Dominance O´Sullivana i stíhačka Martího

FIA F3 na Hungaroringu – hlavní závod

O´Sullivan si stylem start-cíl dojel pro vítězství před kolegou Beganovicem a Colapintem. Martí se dostal ze 13. pozice až na šestou a podařilo se mu snížit svou ztrátu na Bortoleta.

Do hlavního závodu už jezdci vyráželi čistě podle výsledků páteční kvalifikace. První místo tak připadlo O´Sullivanovi před Beganovicem a Fornarolim. Další pořadí bylo Colapinto, Göthe, Aron, Edgar, Bortoleto, Mansell, Tsolov, Bedrin, Mini, Martí, Saucy, Boya, Frederick, Barnard, Browning, Montoya, Barter, Cohen, Esterson, García, Collet, Villagómez, Šin, Flörschová, Faria, Smith a Gray.

Do podoby startovního roštu promluvily i čtyři penalizace. O pět míst dozadu byli odsunuti jezdci stáje Van Amersfoort Collet, Villagómez a Smith. Jejich mechanici totiž doručili pozdě pneumatiky do prostoru parc fermé. Tři místa ztratil Tsolov. Bulhar v sobotním sprintu zavinil kolizi s Martím.

Závod měl původně měřit 24 kol. Po sprintu ale panovaly obavy, zdali pneumatiky tuto vzdálenost vydrží. Padlo proto rozhodnutí, že dojde ke zkrácení na 19 kol. To znamenalo, že hlavní závod bude mít stejnou délku jako sprint.

O´Sullivan si po startu udržel první místo. Fornaroli se v první zatáčce pokoušel dostat před Beganovice, Italova vnější stopa ale nebyla dostatečně výhodná.

Zak O´Sullivan vedl od startu do cíle. Foto: FIA F3

Lídr šampionátu Bortoleto se v úvodu držel na svém osmém místě. Taková pozice mohla být pro Brazilce dostačující. Jeho nejbližší pronásledovatelé v průběžném pořadí se totiž nacházeli až za ním. Zatímco Martí byl jedenáctý, sobotní vítěz Mini až dvanáctý.

O´Sullivan kontroloval v úvodu vedení. Jeho kolega Beganovic ale za ním nebyl daleko. Švéd ztrácel zhruba sekundu. Podobný rozestup byl i mezi Beganovicem a Fornarolim. Martí předjel Tsolova a dostal se tak do bodované desítky.

Vítěz sprintu Mini se nebyl schopen dostat do podobného tempa jako v sobotu. V krátké době ho totiž předjeli Browning, Boya i Barnard. To ho odsunulo až na 15. příčku a body najednou ležely dost daleko. Bortoleto se naopak zvládl vypořádat s Edgarem a už byl sedmý.

Další trápení zažíval Montoya. Ani v hlavním závodě se totiž Kolumbijec nevyhnul strkanicím a poškodil si přední křídlo. Traťoví komisaři mu dokonce museli prostřednictvím černo-oranžové vlajky nařídit, aby zamířil do boxů. Tak brzy učinil.

O´Sullivan bral závod do svých rukou. V osmém kole už vedl před Beganovicem o tři sekundy. Dva hlavní uchazeči o titul už byli u sebe. Martí totiž předjel Mansella i Edgara a posunul se na osmé místo. Na Bortoleta mu ale zatím chyběly více než dvě sekundy.

U Fornaroliho se zdálo, že mu odcházejí pneumatiky a ztrácí dech. Deset kol před koncem totiž Ital přišel o bronzovou pozici. Z té ho sesadil Colapinto. O kolo později byl navíc Fornaroli předjet i týmovým kolegou Göthem.

Fornaroli se sice s pneumatikami trápil, u Fredericka to ale bylo horší. Američan si totiž stěžoval, že ho postihl defekt pneumatiky. Přitom se vyvaroval incidentům. Zamířil proto do boxů a tam odstoupil. Šlo o první odstoupení v tomto závodě.

Mezi hlavními aspiranty na titul už se bojovalo. Martí si totiž v první zatáčce vyšlápl na Bortoleta. Svůj útok ale Španěl nezvládl. Místo toho probrzdil a vycestoval z dráhy, což Bortoletovi umožnilo vrátit se zpátky na sedmou pozici. Martí zůstával osmý.

Pepe Martí se přiblížil ke Gabrielu Bortoletovi. Foto: Campos Racing

O´Sullivan stále navyšoval svůj náskok v čele. Beganovic na něj ztrácel už více než čtyři sekundy, přičemž na Colapinta měl k dobru už téměř sedm sekund. Boj o třetí místo ovšem zůstával otevřený. Těsně za Colapintem se totiž držel Göthe.

Martí sice vyjel mimo trať, nakonec se ale zvládl před Bortoleta dostat. Krátce na to pokořil i Fornaroliho, který se propadal stále hlouběji.

V předposledním kole se zdálo, že by Martí mohl svou stíhací jízdu dotáhnout dokonce až na páté místo. Přibližoval se totiž k Aronovi. Bortoleto se mezitím dostal na sedmou pozici před Fornaroliho.

O´Sullivana už žádné komplikace nepotkaly. Brit si tak dojel pro už čtvrté vítězství v sezoně. Druhý skončil Beganovic a třetí Colapinto.

Martí už si s Aronem sice neporadil a cílem projel šestý, i tak ale mohl být spokojen. Lídr šampionátu Bortoleto totiž dojel na sedmém místě. To znamená, že Španěl stáhl svou ztrátu v průběžném pořadí.

DNF Kaylen Frederick ART Grand Prix Mecachrome - 9 0

Průběžné pořadí jezdců: 1. Bortoleto 144, 2. O´Sullivan 101, 3. Martí 100, 4. Aron 94, 5. Beganovic 94, 6. Colapinto 93, 7. Mini 87, 8. Göthe 66, 9. Fornaroli 64, 10. Saucy 53, 11. Collet 40, 12. Browning 38, 13. Mansell 34, 14. Montoya 29, 15. Edgar 23, 16. Barnard 16, 17. Boya 13, 18. Frederick 11, 19. Bedrin 9, 20. Barter 9, 21. Cohen 2.

Průběžné pořadí týmů: 1. Prema 289, 2. Trident 274, 3. Hitech 154, 4. Campos 143, 5. MP Motorsport 129, 6. ART Grand Prix 64, 7. Van Amersfoort 40, 8. Jenzer 25, 9. Carlin 2.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: FIA F3