvé bodoval. Iwasa sice odstoupil, jelikož ale nedojel ani Pourchaire, zůstává Japonec lídrem šampionátu.

Ještě před sprintovým závodem F1 přišel v Baku na řadu sprint F2. Do něj nastoupila nejrychlejší desítka z kvalifikace v obráceném pořadí.

První tak startoval Verschoor před Maloneym. Třetí byl Martins, čtvrtý Crawford, pátý Daruvala, šestý Hauger, sedmý Vesti, osmý Fittipaldi, devátý Bearman, desátý Boschung, jedenáctý Pourchaire, dvanáctý Staněk, třináctý Leclerc, čtrnáctý Maini, patnáctý Correa, šestnáctý Doohan, sedmnáctý Iwasa, osmnáctý Hadjar, devatenáctý Novalak, dvacátý Nissany, dvacátý první Cordeel a dvacátý druhý Benavides.

Pourchaire se kvalifikoval jako třetí a původně tak měl startovat osmý. Byl ale odsunut o tři místa dozadu za zdržení Mainiho.

Hned po startu jsme viděli incident. Martinse totiž po startu zmáčkli z obou stran Verschoor s Malooneym. Verschoor si poškodil přední přítlačné křídlo a propadal se pořadím. Bez následků neunikl ani Malooney, který měl defekt pravé zadní pneumatiky.

Z této postartovní mely vyvázl nejlépe Hauger a ujal se vedení. Na druhé pozici se nacházel Martins. Třetí byl Daruvala, čtvrtý Crawford, pátý Vesti, šestý Boschung, sedmý Pourchaire a osmý Fittipaldi. Na desáté pozici se nacházel český pilot Staněk. Lídr šampionátu Iwasa byl až osmnáctý.

Zatímco Maloney zvládl dojet k mechanikům, kteří mu pravou zadní pneumatiku vyměnili, Verschoor takové štěstí neměl. Nizozemec totiž odstavil auto už cestou do boxů a jako první odstoupil ze závodu.

Ve třetím kole vyjel na dráhu zpomalovací vůz. Boschung totiž kolidoval se zdí a následně svůj vůz odstavil. V boxech vzdal své účinkování i Maloney, jehož návrat na dráhu tak nebyl dlouhý.

Za zpomalovacím vozem kroužil jako první Hauger před Martinsem, Daruvalou, Vestim, Crawfordem, Pourchairem, Bearmanem, Fittipaldim, Mainim, Staňkem, Leclercem, Doohanem, Correou, Novalakem, Nissanym, Hadjarem, Iwasou, Cordeelem a Benavidesem.

Hauger si po resrartu zvládl pohlídat první místo. Daruvala zaútočil v první zatáčce na Martinse, předjet ho ale nedokázal.

Sen Richarda Verschoora o vítězství skončil velmi brzy. Foto: FIA Formula 2Zatímco Hauger s Martinsem zvládli v dalších kolech poodjet, Daruvala se musel bránit Vestimu. Ten na Inda nebezpečně dotíral a toužil po jeho třetí příčce.

V desátém kole Daruvala Vestimu definitivně podlehl. Netrvalo navíc dlouho a ztratil i čtvrtou příčku. O tu ho připravil Bearman. Brit vyhrál v pátek volný trénink i kvalifikaci a i ve sprintu se prezentoval slušnou rychlostí, když stoupal pořadím vzhůru.

Trápení vedoucího muže šampionátu Iwasy vyvrcholilo. Japonce postihly technické problémy, kvůli kterým se mu nezavíralo zadní křídlo po využití systému DRS. Nakonec zajel do boxů a odstoupil.

 I když Iwasa odstoupil, měl slušnou šanci, že své celkové vedení udrží. Jeho nejbližší pronásledovatel Pourchaire byl totiž až sedmý, což znamenalo zisk dvou bodů. Celkově třetímu Vestimu patřila bronzová příčka i tentokrát, což také nestačilo k tomu, aby Iwasu předehnal.

Hauger i nadále vedl. Rozhodně si ale nemohl být jistý svým vítězstvím. I sedm kol před koncem byl totiž na něj nalepen Martins. Bearman zajel nejrychlejší kolo závodu, na týmového kolegu Vestiho ale ztrácel dvě sekundy.

Závěr závodu nakonec zdramatizoval Nissany. Izraelec nezvládl výjezd z 15. zatáčky a havaroval. Jelikož jeho auto zůstalo na dráze, byl nutný výjezd zpomalovacího vozu.

K restartu došlo dvě kola před koncem. Vedl Hauger před Martinsem, Vestim, Bearmanem, Daruvalou, Crawfordem, Pourchairem a Mainim. U Staňka to na první body nevypadalo ani tentokrát. Figuroval na 13. příčce. Mezitím se do závodu vrátil i Maloney. Byl ale s velkou ztráou devatenáctý.

Jezdci ale dlouho nejeli. V první zatáčce totiž došlo k hromadné havárii. V ní byli zapleteni i Hauger s Martinsem. Na první místo se tak dostal Vesti, za kterým byl týmový kolega Bearman. Brit se pokusil svému parťákovi vedoucí příčku sebrat a povedlo se mu to. Ihned poté vyjel na dráhu zpomalovací vůz.

 V incidentu byli zapleteni Daruvala, Martins, Doohan, Pourchaire a Leclerc. Pro ty také závod skončil.

Vše odstartoval Hauger, který zavadil na výjezdu o zeď a šel do hodin. Krátce poté šel do bariéry i Martins, do kterého vzápětí narazil Daruvala. Doohan se dostal do hodin, čímž poslal mimo trať Staňka, který se mu vyhýbal. Pourchaire a Leclerc také nedobrzdili do první zatáčky, zvládli se ale vyhnout zdi a nasměřovali své vozy do únikové zóny. Zdálo se, že na vině byly studené pneumatiky.

Ajumu Iwasa sice nedojel, celkové vítězství si však pohlídal. Foto: FIA Formula 2Za zpomalovacím vozem vedl Bearman před Vestim a Crawforem. Na bodech byli i Maini, Fittipaldi, Correa, Novalak a Hadjar. Staňkovi patřilo deváté místo a od bodů ho tak dělilo jen jedno místo. Za ním jeli už jen Cordeel s Benavidesem. Zbytek v závodě nepokračoval.

Závod už nebyl restartován a jezdci dojeli do cíle pod žlutými vlajkami. Bearman získal svůj první triumf ve F2 a jelikož zítra startuje z pole position, má šanci uspět i v neděli. Druhý skončil Vesti a třetí Crawford. Pro sedmého Novalaka šlo o první dva body v sezoně.

Aktualizace: Staněk se přece jen dočkal svého prvního bodu v F2. Hadjar byl po dojezdu penalizován pěti sekundami za to, že při druhém restartu předjel Doohana ještě před kontrolní čárou. Kvůli tomu se propadl až na 11. pozici, zatímco Staněk se dostal na příčku osmou.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Prema

p. jezdec tým motor čas/odstup kol body
1. Oliver Bearman Prema Racing Mecachrome 51:27,274 21 10+2
2. Frederik Vesti Prema Racing Mecachrome +0,870 21 8
3. Jak Crawford Hitech Pulse-Eight Mecachrome +3,090 21 6
4. Kush Maini Campos Racing Mecachrome +6,485 21 5
5. Enzo Fittipaldi Rodin Carlin Mecachrome +7,879 21 4
6. Juan Manuel Correa Van Amersfoort Racing Mecachrome +10,405 21 3
7. Clément Novalak Trident Mecachrome +11,090 21 2
8. Roman Staněk Trident Mecachrome +15,065 21 4
9. Amaury Cordeel Invicta Virtuosi Racing Mecachrome +16,232 21 2
10. Brad Benavides PHM Racing by Charouz Mecachrome +18,140 21 1
11. Isack Hadjar Hitech Pulse-Eight Mecachrome +18,6022 21 0
12. Dennis Hauger MP Motorsport Mecachrome - 18 0
13. Victor Martins ART Grand Prix Mecachrome - 18 0
14. Jehan Daruvala MP Motorsport Mecachrome - 18 0
15. Théo Pourchaire ART Grand Prix Mecachrome - 18 0
16. Arthur Leclerc DAMS Mecachrome - 18 0
17. Jack Doohan Invicta Virtuosi Racing Mecachrome - 18 0
DNF Roy Nissany PHM Racing by Charouz Mecachrome - 13 0
DNF Zane Maloney Rodin Carlin Mecachrome - 12 0
DNF Ajumu Iwasa DAMS Mecachrome - 10 0
DNF Ralph Boschung Campos Racing Mecachrome - 2 0
DNF Richard Verschoor Van Amersfoort Racing Mecachrome - 0 0

Pořadí šampionátu F2 - 2023

 

p. Jezdec as-Sachír Džidda Melbourne Baku Imola Monte Carlo Barcelona, Montmeló Spielberg Silverstone Budapešť, Mogyoród Francorchamps Zandvoort Monza Abú Zabí
1. Ayumu Iwasa 58 5 4 10 12 2 25 -                                          
2. Théo Pourchaire 50 7 25 - - - 18 -                                          
3. Frederik Vesti 50 - - 3 25 1 13 8                                          
4. Ralph Boschung 33 10 18 5 - - - -                                          
5. Arthur Leclerc 33 - 8 - 5 5 15 -                                          
6. Jehan Daruvala 32 3 - 6 15 - 8 -                                          
7. Kush Maini 31 2 12 4 - 6 2 5                                          
8. Dennis Hauger 30 8 - 1 10 11 - -                                          
9. Zane Maloney 29 - 15 - - 4 10 -                                          
10. Richard Verschoor 25 - 11 - 8 - 6 -                                          
11. Jack Doohan 24 - - 2 18 - 4 -                                          
12. Victor Martins 17 6 - 11 - - - -                                          
13. Oliver Bearman 15 - - - 1 2 - 12                                          
14. Jak Crawford 14 - - - - 8 - 6                                          
15. Enzo Fittipaldi 13 1 2 - 6 - - 4                                          
16. Isack Hadjar 11 - 6 - 2 3 - -                                          
17. Juan Manuel Correa 5 - 1 - - - 1 3                                          
18. Clément Novalak 2 - - - - - - 2                                          
19. Roman Staněk 1 - - - - - - 1                                          
20. Amaury Cordeel - - - - - - - -                                          
21. Roy Nissany - - - - - - - -                                          
22. Brad Benavides - - - - - - - -