Novinky

  • 29.11.2023 Neutral Sponzor Monster Energy přešel od Mercedesu k McLarenu.

  • 23.11.2023 Good V prodeji je vtipně hambatý kalendář s Valterim Bottasem.

  • 23.11.2023 Neutral Alpine ztratilo zájem o dorovnání výkonu motorů.

Facebook Instagram

Zraněného Stefana Wilsona nahradí Graham Rahal

Zraněného Stefana Wilsona nahradí Graham Rahal

Wilson si zlomil obratel

Očekávané se stalo skutečností. Ve voze týmu Dreyer & Reinbold Racing s podporou stáje Cusick Motorsports nastoupí do pětistovky v Indianapolisu Graham Rahal. Ten se v neděli do závodu ve svém voze týmu Rahal Letterman Lanigan Racing nekvalifikoval, šance pro něj ale přišla, když se v pondělním tréninku zranil Stefan Wilson.

Ten po kolizi s Katherine Leggeovou utrpěl zlomeninu hrudního obratle a jeho start je tak vyloučen. Rahal za stáj startoval v jednom závodě v roce 2010. Rahal byl ten rok bez stálého místa a pendloval mezi různými stájemi, Dreyer & Reinbold Racing pak od Indy500 střídal různé piloty, když Conway vypadl kvůli zranění. V Iowě za stáj startoval Rahal, jeho stájovým kolegou byl Justin Wilson, zesnulý bratr Stefana Wilsona.

Ten byl Rahalovým stájovým kolegou už v roce 2008, kdy závodili za stáj Newman/Haas Racing. Rahal si ale vzpomíná, že jeho kariéru ovlivnil mnohem dříve. „Pamatuju si, že v roce 2006 jsem byl ve Formuli Atlantic. Nevím proč, ale měli jsme společnou autogramiádu s kluky z Champ Car. Byli jsme v Portlandu a já jsem tehdy ještě snil o Formuli 1, ale Justin Wilson byl ten člověk, který mi řekl, že je to tam moc o politice a že nemám to, co je pro Formuli 1 potřeba. Kdyby nebylo jeho, pravděpodobně bych se honil za jiným snem,“ vzpomínal na tiskové konferenci Rahal.

Rahalovo angažmá má jeden pikantní rozměr. Jde o pilota, který s týmem Rahal Letterman Lanigan využívá motor Honda a je i jednou z tváří kampaně japonské značky. Jenže Dreyer & Reinbold Racing jezdí s motory Chevrolet. Ale ani to nebyl problém, Honda Rahala „uvolnila“, aby nastoupil s konkurenční značkou.

„Jako jeden z hlavních partnerů IndyCar chceme, aby Indy500 byla tak dobrá, jak jen je to možné. A myslíme si, že závod bude lepší, když v jednom z 33 vozů bude Graham. Ale hlavní je, že je to tak nejlepší pro naše skvělé fanoušky, kteří tento sport milují stejně jako my,“ uvedla Honda v prohlášení.

Stefan Wilson se do pětistovky kvalifikoval jako 25., Rahal ale bude startovat z posledního 33. místa, protože přesedlal do jeho vozu. Po své levici tak bude mít obvyklého stájového kolegu Jacka Harveyho, který jej v sobotu na poslední chvíli ze startovního roštu vyšoupl.

„Přeji mému týmu RLL jen to nejlepší, to je jasné, určitě chci, aby uspěli, ale nešel bych do tohoto, kdybych nechtěl bojovat s Donem (Cusickem a Denisem a Garym (Tennysonovými) a s celou organizací o vítězství. To je moje práce. Takže to je to, co se pokusíme udělat,“ dodal Rahal.

Zdroj: IndyCar, úvodní foto: Penske Entertainment